Pečeň ničí najmä cirhóza

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. V minulosti sa choroby pečene pripisovali najmä alkoholu.

02.08.2011 12:56
lekár - vyšetrenie - cirhóza - test - skúmavka Foto:
Mnohé ochorenia pečene prebiehajú pod obrazom chronickej hepatitídy. Hepatitída je vlastne zápal.
debata

Najmä v počiatkoch pobytu v tropických oblastiach spôsobuje cestovateľom problém teplé
počasie a vysoká vlhkosť vzduchu.

Tie časy sú už za nami, hoci je pravda, že väčšina cirhóz pečene na Slovensku je alkoholových. Poznáme však najmenej dvanásť ďalších príčin pečeňových ochorení a úlohou praktického lekára a špecialistu hepatológa je starostlivo vyšetriť všetky.

Mnohé ochorenia pečene prebiehajú pod obrazom chronickej hepatitídy. Hepatitída je vlastne zápal. Najznámejšie sú vírusové hepatitídy (nesprávne žltačka, pretože samotné ožltnutie nemusí hepatitídu vôbec sprevádzať). Z viacerých druhov vírusových hepatitíd prechádza do nebezpečnej chronickej formy najčastejšie typ B a C.

Pri žltačke typu B, nákazlivejšej ako vírus HIV, nastáva chronická fáza v 10 percentách prípadov, pri žltačke typu C v 85 percentách prípadov! Zatiaľ čo proti „béčkovej“ žltačke jestvuje očkovanie, proti „céčkovej“, ktorá už ani zďaleka nie je len chorobou narkomanov, zatiaľ vakcína k dispozícii nie je. Obe sa prenášajú telesnými tekutinami a krvou nakazeného človeka, piercingom, tetovaním, použitím nakazených ihiel a striekačiek.

„Chronickú hepatitídu spôsobujú okrem vírusových aj hepatitídy súvisiace s poruchou imunity, ďalej viaceré civilizačné a dedičné choroby,“ vysvetľuje prof. MUDr. Štefan Hrušovský, PhD., hlavný odborník pre hepatológiu MZ SR. „Chronická hepatitída, bez ohľadu na príčinu, sa v priebehu rokov vyvíja do cirhózy pečene s komplikáciami, ktoré skracujú život. Najzávažnejšou komplikáciou je rakovina pečene.“

Ročne sa na Slovensku vyskytne približne tristo prípadov hepatocelulárneho karcinómu. Tento nádor pečene vzniká takmer výlučne v pečeni zmenenej cirhózou. Podľa riaditeľa Národného onkologického ústavu MUDr. Tomáša Šáleka možno očakávať v najbližších rokoch pomerne prudký nárast tejto diagnózy, pretože lekárska veda predĺžila život pacientom s chronickými hepatitídami. V minulosti zomierali skôr, ako chronický zápal pečene stihol dospieť do rakovinového štádia. Aj pri diagnóze rakovina pečene vznikli v posledných rokoch mnohé progresívne terapie, ako je transplantácia pečene, chemoembolizácia nádoru (vstrekovanie chemoterapeutík do nádoru a upchatie prívodnej tepny) či protinádorová tabletka sorafenib. Predsa však ide o zle liečiteľnú chorobu, ak sa zistí v pokročilom štádiu.

Choroby pečene často bez príznakov
„Zriedkavým, no veľmi nebezpečným stavom je akútne zlyhanie pečene,“ upresňuje zoznam najčastejších ochorení pečene prof. Hrušovský. „U nás je to najčastejšie sezónna otrava hubami, predovšetkým muchotrávkou zelenou a mnohými ďalšími lupeňovitými hubami, k akútnemu zlyhaniu však môže viesť aj tzv. fulminantná (prudko prebiehajúca) hepatitída B a poškodenie pečene liekmi.“

Na trhu voľnopredajných liekov a liečiv na predpis je dnes asi tisíc prípravkov, ktoré môžu poškodiť pečeň. Väčšina týchto poškodení je mierna, ale ojedinele môže dôjsť aj k poškodeniu s ohrozením života. Spomedzi často užívaných liekov môžu pečeň poškodiť aj tie najbežnejšie analgetiká, ako je paracetamol, výnimočne aj kyselina acetylsalicylová.

Ďalšie v tomto smere potenciálne nebezpečné lieky sú antireumatiká, rôzne antibiotiká, lieky na upokojenie, antidepresíva. Škodlivosť kombinácie s alkoholom je najobávanejšia pri paracetamole, alkohol však zhoršuje priebeh každého liekového poškodenia. Preto zákaz pitia alkoholu počas užívania liekov nie je žiaden mýtus.

Jestvuje aj pečeňová dialýza
Veľkým problémom stále ostáva alkoholová choroba pečene. Po viacročnej nadmernej konzumácii alkoholických nápojov vzniká cirhóza pečene. „V menej pokročilých štádiách má táto choroba tú najjednoduchšiu, avšak v niektorých prípadoch ťažko dosiahnuteľnú liečbu – prestať piť,“ podotýka hlavný odborník.

Mnohé choroby pečene sa vyvíjajú bez príznakov, pacient o ochorení dlho nevie. „Preto treba po pečeňových chorobách aktívne pátrať. Najvýznamnejšiu úlohu tu zohrávajú preventívne prehliadky u praktického lekára,“ hovorí prof. Štefan Hrušovský. Chorobu pečene dokážu zachytiť pečeňové testy, ktoré sa pri podozrení na nejaký problém robia z krvi. Podrobnú diagnostiku pečeňových chorôb už vykonáva špecialista, čiže hepatológ, v spolupráci s ďalšími odborníkmi.

Hospitalizácia je nevyhnutná pri potrebe invazívnych vyšetrení, ako je biopsia (odber vzorky) pečene, pri zlyhaní pečene, keď je potrebné vypustiť hromadiacu sa brušnú tekutinu, pri transplantácii pečene a po nej, pri ťažkej hepatitíde atď.

Okrem obličkovej dialýzy, ako najznámejšej prístrojovej náhrady funkcie nejakého ľudského orgánu, jestvuje už aj prístroj poskytujúci pečeňovú dialýzu. Na Slovensku je ich k dispozícii niekoľko, jeden z najmodernejších, systém Prometheus, sa nachádza na Jednotke intenzívnej hepatologickej a metabolickej starostlivosti na I. internej klinike Slovenskej zdravotníckej univerzity na bratislavských Kramároch.

„Využíva sa na záchranu života pri akútnom zlyhaní pečene, ako je fulminantná hepatitída B alebo otrava hubami. Pečeňová dialýza má však svoje riziká a kontraindikácie, keď ju nemožno aplikovať, napr. nízky krvný tlak či ťažká porucha zrážanlivosti krvi,“ vysvetľuje profesor Hrušovský. Táto metóda pomáha preklenúť iba krátky čas – niekoľko dní až týždňov, zatiaľ čo pacienti s nefunkčnými obličkami môžu byť dialyzovaní roky.

Transplantácie dospelých už aj na Slovensku
V roku 2008 sa vo dvoch centrách na Slovensku – v Banskej Bystrici a v Bratislave – rozbehli transplantácie pečene dospelých. Transplantáciu pečene v SR podstúpilo už viac ako osemdesiat pacientov, spoločne s transplantáciami v zahraničí je dospelých pacientov s „novou“ pečeňou u nás viac ako stodvadsať.

„Štandardná transplantácia pečene sa vykonáva tak, že celá chorá pečeň sa chirurgicky odstráni a na to isté miesto sa umiestni rovnako veľká zdravá pečeň od mŕtveho darcu. Musí mať rovnakú krvnú skupinu v systéme AB0 ako príjemca,“ vysvetľuje prof. Hrušovský. Je možná aj transplantácia pečene od živého darcu. „Ide o prepracovanú transplantačnú metódu, ktorú vykonávajú vo viacerých špičkových európskych, amerických a japonských transplantačných centrách. Príjemcom časti pečene je obyčajne dieťa, darcom rodič s rovnakou krvnou skupinou. Transplantovaná časť pečene rastie spoločne s malým pacientom až do dospelosti a darcova zmenšená pečeň dorastie na pôvodnú hmotnosť v priebehu niekoľkých mesiacov. Veľké cievy a odobraté časti pečene sa už neobnovia, ale pečeň dosiahne pôvodný počet pečeňových buniek hepatocytov.“ Takúto transplantáciu časti pečene podstúpilo už desať slovenských detí v Nemecku a jedno dieťa v Belgicku.

Málo ľudí vie, že pečeň môže poškodiť aj typický negatívny civilizačný vplyv – zlá životospráva. „Nealkoholová tuková choroba pečene sa spája s obezitou, cukrovkou a vysokou koncentráciou tukových látok v krvi. Ľahká forma je veľmi častá, vtedy sú pečeňové testy v norme. Jestvujú však aj zriedkavé akútne formy so zlyhaním pečene, keď úprava stravovania a schudnutie nestačí, niekedy je nevyhnutná až transplantácia pečene,“ podotýka prof. Hrušovský.

Zdravé stravovanie a dostatok pohybu teda chránia nielen srdce, ale aj chemickú továreň nášho tela. Spoliehať sa na jej pozoruhodné regeneračné schopnosti by bolo veľmi neprezieravé.

Choroby pečene vo všeobecnosti
– zápaly
– chronické poškodenia
– nezhubné a zhubné nádory
– dedičné alebo imunologicky podmienené ochorenia

debata chyba