Homosexuáli sú náchylnejší na vznik rakoviny, ale treba ďalší výskum

U homosexuálnych mužov je pravdepodobnosť výskytu rakoviny vyššia ako u heterosexuálov, vyplýva to z najnovšej štúdie amerických vedcov. Počet prípadov rakoviny diagnostikovaných u lesbičiek a bisexuálok sa však od počtu v prípade heterosexuálnych žien nijak výrazne neodlišuje.

10.05.2011 14:00
muži, muž, gay, homosexuál, more, pláž Foto:
Ilustračné foto.
debata

Výsledky výskumu, ktorý sa uskutočnil v Kalifornii a zahŕňal 120-tisíc ľudí, zverejnili jeho autori v poslednom vydaní žurnálu Cancer. Charitatívna organizácia Cancer Research UK však zdôrazňuje, že je ešte potrebný ďalší výskum, keďže nie je jasné, čo by malo tieto rozdiely spôsobovať.

Podľa prieskumov agentúry California Health Interview uskutočnených v rokoch 2001, 2003 a 2005, 3690 mužom a 7252 ženám diagnostikovali rakovinu. Z celkového počtu 122 345 skúmaných ľudí sa označilo za homosexuálov a lesbičky 1493 mužov a 918 žien, okrem toho 1116 žien sa považovalo za bisexuálky. U homosexuálov bola pravdepodobnosť výskytu rakoviny dvojnásobne vyššia ako u heterosexuálov, pričom im ju diagnostikovali v priemere o desaťročie skôr. V prípade žien sa žiadny takýto rozdiel nepotvrdil, uvádza britská vysielacia spoločnosť BBC.

Podľa Ulrike Boehmer z Boston University School of Public Health však nie je možné vysloviť záver, že homosexuálni muži sú náchylnejší na výskyt rakoviny, pretože dôvody pre väčší výskyt môžu byť oveľa komplikovanejšie. Ako uviedla, je potrebný ešte ďalší výskum, pretože jedným z faktorov, ktorý môže u homosexuálnych mužov zvyšovať pravdepodobnosť výskytu rakoviny je prítomnosť vírusu HIV.

„Nedostatok jednoznačných údajov“ týkajúcich sa toho, ako sexuálna orientácia ovplyvňuje riziko rakoviny je „jedným z najväčších problémov, ktoré máme,“ povedala Liz Margolies, výkonná riaditeľka organizácie National LGBT Cancer Network. Ako Margolies uviedla, sú aj ďalšie faktory, ktoré tieto výsledky môžu ovplyvňovať – napríklad vyššia pravdepodobnosť u gejov a lesieb, že fajčia, pijú alkohol a pre nerešpektovanie ich identity chodia menej často na lekárske prehliadky. Aj napriek tomu, že podľa nej sú výsledky štúdie dôležité, nemožno ich zovšeobecňovať.

debata chyba