Rady pre mužov s problematickou prostatou

Nasledujúce lekárske rady cielia na mužov po dovŕšení päťdesiatky, ale aj mladších, ktorí čelia problémom s ochorením prostaty.

31.01.2013 06:00
močenie - bolesť - vyprázdňovanie - močové kamene Foto:
Problémy s močením alebo neschopnosť úplne vyprázdniť močový mechúr zväčša súvisia s prostatou.
debata

Pre mužov do päťdesiatky aj po nej

Aké sú najčastejšie ochorenia prostaty?
Väčšinu ochorení prostaty, až 80 % prípadov, predstavuje benígna prostatická hyperplázia, teda nezhubné ochorenie prostaty. Tento problém nie je bežnou súčasťou života muža s pribúdajúcim vekom, ako si niektorí mylne myslia. Problém nastáva vtedy, keď sa prostata v dôsledku starnutia začne zväčšovať. Vtedy vyvíja tlak na močovú trubicu a spôsobuje tak nielen problémy s erekciou, ale aj s močením. Aj preto častejšie chodíte na toaletu a zhoršuje sa váš sexuálny život rovnako ako vaša nálada. Riešenie problémov preto netreba odkladať a mali by ste navštíviť urológa, ktorý urobí potrebné nenáročné vyšetrenia a vyberie vhodnú liečbu.

Je nezhubné zväčšenie prostaty závažné ochorenie?
Nezhubné zväčšenie prostaty nie je životu nebezpečné ochorenie, život však môže nepríjemne skomplikovať, a to najmä vtedy, keď sa nelieči. Problémy sa vo väčšine prípadov úspešne liečia liekmi, keď sa však ochorenie zanedbá, jediným riešením môže byť operačný zákrok. Návštevu urológa preto netreba odsúvať. Rozsiahly prieskum, ktorý sa uskutočnil medzi mužmi aj ženami celého Slovenska, ukázal, že väčšina mužov sa o návšteve urológa radí aj so svojou partnerkou. Nehanbite sa a hovorte o svojom probléme.

Mnohí muži uprednostňujú výživové doplnky proti príznakom zväčšenej prostaty pred preventívnymi prehliadkami u urológa. Aká je ešte prevencia?
Už pri prvých príznakoch zhoršeného močenia treba navštíviť urológa, ktorý dokáže jednoducho a nebolestivo stanoviť diagnózu a odporučiť pacientovi najvhodnejšiu liečbu. Samoliečba výživovými doplnkami bez odborného vyšetrenia môže viesť k neskoršiemu odhaleniu a progresii ochorenia, ako aj horšej prognóze liečby. Aj keď sa muž cíti subjektívne dobre, nevylučuje to možnosť nádorového postihnutia prostaty, preto by všetci muži po 50. roku života mali raz za tri roky absolvovať preventívnu prehliadku u urológa.

Pre mužov do päťdesiatky

Môžu sa problémy s prostatou týkať aj mužov mladších ako 50 rokov?
Zväčšená prostata trápi s pribúdajúcim vekom asi každého druhého muža. Ani vy nemusíte byť výnimkou, mali by ste si preto všímať prípadné príznaky. Medzi tie patrí najmä: časté nutkanie na močenie, močenie v noci, slabý prúd moču, neschopnosť zastaviť močenie vôľou. Ak sa u vás časom tieto príznaky objavia, nezabudnite, že prvý krok v ich riešení je návšteva lekára. Samoliečba voľnopredajnými doplnkami nepomôže zbaviť sa problémov a zbytočne odďaľuje správnu liečbu. Včasná diagnostika je základom úspešného zvládnutia každého ochorenia.

Môžem nezhubnému zväčšeniu prostaty predchádzať?
Nezhubnému zväčšeniu prostaty možno predchádzať napríklad vhodným zložením stravy, dostatkom pohybu a zdravým životným štýlom. Kým niektoré potraviny môžu vznik ochorenia podporovať alebo ho zhoršovať, iné majú, naopak, ochranný efekt. Do jedálnička by ste preto mali zaradiť čerstvé ovocie a zeleninu. Ideálne sú organické či biopotraviny, vhodné sú aj paradajky, brokolica a listová zelenina. Známym prírodným liečivom na močové problémy sú brusnice, priaznivo pôsobia však aj černice, maliny, čučoriedky či jahody. Dodržiavať tiež treba pitný režim a dbať na dostatok fyzickej aktivity. Naopak, obmedziť treba konzumáciu červeného mäsa a vnútorností, ako aj polotovarov, instantných jedál a potravín z konzervy. Vhodné je okrem toho obmedziť príjem solí a cukrov. Minulosťou by sa malo stať fajčenie a nadmerné požívanie alkoholu.

Ako sa nezaradiť do štatistík?
Výskum v ambulanciách slovenských urológov ukázal, že viac ako polovica novodiagnosti­kovaných pacientov prichádza až vtedy, keď má výrazné a neznesiteľné problémy. Viac ako tretina mužov prichádza k lekárovi s malými problémami. Viac ako polovica pacientov sa sťažuje na zhoršenie sexuálneho života. Počúvajte preto svoje telo, odhaľte prejavy nezhubného zväčšenia prostaty včas a nečakajte, kým sa problémy zhoršia.

Kedy muži navštevujú prvýkrát urológa?
Muži po prvých problémoch s močením prichádzajú k urológovi v rozmedzí pol roka až piatich rokov. Väčšinou prídu do jedného až dvoch rokov.

U akých mužov sa ochorenie najčastejšie zistí?
Najviac nových prípadov sa vyskytuje vo vekovej skupine 50 až 60 rokov. Takmer tretina mužov po tom, čo začala mať problémy s močením a prostatou, situáciu nijako neriešila. Pamätajte, že odkladanie riešenia ťažkostí vedie k ich zhoršeniu.

Pre mužov po päťdesiatke

Čo si mám všímať?
S pribúdajúcim vekom trápi zväčšená prostata každého druhého muža. Ani vy nemusíte byť výnimkou, mali by ste si preto všímať prípadné príznaky a ak sa objavia, čo najskôr vyhľadajte lekára. Medzi tie patrí: časté nutkanie na močenie, močenie v noci, slabý alebo prerušovaný prúd moču, neschopnosť zastaviť močenie vôľou, pocit neúplného vyprázdňovania močového mechúra, samovoľný únik a odkvapkávanie moču. Platí, že príznaky ochorenia viac zaťažujú pacientov starších ako 70 rokov a tiež mužov so zhoršenou kvalitou života. Naopak, muži do 60 rokov a tiež tí, ktorí považujú kvalitu svojho života za uspokojivú, sa s príznakmi ochorenia vyrovnávajú lepšie. Intenzita príznakov nevypovedá o stupni ochorenia. Intenzita príznakov nemá priamu súvislosť s mierou zväčšenia prostaty a postupom ochorenia. Niektorí muži majú prostatu výrazne zväčšenú a pritom pociťujú len mierne príznaky, naopak, niektorých trápia aj pri menšom zväčšení intenzívne prejavy ochorenia. Vyšetrenie by ste nemali odkladať.

Nemusím sa vyšetrenia u urológa obávať? Nie je bolestivé?
Vyšetrenie u urológa je strašiakom pre mnohých mužov, treba si však uvedomiť, že prípadné problémy s prostatou môžu výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života. Jednoduché vyšetrenie cez konečník je krátke a bezbolestné. Hanba musí ísť v tomto prípade bokom, inak vás neriešenie problémov s prostatou môže dostať aj na operačný stôl. Podľa prieskumu väčšina mužov zastáva názor, že preventívne prehliadky u urológa po 50. roku života sú dôležité a malo by sa na ne chodiť.

Čo môžem od návštevy urológa očakávať?
Mnohí muži právom očakávajú, že sa po návšteve odborníka zníži frekvencia ich močenia, zlepší sa psychika a budú mať možnosť vrátiť sa k aktivitám, v ktorých ich problémy s prostatou obmedzovali. Tieto očakávania sú namieste – lekár vám totiž správnou liečbou vie výrazne pomôcť.

Ako sa nezhubné zväčšenie prostaty lieči?
Muži do 60 rokov a tí, ktorí majú dobré výsledky vyšetrení, sa môžu liečiť formou tzv. pozorného vyčkávania, keď lekár odporučí úpravu jedálneho lístka či životného štýlu a pacienta len sleduje. Ak sa jeho výsledky začnú zhoršovať, nasadí obyčajne medikamentóznu liečbu. Táto forma je vôbec najčastejšou metódou liečby, lieky užíva až polovica pacientov. Medzi pacientmi nad 61 rokov užíva tabletky viac ako 70 percent mužov. S pribúdajúcim vekom rastie aj počet tých, ktorí potrebujú chirurgický zákrok, i keď toto riešenie lekár volí len v nevyhnutnom prípade.

Účinkujú všetky lieky rovnako?
Lekár vám môže predpísať takzvanú monoterapiu – liečbu jednou účinnou látkou, v rámci ktorej sú dostupné dva typy liekov. Najčastejšie sa využíva liek, ktorý uvoľňuje svalstvo prostaty a močového mechúra, a tak zlepšuje prietok moču. Druhý typ lieku pôsobí odlišne – blokuje premenu mužského hormónu testosterónu na jeho aktívnu formu v prostate a tým ju zmenšuje. Monoterapia je vhodná najmä pre pacientov do 60 rokov a tých, ktorí majú len mierne príznaky ochorenia. V prípade závažnejších symptómov a u starších pacientov lekári častejšie predpisujú kombinovanú terapiu, ktorá využíva oba typy liekov. Dnes už existuje kombinovaná liečba aj v jednej tabletke, takže táto forma neovplyvňuje pohodlie pri užívaní.

debata chyba