Zopár receptov na unavené oči

05.04.2012 06:00
shutterstock 77654926
Na to, aby oči neboleli, resp. aspoň boleli menej, existuje niekoľko trikov. Autor:

Signály, že máme unavené a presilené oči, sú nám mnohým dobre známe.

Obrazy, ktoré sa nám mihajú pred očami nejasne splývajú, hoci vidíme dobre, pália, štípu, čosi v nich pichá, akoby nejaký drobný neznámy objekt a občas sa k týmto príznakom pridá aj bolesť hlavy. V takýchto prípadoch to chce vypnúť televízor, počítač, zavrieť oči a oddychovať. Jednoducho, prestať na chvíľu používať oči.

Slzy chránia naše oči rovnako ako ušný maz uši. Pre oči sú ako kvapky vody pre rastliny. Oči zavlažujú, čím zvyšujú optické vlastnosti rohovky, ktorá vďaka nim nevyschne, ale tiež oči čistia a chránia pred chorobami alebo prachom. Čím viac sa na niečo sústredíme, tým menej žmurkáme a vylučovanie sĺz je obmedzené. Znamená to, že spomínané činnosti ako je pozeranie do monitora či televízora, jednoznačne škodia nášmu zraku.

Tak, ako prospeje telu dať si pauzu od práce a urobiť napríklad desať drepov pri pracovnom stole, isté cviky pomôžu aj očiam. Napríklad, ak na chvíľu prestaneme pozerať do obrazovky a zahľadíme sa niekam ďaleko. Na to, aby oči neboleli, resp. aspoň boleli menej, existuje aj iná finta. Postaviť si počítač tak, aby naň denné svetlo dopadalo zboku. Vždy, keď je to možné, oči zavrite a nechajte ich oddychovať (pri premýšľaní, telefonovaní a podobne).

K rýchlym a spoľahlivým receptom na unavené oči patrí čaj z liečivej rastliny, očianky Rostkovovej. Už jej názov hovorí o tom, že najúčinnejšia je práve pri očných ťažkostiach, pomáha preventívne aj pri únave očí. Už v staroveku ňou liečili očné zápaly viečok aj spojiviek, pomáha tiež pri začervenaných a zahnisaných očiach, zelenom zákale a pri pooperačných stavoch. Stačí zaliať lyžičku rezanej suchej vňate šálkou vriacej vody a nechať dve minúty vylúhovať. Horúci čaj pomôže na bolesti hlavy, vychladnutý skôr na zápaly.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku