Nadrozmerná prostata navštívi tri slovenské mestá

Pri príležitosti Európskeho týždňa urológie budú mať záujemcovia možnosť pozrieť si nadrozmerný model prostaty, dozvedieť sa niečo o funkcii tohto typicky mužského orgánu a takisto o najčastejších urologických ochoreniach.

19.09.2011 12:00
debata

Cieľom tejto osvetovej akcie je upriamiť pozornosť na túto medicínsku oblasť a podporiť tých, ktorí už majú problémy, aby sa zdôverili lekárovi.

Medzi najčastejšie urologické problémy patrí nezhubné zväčšenie prostaty (tzv. benígna hyperplázia prostaty – BPH), ktorým trpí takmer polovica mužov vo veku 60–69 rokov. „BPH vzniká v rámci procesu starnutia a jeho dôsledkom môžu, ale nemusia byť poruchy močenia,“ vysvetľuje urológ prof. MUDr. Peter Bujdák, CSc.

Niektorí muži majú výrazne veľkú prostatu a ťažkosti v zásade nepociťujú. Iným s oveľa menším objemom prostaty vie poriadne strpčiť život – každodenný aj ten partnerský. Príznaky dolných močových ciest ako časté močenie a náhle nutkanie naň, oneskorené močenie, časté močenie počas noci (viac ako dvakrát), pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra, nutnosť tlačiť, aby sa močenie spustilo, unikanie moču a podobne majú vplyv aj na sexuálne funkcie v zmysle väčších či menších problémov s erekciou.

V priebehu mesiacov jún a júl 2011 sa na Slovensku medzi lekármi, pacientmi a ich partnerkami uskutočnil podrobný prieskum, ktorý sa zameral nielen na spôsoby liečby a diagnostiku BPH, ale aj na názory pacientov, ich manželiek, resp. priateliek. Do projektu sa zapojilo 29 urológov z celého Slovenska, ktorí vyplnili 748 pacientskych kariet. Špeciálne dotazníky vyplnilo 638 novodiagnos­tikovaných pacientov a 344 partneriek.

Z prieskumu vyplynulo, že 45 % mužov navštívi lekára až rok po tom, čo začali mať problémy s močením, nájdu sa však aj takí, ktorí na dvere ambulancie zaklopú až po štyroch rokov trápenia sa. Takmer polovica mužov sa s problémom najskôr zdôverí praktickému lekárovi, až ten ich následne pošle urológovi. „Dnes však už nie je potrebné ísť obvodnému lekárovi, za urológom môžete zájsť bez výmenného lístka,“ zdôrazňuje prof. Bujdák.

Priemerný vek pacientov, ktorí prichádzajú ku lekárovi s prostatickými problémami, je 63,3 roka a vyše polovica pacientov príde na vyšetrenie už v štádiu výrazných, prípadne neznesiteľných problémov. „Pacienti prichádzajú za odborníkom neskoro,“ konštatuje Peter Bujdák. Pritom, ak pacient príde do ambulancie včas, môže sa stať, že sa liečbe úplne vyhne. Jeho stav sa totiž môže zlepšiť vďaka odporúčaniam lekára a úprave životosprávy. Lekár následne stav pacienta v pravidelných intervaloch len sleduje.

S príchodom moderných liekov počet operačných zákrokov na prostate klesá a lekári najčastejšie nasadzujú medikamentóznu liečbu. V prípade liečby liekmi mierne prevažuje monoterapia (v 51 % prípadov), kombinovanú liečbu urológovia volia v 43 % prípadov.

Takmer 60 % žien, ktoré vyplnili dotazník, si všimlo, že ich partneri majú problém s prostatou. Bez liečby sa totiž život muža krúti najmä okolo močenia. Manželky registrovali, že partner chodí močiť viackrát za noc, resp. navštevuje toaletu pričasto. Problémy s prostatou vedia nezriedka narušiť aj sexuálny život.

Každý chlap má od 50. roku veku nárok raz za tri roky na preventívnu urologickú prehliadku. Mnohí sa jej vyhýbajú práve preto, že základné vyšetrenie spočíva vo vyšetrení prstom cez konečník a odbere krvi na PSA (prostatický špecifický antigén). Prekonať obavy ich prinútia až značné subjektívne príznaky, ktoré sú však pri zväčšenej prostate podobné ako pri rakovine prostaty (1500 nových prípadov v roku 2010!). A tieto dve diagnózy vie odlíšiť jedine odborník.

„V prospech urológov hovorí fakt že až 88,5 % pacientov uviedlo spokojnosť s liečbou,“ konštatuje na záver profesor Bujdák.

Obrovský model prostaty sa objaví:

19.-20. september 2011 v OC Aupark v Bratislave od 10. do 20. hod.
21.-22. september 2011 v OC Europa v Banskej Bystrici od 10. do 20. hod.
23.-24. september 2011 v OC Galéria Košice od 10. do 20. hod.

Pre každú cieľovú skupinu – mužov v rizikovom veku, mladých mužov i ženy budú k dispozícii letáky so zaujímavými informáciami. V Banskej Bystrici bude pre záujemcov k dispozícii aj urológ, ktorý bude záujemcom ponúkať odborné konzultácie a rady. Viac na www.mojaprostata.sk.

Príznaky nezhubného zväčšenia prostaty:

  • Časté močenie počas dňa
  • Časté močenie v noci
  • Urgentné močenie (prichádza na človeka náhle)
  • Únik moču
  • Oneskorený štart močenia
  • Slabý prúd moču
  • Prerušované močenie
  • Používanie brušného lisu pri močení (muž pri močení musí tlačiť)
  • Samovoľné odkvapkávanie moču po vymočení
  • Nemožnosť vymočiť sa
debata chyba