Fio bankaFio banka

Mexickí vedci patentovali vakcínu proti heroínu

Mexickí výskumníci úspešne otestovali vakcínu, ktorá by mohla zmierniť závislosť od heroínu. Vakcína funguje tak, že vytvára odolnosť tela proti príjemným pocitom, ktoré táto droga aspoň v počiatočnej fáze vyvoláva.

29.02.2012 14:00
injekcia, očkovanie, vakcína, sestrička, ihla,... Foto:
Najčastejší spôsob užívania heroínu je injekčná aplikácia do žily, svalu alebo pod pokožku. Heroín je rozšírený hlavne medzi závislými užívateľmi, pretože je najúspornejší.
debata

Zatiaľ bola otestovaná na myšiach, no vedci pripravujú jej testovanie na ľuďoch závislých od heroínu. Zatiaľ si vakcínu dali patentovať v USA.

Mexiko je už roky spájané s brutálnou a nekončiacou sa vojnou drogových kartelov, ktorá si ročne vyžiada tisíce mŕtvych. V tomto prostredí mexickí vedci pracujú na vakcíne, ktorá by mala aspoň tlmiť závislosť od heroínu. Heroín patrí k najnebezpečnejším drogám, a to najmä pre rýchly vznik fyzickej a psychickej závislosti, ako aj vážne zdravotné a sociálne dôsledky jeho zneužívania. S braním heroínu súvisí vysoké riziko úmrtnosti alebo poškodenia zdravia, prenos infekčných chorôb, rozvrat rodinných vzťahov či kriminálne správanie.

Výskumníci z mexického Národného psychiatrického ústavu uviedli, že vakcína potvrdila svoju účinnosť na myšiach. Podobné výsledky sa očakávajú aj na ľuďoch, ktorí heroín fajčia alebo si ho aplikujú vnútrožilovo.

„Bude to vakcína pre závislých ľudí, u ktorých liečba iným spôsobom nebola úspešná, no stále sa chcú závislosti zbaviť,“ uviedla pre Reuters riaditeľka ústavu Maria Elena Medineová. Vedci po celom svete už roky pracujú na vývoji vakcín proti závislosti od drog, no zatiaľ žiadny výskum nebol dostatočne úspešný, aby sa takáto vakcína dostala do ambulancií či lekární. Len americký Národný ústav zneužívania drog a liečiv uviedol, že sa mu podaril významný pokrok pri vývoji vakcíny proti závislosti od kokaínu.

Zdá sa však, že mexickí vedci sú bližšie k cieľu, čo by mal potvrdzovať aj fakt, že získali granty na ďalší výskum od amerických inštitúcií aj mexickej vlády.

Počas testov dostali myši prístup k heroínu počas dlhšieho obdobia, až si vytvorili závislosť. Potom ich rozdelili na viaceré skupiny, pričom jednej bola aplikovaná vakcína. Práve v tejto skupine bol zaznamenaný výrazný pokles spotreby heroínu. Na výskume vakcín proti narkotikám pracuje aj Kim Janda zo Scrippsovho výskumného ústavu v La Jolla v Kalifornii. Podľa neho mexická vakcína by mohla fungovať, no s niekoľkými obmedzeniami. „Mohla by byť príliš všeobecná a fungovať aj proti mnohým ďalším druhom opiátov,“ hovorí Janda. Vakcína by teda mohla blokovať aj účinky niektorých liekov.

Mexiko je jednou z hlavných krajín výroby a distribúcie drog najmä do USA. Podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva je v krajine zhruba 450-tisíc ľudí závislých od tzv. tvrdých drog. Mexické drogové kartely pestujú mak v pohorí Sierra Madre, vyrábajú z neho heroín tmavej farby a pašujú ho do USA cez rieku Rio Grande. Od roku 2006 si vojna drogových kartelov, ako sú Sinaloa alebo Zetas, vyžiadala viac ako 47-tisíc obetí.

Facebook X.com debata chyba Newsletter