Fajčenie či obezita prispievajú ku chorobe, ktorá vedie k slepote

20.05.2011 06:00
oči - vyšetrenie očí - makulárna degenerácia
Ľudia by si mali dávať preventívne vyšetriť zrak aspoň raz za dva roky. Autor:

Fajčenie, obezita a vystavovanie očí slnečnému žiareniu prispievajú k rozvoju choroby, ktorá je vo vyspelých krajinách najčastejšou príčinou slepoty.

Ide o vekovo podmienenú makulárnu degeneráciu. Ohrození ňou sú všetci ľudia po päťdesiatke – obzvlášť, ak vedú nezdravý spôsob života. „Varujúcim signálom je pokles zrakovej ostrosti, pacienti prichádzajú do ambulancií s tým, že potrebujú okuliare na čítanie,“ uviedol očný lekár Miroslav Fajt.

Lekári sa pri týchto pacientoch najprv snažia nájsť ideálne dioptrie a pri vyšetrení zistí, že nejde o dioptrickú vadu, ale makulárnu degeneráciu. Pacient nemá ochranný pigment, ktorý umožňuje sietnici brániť sa škodlivým vplyvom.

Človek s rozvinutou formou ochorenia nemôže zaostriť na detaily, nie je schopný čítať ani šoférovať. Liečba neexistuje, rozvinutá choroba sa nedá zvrátiť. Jedinou obranou je včasné odhalenie, aby sa sietnica čo najdlhšie udržala v dobrom stave.

S tým súvisí zdravý životný štýl a výživa s dostatkom vitamínov, minerálov a karoténeidov, predovšetkým z čerstvého ovocia a zeleniny, ale tiež z rýb, mliečnych výrobkov a orechov. Pokiaľ nie je možné telu dodať výživu, odporúčajú lekári doplnky stravy s obsahom luteínu a zeaxanthínu. Tieto dva rastlinné pigmenty sú kľúčové pre ostré a centrálne videnie.

Fajt odporučil, aby si ľudia dávali preventívne vyšetriť zrak aspoň raz za dva roky.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku