Sú magnetické šperky iba podvod?

Ceny magnetických náramkov a iných zmagnetizovaných predmetov predávaných ako liečebné pomôcky sa pohybujú v desiatkach až stovkách eur. Ľudia však za ne zbytočne vyhadzujú peniaze. Uvádza to štúdia, ktorá vyšla v odbornom časopise British Medical Journal. Lekár a fyzik v nej tvrdia, že neexistuje nijaký hodnoverný výskum, ktorý by pozitívny účinok magnetov na telo dokázal.

22.08.2011 06:07
magnetický náramok Foto:
Ilustračné foto
debata (8)

Na internete možno nájsť naozaj širokú ponuku zmagnetizovaných výrobkov. Od šperkov, cez matrace a vankúše až po tyčinky na miešanie vody. Všetky však majú jedno spoločné: nemá im chýbať liečebný účinok na organizmus. Magnetické pole má vraj aktivizovať centrálnu nervovú sústavu, imunitný systém, zlepšiť stav tkanív a uľaviť tak od bolesti, pomáha regenerovať bunky alebo zabraňuje svalovým kŕčom. Mnohí ľudia zmagnetizované veci nakupujú za desiatky eur a bez náramku sa nepohnú z domu. Veď kto by ich účinkom neveril, keď na zmagnetizovanom vankúši spáva aj tenista Roger Federer a magnetoterapiu majú zaradenú v rámci ponuky terapií aj viaceré nielen slovenské kúpele.

Veriť alebo neveriť?

Viacerí nadšenci, medzi nimi dokonca aj ľudia pôsobiaci v zdravotníctve, magnetom veria. Tvrdia, že sa cítia lepšie a naozaj im pomáhajú. Pravda však je, že nijaká klinická štúdia, ktorá by „zázračné“ pôsobenie magnetických šperkov a iných predmetov dokázala, neexistuje.

Americkí odborníci, lekár Bruce L. Flamm z medicínskeho centra Riverside a fyzik Leonard Finegold z filadelfskej univerzity, tvrdia, že vyhadzovať peniaze za zmagnetizované liečebné pomôcky je zbytočnosť. Obaja sa rozhodli zhrnúť vedecké dôkazy magnetoterapie a zverejniť ju v odbornom lekárskom magazíne. Vedecké poznatky zhrnuli aj preto, že tržby za predaj rôznych liečebných magnetických pomôcok dosahujú celosvetovo ročne viac ako miliardu dolárov.

Magnetoterapia:

  • využíva liečebné účinky pôsobenia magnetického poľa na biologické tkanivá
    • najmenší účinok majú statické magnetické polia, intenzívnejšie sú striedavé magnetické polia a najvýraznejšie pôsobia pulzné magnetické polia
    • pri magnetoterapii sa používajú rôzne elektromagnetické prístroje
    • magnetoterapia stimuluje látkovú výmenu, má protizápalový efekt, zmenšuje alebo odstraňuje bolesť, má hojivé účinky – rýchlejšie sa hoja zlomeniny alebo poranenia kože, podporuje imunitný systém, regeneruje tkanivá…
    • magnetoterapia sa nesmie využívať, ak máte kardiostimulátor, krvácavé rany, hnisavé rany, voperovaný kovový implantát, nie je vhodná ani pre tehotné ženy, pre osoby trpiace anémiou či ľudí s aktívnou tuberkulózou

„Neexistuje nijaká dôveryhodná vedecká štúdia, ktorá by presvedčivo dokázala pozitívny účinok magnetov. Ak teda chcete kupovať magnety na liečenie, kupujte tie najlacnejšie,“ tvrdia obaja. „Magnety propagujú úspešní atléti, do ich predaja nikto nezasahuje, tak nie je prekvapujúce, že ich údajné terapeutické účinky sú považované za hodnoverné,“ píše sa v štúdii. „Ak existujú nejaké liečebné efekty magnetov, sú pravdepodobne malé, pretože experimentálne aj teoretické dôkazy nepodporujú akýkoľvek terapeutický prínos.“

Dôkazy z Japonska

Opačný názor majú iní vedci. Pozitívny vplyv magnetov na ľudské telo sa snažili dokázať už japonskí vedci v sedemdesiatych rokoch minulého storočia. Kjoči Nakagova tvrdil, že za bolesti hlavy a krku, chronickú únavu, reumatizmus alebo zábudlivosť môže nedostatok magnetického žiarenia. Magnetické náplaste dal vyskúšať viac ako dvanásťtisíc ľuďom a z toho 94 percent ich považovalo za účinné. Viacerí sa cítili výkonnejšie. Nakagova z tohto vyvodil, že v pozadí každodenných ťažkostí a mnohých civilizačných ochorení stojí nedostatok magnetického žiarenia. Tento nedostatok má podľa neho dve príčiny: počas posledných päťsto rokov klesla sila magnetického poľa Zeme na polovicu a rôzne veci ako autá alebo železobetónové budovy čoraz viac izolujú človeka od prirodzeného magnetického poľa. Iní vedci a lekári tvrdia, že magnetoterapia veľmi dobre pôsobí na bolesti svalov.

Pravda však je, že magnetoterapia určite nemôže uškodiť. Podľa vedcov Svetovej zdravotníckej organizácie magnetické polia do veľkosti dvadsaťtisíc gaussov nemajú na organizmus nijaké negatívne účinky. Hodnota magnetickej indukcie by však mala brať do úvahy hmotnosť a vek človeka, tak si treba dať pri nákupe šperkov pozor. Na každých desať kilogramov sa smie použiť magnet s indukciou tisíc gaussov a na každých desať rokov veku tiež s indukciou tisíc gaussov.

Využitie v medicíne

Magnetoterapia sa v medicíne v súčasnosti využíva v reumatológii, ortopédii, rehabilitácii, športovej medicíne, balneológii, dermatológii, neurológii a v ďalších lekárskych odboroch. Pri liečbe sa využíva statické (šperky a predmety) a pulzné magnetické pole (najmä v kúpeľoch). V zmagnetizovaných bunkách (ovplyvnených pôsobením magnetického poľa) dochádza k elektromagne­tickým a biochemickým zmenám, a tým k ovplyvneniu kostného, svalového, imunologického, hormonálneho, kardiovaskulárneho, tráviaceho a nervového systému.

„Široké využitie má magnetoterapia pri celom rade degeneratívnych ochorení pohybového ústrojenstva a poúrazových alebo pooperačných stavoch, keď sa využívajú jej analgetické, teda protibolestivé účinky,“ hovorí praktický lekár MUDr. Tomáš Doležal, ktorý aplikuje liečbu magnetoterapiou aj vo svojej ambulantnej praxi. Podľa Doležala tento typ terapie pomáha aj pri uvoľňovaní svalových kŕčov, látkovej výmene či veciach, ako je liečba alergickej nádchy.

„Zlepšuje prekrvenie a má nezanedbateľný detoxikačný účinok. Detoxikácia je dôležitá. Keď sa z tela odplavia nečistoty, začne sa proces regenerácie a hojenia,“ dodáva lekár. Doležal vysvetľuje aj obľúbenosť magnetov u športovcov. „Zmeny v bunkách spôsobené magnetickým poľom uvoľňujú svaly a zmierňujú problémy ako stuhnutá krčná chrbtica, obmedzená pohyblivosť a bolesti v končatinách,“ tvrdí Doležal. Počítať však treba s tým, že magnetoterapia ako doplnková terapeutická metóda pôsobí individuálne podľa typu ochorenia.

Procedúru magnetoterapia nájdete:

Bardejovské Kúpele (hotely Astória a Ozón)
Piešťanské kúpele (hotely Máj a Park)
kúpele Rajecké Teplice (hotel Veľká Fatra, Skalka a Aphrodite)
Kúpele Vyšné Ružbachy
kúpele Turčianske Teplice (hotel Veľká Fatra
kúpele Trenčianske Teplice (hotely Pax a Krym)
kúpele Sklené Teplice ( hotel Relax Thermal)
kúpele Dudince (hotely Diamant, Smaragd a Rubín)
kúpele Lúčky (hotel Choč)
kúpele Sliač (Kúpeľný hotel Palace)

8 debata chyba
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy