Podľa odborníkov by zistenie mohlo pomôcť dyslektickým deťom, pretože v rannom veku sa u nich dá najľahšie ochorenie riešiť, napísala agentúra Reuters.
Odborníci zvyčajne zistia u detí dyslexiu v druhom alebo v treťom ročníku školy, teda keď majú deti sedem či osem rokov. Skoršie štúdie ale ukázali, že deti vo veku štyroch až piatich rokov najlepšie reagujú na podnety, ktoré im umožnia dopady dyslexie obmedziť.
„Hovoríme tomu paradox dyslexia,“ uviedla Nadine Gaabová, ktorá sa podieľala na výskume bostonských lekárov. Podľa nej je potrebné s liečbou dyslexie začať pokiaľ možno ešte predtým, než sa deti začnú učiť čítať.
„V čase rozpoznania ochorenia deti zvyčajne prežili tri roky, keď im rovesníci hovorili, že sú hlúpi, a keď ich rodičia považovali za leňochov. To znížilo ich sebadôveru,“ uviedla Gaabová.
Jej lekársky tím zistil, že predškolské deti, ktorých rodičia trpia dyslexiou, pri hovorení básničiek alebo opakovaní neznámych slov vykazovali v istej časti mozgu menej aktivity ako ich vrstovníci, ktorí v rodine toto ochorenie nemajú. Rovnaké oblasti mozgu zle fungujú u starších detí alebo u dospelých, ktorí trpia dyslexiou.
Podľa Gaabovej sú doterajšie vedecké závery príliš málo obsiahle na to, aby bolo možné vytvoriť jednoznačný test, ktorý u predškolských detí dyslexiu odhalí.
Vedci ale dúfajú, že ďalší výskum prispeje k tomu, aby rodičia dokázali u detí rozpoznať možné príznaky dyslexie a že bude možné vytvoriť programy, ktoré chorým deťom umožnia dopady dyslexie obmedziť.