Svadba a rozvod pridávajú tuk okolo pása

Svadba môže byť škodlivá pre kĺby, prináša problémy s vysokým krvným tlakom a ochorenie diabetes.

03.10.2011 06:00
obezita - priberanie - prejedanie sa Foto:
Manželstvo a zmeny rodinného stavu sú teda podľa amerického výskumu tesne späté s hmotnosťou.
debata

Okrem toho americkí vedci z univerzity v Ohiu zistili, že prvé dva roky po svadbe alebo rozvode sú vysoko rizikové pre vznik obezity. Najvýraznejšie problémy hrozia čerstvo vydatým ženám.

Zmena rodinného stavu po svadbe sa vizuálne neprejavuje len obrúčkou na prste, ale aj pribúdaním kilogramov. Manželia sú náchylnejší na priberanie ako ich slobodní vrstovníci. Ale nielen začiatok manželstva predstavuje rizikový faktor vzniku obezity. Vedci z USA tvrdia, že rovnako problematický pre hmotnosť je aj rozvod.

Ohrozené sú novomanželky
Dvadsaťpäť rokov skúmali a porovnávali vedci z univerzity v Ohiu údaje desaťtisíc slobodných ľudí, ako aj manželských párov. Tím vedcov pod vedením Dmitrija Tumina mal k dispozícii informácie o niektorých pároch už od roku 1979 a každé dva roky ich aktualizovali. Zároveň pridávali do štúdie nových respondentov. Zaujímal ich najmä rodinný stav a BMI (index telesnej hmotnosti). Výsledky štúdie nedávno predstavili členovia Americkej asociácie sociológov.

Najdôležitejším záverom, ku ktorému vedci dospeli, je, že hmotnosť človeka najviac stúpa dva roky po svadbe alebo rozvode. Pri porovnávaní prihliadali aj na faktory ako zdravotný stav, vzdelanie, príjem alebo tehotenstvo. Z výsledkov vyplynulo, že najväčšiemu riziku čelia novomanželky. Ich BMI môže po svadbe stúpnuť až o tri body a riziko priberania po sobáši sa zvyšuje až o 48 percent. V prípade rozvodu sa riziko naberania tuku okolo pása zvyšuje na 22 percent. Prvé dva roky po sobáši, ale aj po rozvode majú teda zvlášť negatívny vplyv na hmotnosť.

Slanina po svadbe aj po rozvode
Podľa zverejnenej štúdie muži častejšie svoje frustrácie riešia prejedaním sa a nezdravou stravou po rozvode, ženy po svadbe. Muži teda viac priberajú bez obrúčky, žena tesne po vyslovení svadobného sľubu. Najviac sa to týka tridsiatnikov a starších, pri mladších ročníkoch vedci významné zmeny váhy nezaznamenali.

Tvrdenia vedcov potvrdzuje aj tridsaťsedemročná právnička Patty Samuelsonová z Ohia, ktorá sa zúčastnila tohto projektu: „Pred svadbou som vážila 54 kilogramov. Po sobáši sa mi zmenil životný štýl, stravovanie, ale myslím, že nie zmena jedálneho lístka prispela k tomu, že do dvoch rokov po svadbe som pribrala sedem kilogramov. Zmena hmotnosti súvisela s mojou psychikou. V manželstve som chcela byť dokonalá, a zo stresu, aby som nič na vzťahu s manželom nepokazila, som priberala možno aj z vody.“ Rozvedený štyridsiatnik, zubár Jack Wagner pribral do niekoľkých mesiacov po rozvode 11 kilogramov. „Manželkinu kuchyňu nahradili hamburgery a pizza, čo sa takmer okamžite podpísalo na mojej váhe. “

Tuční majú nevýhodu pri výbere partnera
Vedci rozdelili účastníkov do štyroch skupín – tí, čo si udržali stabilnú váhu, tí ktorí pribrali o viac ako 9 kilogramov, tí ktorých hmotnosť vzrástla od dvoch do deväť kilogramov a tých, ktorých váha klesla. V skupine, kde zaznamenali najväčšie prírastky na váhe, sa nachádzalo najviac rozvedených mužov. Zrejme po rozvode upustili od zdravých stravovacích návykov, ku ktorým ich viedli manželky. V tejto skupine sa však nachádzalo aj najviac čerstvo vydatých žien po tridsiatke.

Manželstvo a zmeny rodinného stavu sú teda podľa amerického výskumu tesne späté s hmotnosťou. Zo štúdie okrem iného vyplýva aj to, že vstup aj výstup do manželstva je ovplyvnený váhou. Osoby s nadváhou sú napríklad znevýhodnené pri výbere partnera, žiadanejšie sú štíhle ženy aj muži. Silnejšie ženy sa vydávajú neskôr a neraz skončia s nie príliš žiaducimi partnermi.

Hmotnosť ovplyvňuje aj pravdepodobnosť rozvodu. Nespokojnosť s nadváhou partnera môže viesť k nižšej kvalite vzťahu a smerovať pár k rozvodu. Po rozvode na váhu podľa prieskumu vplýva viacero faktorov ako zmena životosprávy, rýchle večere v podobe fast foodu a podobne. Odchod z manželstva však môže viesť aj k tomu, že bez partnera človek nemá pocit, že by potreboval si udržovať štíhlu postavu alebo dokonca držať diétu. Ľudia v manželstve sa takisto líšia od slobodných, čo sa týka spotreby rôznych druhov potravín.

V každom prípade sa však štúdia snaží upozorniť na to, že postupné pribúdanie kilogramov môže viesť k obezite a k s ňou spojeným chorobám ako diabetes alebo vysoký krvný tlak. Po vstupe do manželstva, ale aj po rozvode treba naďalej prihliadať na zloženie stravy a snažiť sa vyhýbať stresu, aby sa tieto faktory nepodpísali na vašej postave a zdraví.

debata chyba