Pohyb v oblasti s výskytom kliešťov obmedzte na čas, keď sú najmenej aktívne. Relatívne bezpečným obdobím je zima a suché leto. Najrizikovejšia je jar a jeseň.
Používajte mechanickú ochranu – oblečenie, ktoré chráni ruky aj nohy a pevnú obuv. Oblečenie by malo byť svetlé, aby ste zachytený hmyz na ňom dobre videli. Oblečenie môžete naimpregnovať repelentom.
Repelenty používajte správne. Pre krátky pobyt (2 až 4 hodiny) je možné aplikovať ho priamo na kožu. Pri dlhšom pobyte je lepšie impregnovať odev.
Včas a správne ošetrite miesto vpichu. Prisatý kliešť by mal byť čo najskôr objavený a odstránený. Po návrate z prírody preto celé telo dôkladne prezrite. Ak nájdete na tele kliešťa, odstráňte ho a ošetrite dezinfekčným roztokom.
Sledujte svoj zdravotný stav aj po opustení oblasti, aby ste prípadne vedeli upozorniť lekára na možný prenos infekcie.
Ako usmrtiť vírus v mliečnych výrobkoch
Keďže vírus kliešťovej encefalitídy sa môže nachádzať aj v tepelne neupravených mliečnych výrobkoch z domáceho chovu infikovaných zvierat (kravy, ovce, kozy), odporúča sa mlieko prevariť. Vírus pri teplote 56 °C stráca infekčnosť počas 30 minút.
Najlepšou prevenciou je očkovanie
Hoci sa odporúča používať repelenty a vhodnú obuv a odev, na ochranu pred kliešťovou encefalitídou to nestačí. Najlepšou prevenciou je očkovanie.
Očkovacia schéma: druhá dávka sa podáva za 1 až 3 mesiace po prvej, v období vysokej aktivity kliešťov už za 14 dní – imunita nastupuje 2 týždne po druhej dávke. Tretia dávka sa podáva 5 až 12 mesiacov po druhej. Prvé preočkovanie (posilňovacia dávka) za 3 roky, následne sa podáva 1 posilňovacia dávka každých 5 rokov, u ľudí nad 60 rokov veku – 1 posilňovacia dávka každé 3 roky. Očkovať je možné deti od 1 roku veku, horná veková hranica nie je určená.
Zdroj: klieste.sk