Ako najlepšie zastaviť krvácanie z nosa?

Na to, aby z nosa tiekla krv, musí existovať dôvod – ochorenie slizníc, nádcha, chrípka, zápal horných dýchacích ciest či zvýšený tlak. Často sa spustí krv z nosa aj deťom. Najčastejšie sa však jedná o banálnu infekciu v nose, pri ktorej sú sliznice citlivejšie a opuchnutejšie.

03.04.2011 07:00
debata

Krvácania z nosa sa netreba báť, neznamená nič zásadné, upozornil otorinolaryngológ Juraj Klačanský. Vysvetlil, že v 95 percentách prípadoch tečie krv z miesta, ktoré sa odborne nazýva locus Kiesselbachi. Dá sa dočiahnuť končekom prsta, nachádza sa približne centimeter od vchodu do nosa, na prepážke. Je to hustá pleteň ciev, najzraniteľnejšia a najdostupnejšia pri čistení nosa. Krv potečie, ak jedna z hromady ciev praskne.

Ak sa krvácanie opakuje príliš často, je dobré navštíviť otorinolaryngológa. Ten môže locus Kiesselbachi zničiť dvoma spôsobmi. Po anemizácii a miestnom znecitlivení sa miesto krvácania skoaguluje elektrickou bipolárnou pinzetou. Len čo sa ho dotkne, je preč, trochu to pacienta zaštípe. V prípade chemickej koagulácie pri miernom krvácaní je ten istý postup. Najprv anemizácia, ktorá zásadne zníži prítok krvi do miesta krvácania, potom mierna lokálna anestéza a následne leptajúca chemikália. Locus Kiesselbachi je fuč, ostane po ňom len jazvička. Ale pozor, ak sa locus Kiesselbachi spáli, ešte to neznamená, že sa inde nevytvorí. Ak je človek náchylný na krvácanie, telo si nájde iné miestečko v nose, odkiaľ bude krv tiecť aj potom, upozornil Klačanský.

Ako zastaviť bežné krvácanie?

1. Predkloniť hlavu a pritlačiť nosové krídlo k septu alebo si priamo na ňu priložiť prst (strčiť ho do nosa). Vydržte 2–3 minúty, počas tejto doby sa krv v cieve zrazí. Ak držíte bočnú stenu nosa zmačknutú, nos by vôbec nemal krvácať. Chyba: Ak hlavu zakloníte, nahltáte krv. Síce nezašpiní šaty, no natečie do nosohltana. „Komu zakloniť hlavu pomáha, nech to tak robí, ale ja každému radím, aby to tak nerobil,“ povedal Juraj Klačanský. Z vlasntej skúsenosti vie, že človek, ktorému tečie krv, v prvom momente nemyslí na to, aby o ňu neprišiel, ale ide mu o to, aby to nebolo vidieť.

2. Vezmite kus vaty a dekongestívne nosové kvapky. Nakvapkajte ich na vatu, dajte do nosa a opäť pritlačte nosovým krídlom. Kvapky stiahnu cievy, aj krvácajúce. Po chvíľke z nosa prestane krvácať.

3. Priložiť studené na krk? Podľa J. Klačanského to nemá zásadný význam, resp. ide o mýtus.

4. Až keď tieto svojpomocné postupy zlyhajú a nos krváca dlhšie ako polhodinu, je dôvod ísť na pohotovosť.

Tamponáda ako posledná možnosť

Ďalšou príčinou krvácania z nosa môže byť hypertenzia, poznajú ju väčšinou dospelí, resp. starší s lomivými cievami. Zdrojom je väčšia prasknutá cieva hlboko v nose, okolo sú len kostené steny, nič, čo sa dá stlačiť (ako napríklad nosové krídlo pri krvácaní spredu). Správne ho vie zastaviť otorinolaryngológ, ktorý krv odsaje a pomocou optiky nájde miesto krvácania. Potom ho môže skoagulovať elektricky, cielene.

Ako posledná možnosť sa v prípade neúspechu robí tamponáda nosa. Celá polovica nosa sa postupne vytampónuje dlhým pruhom gázy, ktorá je nasiaknutá vazelínou. Tamponáda by mala stlačiť krvácajúcu cievu. V nose sa ponecháva aspoň 24 hodín. Existuje aj balónová tamponáda. Je to trubička, cez ktorú sa dýcha a na ňu sú nastavené nafukovacie balóny s vývodom pre nos. Po ich nafúknutí na správnom mieste sa krvácanie zastaví.

debata chyba