Fio bankaFio banka

Na záchranu pacienta s mozgovou príhodou majú lekári tri hodiny

Na to, aby lekári zachránili pacienta po mozgovej príhode, majú tri hodiny.

13.12.2011 14:04
mozog benetin Foto:
Doc. MUDr. Ján Benetin je predseda Slovenskej neurologickej spoločnosti.
debata

Aby sa nám toto číslo vrylo do podvedomia, poznali príznaky mozgovej porážky a v prípade ochorenia rýchlo privolali lekársku pomoc sebe alebo blízkym, vznikla celonárodná kampaň Poznaj príznaky akútneho infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody.

Cievna mozgová príhoda je druhou najčastejšou príčinou úmrtia, nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Ročne postihne 20 miliónov ľudí sveta (17-tisíc Slovákov), z toho 6 miliónov umiera do roka na jej následky. Odhaduje sa, že toto číslo bude v budúcnosti stúpať. V roku 2020 by malo narásť až o tretinu.

Dobrou správou je, že mozgová cievna príhoda je liečiteľná, na Slovensku je dostupná intravenózna trombolýza. Dôležitý je však čas – lekári musia liečbu, aby bola účinná, podať do spomínaných troch hodín. (Podľa novších štúdií môže byť určitý efekt aj do 4,5 hodiny, ale stále platí: čím skôr, tým lepšie. Čím skôr pacient príde, tým viac mozgu mu lekári zachránia.)

Na otázku, prečo sa musí lekár ponáhľať, neurológ Ján Benetin odpovedá: „Cez mozog preteká asi 55 mililitrov krvi na 100 gramov tkaniva za minútu. Ak tento prietok klesne pod 23, čiže na polovicu, hovoríme o kritickej hodnote, keď mozog prestáva pracovať.“

Vtedy sa u pacienta objaví porucha reči, zlé videnie alebo ochrnutie končatiny. Benetin dodáva: „Ak prietok klesne pod 8 mililitrov, mozog v priebehu niekoľkých minút odumiera. Oblasť medzi týmito číslami (23–8) je cieľom nášho záujmu.“

Cievna mozgová príhoda nebolí. Neurológ Benetin pozná prvé úvahy týchto pacientov. „Počkám do zajtra a uvidím. Lenže zajtra už je neskoro“, varuje. „Chceme liečiť do troch hodín, ale my aj môžeme liečiť len do troch hodín,“ podotkol. Keď po tomto intervale, keď je väčšia časť mozgu poškodená, vrátia pacientovi krv, vyvolajú krvácanie. „Sme striktne limitovaní možnosťou liečby. Nielen tým, aby sme mozgu pomohli, ale aj tým, aby sme mu neublížili,“ skonštatoval ďalej Benetin.

O tom, že dostať cievnu mozgovú príhodu je „nepríjemnejšie“ ako srdcový infarkt, hovorí aj skutočnosť, že pacienti sa po prekonaní srdcového infarktu častokrát vracajú naspäť do normálneho života. Pacienti po cievnej mozgovej príhode vo veľkej väčšine také šťastie nemajú.

Zväčša ostanú ochrnutí, s poruchami reči a odkázaní na starostlivosť druhých. „Ak by som mal mať niektorú z príhod, ja osobne by som si vybral srdcovú. Tú buď prežijem a potom je to ako-tak dobre, no cievnu mozgovú príhodu by som nechcel mať,“ vyjadril sa na túto tému aj Prof. MUDr. Ján Murín, predseda Správnej rady Slovenskej nadácie srdca.

Príznaky cievnej mozgovej príhody:

  • tŕpnutie končatín
  • ochabnutá polovica tváre
  • poklesnutý ústny kútik
  • spomalená, nezrozumiteľná reč
  • neostré, rozmazané videnie

Cievna mozgová príhoda v číslach:

Len tretina pacientov v najohrozenejšej vekovej skupine 40–50 rokov pozná varovné príznaky mozgovej cievnej príhody a len pätina vie, ktoré sú rizikové faktory tohto ochorenia.

Náklady na liečbu jedného pacienta s cievnou mozgovou príhodou sú vysoké – 13-tisíc eur.

Pri mozgovej príhode nie je rozdiel v pohlaví. Ženu postihne mozgová porážka v priemere o sedem a viac rokov neskôr ako muža.

Kampaň Poznaj príznaky akútneho infarktu myokardu a cievnej mozgovej príhody odštartovala 2. decembra. V nákupných centrách v Trnave, Trenčíne, Žiline, Michalovciach, Košiciach, Prešove, Nitre, Bratislave a Dunajskej Strede budú záujemcom k dispozícii stánky s meraním tlaku krvi či hladiny cholesterolu, v ktorých zdravotníci poskytnú odborné informácie a poradenstvo s možnosťou osobnej konzultácie.

Doc. MUDr. Ján Benetin je predseda Slovenskej neurologickej spoločnosti. Viac info o cievnej mozgovej príhode a kampani na www.ideosekundy.sk

Facebook X.com debata chyba Newsletter