Fajčenie či obezita prispievajú ku chorobe, ktorá vedie k slepote

Fajčenie, obezita a vystavovanie očí slnečnému žiareniu prispievajú k rozvoju choroby, ktorá je vo vyspelých krajinách najčastejšou príčinou slepoty.

20.05.2011 06:00
oči - vyšetrenie očí - makulárna degenerácia Foto:
Ľudia by si mali dávať preventívne vyšetriť zrak aspoň raz za dva roky.
debata

Ide o vekovo podmienenú makulárnu degeneráciu. Ohrození ňou sú všetci ľudia po päťdesiatke – obzvlášť, ak vedú nezdravý spôsob života. „Varujúcim signálom je pokles zrakovej ostrosti, pacienti prichádzajú do ambulancií s tým, že potrebujú okuliare na čítanie,“ uviedol očný lekár Miroslav Fajt.

Lekári sa pri týchto pacientoch najprv snažia nájsť ideálne dioptrie a pri vyšetrení zistí, že nejde o dioptrickú vadu, ale makulárnu degeneráciu. Pacient nemá ochranný pigment, ktorý umožňuje sietnici brániť sa škodlivým vplyvom.

Človek s rozvinutou formou ochorenia nemôže zaostriť na detaily, nie je schopný čítať ani šoférovať. Liečba neexistuje, rozvinutá choroba sa nedá zvrátiť. Jedinou obranou je včasné odhalenie, aby sa sietnica čo najdlhšie udržala v dobrom stave.

S tým súvisí zdravý životný štýl a výživa s dostatkom vitamínov, minerálov a karoténeidov, predovšetkým z čerstvého ovocia a zeleniny, ale tiež z rýb, mliečnych výrobkov a orechov. Pokiaľ nie je možné telu dodať výživu, odporúčajú lekári doplnky stravy s obsahom luteínu a zeaxanthínu. Tieto dva rastlinné pigmenty sú kľúčové pre ostré a centrálne videnie.

Fajt odporučil, aby si ľudia dávali preventívne vyšetriť zrak aspoň raz za dva roky.

debata chyba