Genitálny herpes má 530 miliónov ľudí. A šíri sa ďalej

Ľudia s genitálnym herpesom môžu byť prenášačmi aj vtedy, keď nemajú žiadne príznaky tejto choroby. Vyplýva to zo štúdie, ktorá vyvoláva otázku, či by na prítomnosť vírusu tohto ochorenia nemali byť testovaní všetci dospelí.

14.04.2011 14:00
sex, kondóm, nahota, telo, herpes, genitálie Foto:
Používanie kondómov znižuje riziko prenosu vírusu genitálneho herpesu.
debata

Americkí vedci zistili, že ľudia, ktorí mali v sebe vírus bez toho, aby o tom vedeli, ho rozširovali ďalej až v 10 percentách prípadov, čo znamená, že mohli nakaziť svojich sexuálnych partnerov. „Väčšina ľudí, ktorí vírus rozširovali, nemala žiadne symptómy,“ zdôraznila Christine Johnston z University of Washington. „Chceli by sme začať diskusiu o rizikách a výhodách testovania,“ doplnila.

Genitálny herpes môže mať veľmi bolestivé príznaky, ale to nie je jeho jediný problém. Zvyšuje totiž šancu, že sa pacient nakazí vírusom HIV spôsobujúcim ochorenie AIDS a vo výnimočných prípadoch sa môže preniesť z matky na dieťa počas tehotenstva, čo môže byť smrteľné.

Vo svete je v súčasnosti vírusom herpes simplex typu dva, ktorý spôsobuje genitálny herpes, nakazených viac ako 530 miliónov ľudí. V USA trpí týmto ochorením jeden zo šiestich dospelých. Podľa najnovšej štúdie, ktorej výsledky boli zverejnené v Journal of the American Medical Association, je to preto jedno z najčastejších ochorení šíriacich sa pohlavným stykom.

„Ľudia, ktorí majú symptómy, sú skutočne iba špičkou ľadovca. Nemáme žiaden vplyv na epidémiu, ak ju ignorujeme,“ povedala pre agentúru Reuters Johnston. Ako dodala, používanie kondómov, užívanie protivírových liekov a informovanie svojho partnera o svojom infikovaní znižuje riziko nákazy o polovicu.

debata chyba