Infúzne podaný vitamín C dokáže usmrtiť niektoré nádorové bunky, zatiaľ čo zdravé bunky ochráni. „Tento selektívny účinok je vo farmakológii nezvyčajný, lebo napríklad cytostatiká, ktoré sa používajú v onkológii, pôsobia toxicky na oba typy buniek,“ vysvetľuje PharmDr. Lucie Kotlářová.
Tento dvojaký účinok vysvetľujú odborníci takto: Vitamín C ako antioxidant podávaný v liečebných dávkach, t.j. vo vysokodávkovanej infúzii, chráni zdravé bunky pred oxidačným stresom, ktorý je rizikovým faktorom pre vznik nádorových ochorení. Zároveň však vysokodávkovaný vitamín C môže zohrať úlohu aj pri liečbe niektorých nádorových ochorení.
Pri metabolizme vitamínu C vzniká totiž peroxid vodíka, ktorý zdravá bunka dokáže odstrániť vďaka svojej enzymatickej výbave. Niektoré nádorové bunky však túto enzymatickú výbavu nemajú, preto nedokážu peroxid vodíka zmetabolizovať, čiže zneškodniť. Peroxid vodíka tieto nádorové bunky poškodí, čo im znemožní množenie a rast nádorov určitého typu.
Tento účinok „céčka“ bol dokázaný v laboratórnych podmienkach na niektorých typoch nádorových buniek a ukázalo sa, že vitamín C vo vysokých dávkach môže viesť aj k zníženiu objemu niektorých tumorov a rizika tvorby metastáz. Klinickými štúdiami sa v posledných rokoch navyše preukázalo, že infúzie vitamínu C zlepšujú kvalitu života pacientov s niektorými onkologickými ochoreniami a zvyšujú účinnosť niektorých typov protinádorovej liečby.
Vysokodávkovaný vitamín C v infúzii (7,5 gramu) je liek na lekársky predpis. Môže ho podať len lekár alebo zdravotná sestra. Nehradí ho poisťovňa a jedna infúzna dávka stojí 25 eur. „Používajú ho napríklad športovci po ťažkom športovom výkone alebo v období začínajúceho vírusového ochorenia,“ podotýka prof. PharmDr. Ján Kyselovič, CSc. V Rakúsku jestvuje klinika pre liečbu únavového syndrómu, kde sú infúzie vitamínu C súčasťou terapie. V rámci prevencie si „céčko“ priamo do žily dávajú pichať aj manažéri, resp. ľudia vo vrcholových funkciách pracujúci pod veľkým tlakom.
V prípade detí je podanie na rozhodnutí pediatra, klinické štúdie sa totiž nerobia na deťoch ani na tehotných či dojčiacich ženách. Kontraindikáciou lieku sú zlyhávanie obličiek, tvorba obličkových kameňov a tehotnosť či dojčenie (pre nedostatok informácií).
Niektorí odborníci nazývajú podávanie vysokodávkovaného vitamínu C „zabudnutým pokladom vo farmakoterapii“. Táto metóda sa totiž približne v polovici minulého storočia používala, potom sa však na ňu akosi pozabudlo. Dnes jej účinnosť potvrdzuje čoraz viac laboratórnych i klinických štúdií. Je ich vyše štyritisíc, pričom najväčšie množstvo pochádza z roku 2004.
Z tohto obrovského množstva dát možno spomenúť napr. novú štúdiu z roku 2011 u pacientok s nádorom prsníka. Po pridaní vysokodávkovaného „céčka“ k štandardnej terapii sa znížil počet komplikácií o 37 % v priebehu 6 mesiacov po operácii alebo liečbe, ženy mali väčšiu chuť do jedla, nižší výskyt nevoľností, depresií a lepšie spali.