Vitamín C priamo do žily

Vitamín C je pravdepodobne najznámejším vitamínom a najčastejšie si ho spájame s prevenciou či liečbou prechladnutia.

14.01.2013 06:00
vitamín C Foto:
Vitamín C má zásadnú a nenahraditeľnú úlohu pri potláčaní oxidačného stresu.
debata (1)

Ako súčasť nespočetných doplnkov výživy či liekov sa používa pri dávkovaní v desiatkach, prípadne stovkách miligramov denne. Čoraz viac klinických štúdií však potvrdzuje liečebný potenciál veľmi vysokých terapeutických dávok „céčka“ meraných na gramy vo forme intravenóznej aplikácie. Čiže priamo do žily.

Kto nikdy neužíval „céčko“ v tabletách, kapsuliach či prášku, nech zodvihne ruku. Je to vitamín, ktorý v čase viróz mnohí užívajú v rámci prevencie, pretože má dokázateľne pozitívny účinok na imunitný systém. „Navyše neexistujú takmer žiadne na dôkazoch založené vedľajšie či nežiaduce účinky kyseliny askorbovej, čiže vitamínu C, na ľudské telo,“ podotýka prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc., dekan Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave. „Dokonca stále nepoznáme ani toxickú dávku vitamínu C,“ pokračuje. „Musel by som zjesť asi 11 kg vitamínu C, aby som umrel, pretože je to slabá kyselina.“

Nedá sa nijako odmerať, koľko vitamínu C prijme za deň človek štandardne v potrave. Oficiálne odporúčaná denná dávka „céčka“ je na Slovensku 75 mg pre dospelú ženu a 90 mg pre dospelého muža. Fajčiar a dojčiaca žena potrebujú približne o 35 mg „céčka“ na deň viac v porovnaní s nefajčiarom. Na zabránenie skorbutu, známeho ochorenia z minulosti, ktoré vzniká z nedostatku vitamínu C, stačí denný príjem 10 mg „céčka“. Aj napriek tomu vo výživových doplnkoch často užívame desiatky miligramov tohto vitamínu. V dávkovacích terapeutických schémach registrovaných liekov na posttraumatické stavy, anémie, vírusové ochorenia či choroby kože sa používajú stovky miligramov. Ide o vitamín rozpustný vo vode, nadbytok podľa PharmDr. Lucie Kotlářovej, vedúcej klinického výskumu vzdelávacej spoločnosti Edukafarm, odchádza črevnou pasážou. Pri vnútrožilovom podaní sa nadbytočný vitamín C vylučuje obličkami.

Ústami sa vstrebe 200 mg
Užiť príliš vysokú jednorazovú dávku „céčka“ nemá veľký význam. „Pri jednorazovom podaní ústami sa vstrebe 200 mg,“ tvrdí PharmDr. Kotlářová. V rámci štúdie sa pacientom pokusne podal jeden gram vitamínu C ústami. Podarilo sa dosiahnuť jeho hladinu v plazme 0,085 gramu. Keď sa pacientovi podalo 18 gramov „céčka“ (šesťkrát 3 gramy denne), jeho plazmatická hladina sa zvýšila len na 0,22 gramu. „Pri intravenóznom podaní však dosahujeme preukázateľne vyššie hladiny,“ konštatuje Lucie Kotlářová. „Jednorazovou dávkou 7,5 gramu prostredníctvom infúzie dosiahneme plazmatickú hladinu vitamínu 2,38 gramu. Je to liečebná dávka rovnajúca sa konzumácii zhruba 15 kilogramov pomarančov.“

Otázka znie, na čo je dobré dosahovať takéto vysoké hladiny vitamínu C v organizme? „Za ostatných 20 rokov najmodernejšieho medicínskeho výskumu sa podarilo presnejšie charakterizovať terapeutický potenciál vysokých a veľmi vysokých terapeutických dávok (niekoľko gramov za deň) vitamínu C pri závažných onkologických, imunologických či kardiovaskulárnych ochoreniach,“ vysvetľuje prof. Kyselovič. „Takéto použitie je potvrdené nielen cielenými klinickými štúdiami, ale aj precíznym molekulárnym výskumom.“

Človek stratil schopnosť vytvárať „céčko“
Vitamín C si ľudský organizmus nedokáže vytvárať, treba ho dodávať zvonka. Schopnosť vytvárať „céčko“ vo svojom organizme stratili človek, morča, netopier či opice. Koza, o ktorej je známe, že netrpí nádorovými ochoreniami, dokáže počas stresu či pri traume vytvoriť 33–190 mg „céčka“ na kilogram svojej hmotnosti na deň. Myš dokonca až do 275 mg.

Vitamín C má zásadnú a nenahraditeľnú úlohu pri potláčaní oxidačného stresu. Absolútny nedostatok „céčka“ vyvoláva skorbut, ochorenie, ktoré sa už v našich podmienkach v podstate nevyskytuje. Čiastočný nedostatok vitamínu C ovplyvňuje organizmus, ak ide o dlhodobé zdravie. Je potrebný pri prevencii cievnych a nádorových ochorení, kde sa odporúča denný príjem cca 100 mg vitamínu C. „Avšak pri ochoreniach, ktoré vznikajú vďaka oxidačnému stresu, napr. pri chronických zápaloch, je potrebné omnoho väčšie množstvo vitamínu C, lebo sa spotrebúva pri neutralizácii veľkého množstva voľných kyslíkových radikálov,“ hovorí PharmDr. Kotlářová.

„Pri podaní vitamínu C ústami možno dosiahnuť v krvi len nízku koncentráciu. Na dosiahnutie liečebných účinkov treba vytvoriť v krvi 10– až 25-krát vyššiu koncentráciu, čo možno docieliť len pri vnútrožilovom podaní, obyčajne formou vysokodávkovanej infúzie. Takéto podanie vytvára v krvi koncentráciu vitamínu C, ktorá pôsobí nielen preventívne, ale aj terapeuticky, predovšetkým protizápalovo. Štúdie ukazujú, že to možno využiť aj v onkológii.“

Vitamín C pozitívne ovplyvňuje 4 systémy v tele

– centrálny nervový systém
- hojenie rán (tvorba kolagénu)
- imunitný systém
- cievny systém

1 debata chyba