Lekári budú od 11. do 15. marca ľuďom merať vnútroočný tlak, ktorého hodnota je jedným z príznakov tohto ochorenia spôsobujúceho slepotu.
Ako uviedla prezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Erika Vodrážková, vlani si dalo vyšetriť zrak viac než 1600 ľudí, pričom u 8,7 percenta z nich lekári zaznamenali zvýšené hodnoty vnútroočného tlaku. Cieľom Svetového týždňa glaukómu je informovať verejnosť o glaukóme a jeho včasným odhalením znížiť riziko, že pacient príde o zrak. Vyhlasuje ho Svetová glaukómová asociácia a Svetová asociácia pacientov s glaukómovým ochorením od roku 2008. Zoznam všetkých ambulancií, ktoré sa tento rok do tejto akcie zapojili, sa nachádza na webstránke www.glaukom-sk.org.
Glaukóm, známy tiež ako zelený zákal, je ochorenie postihujúce zrakový nerv, ktoré v pokročilých štádiách končí slepotou. Presná príčina ochorenia nie je známa. Predpokladá sa, že zaň môžu rizikové faktory ako zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, dedičnosť, silná krátkozrakosť a cievne ochorenia. Vo vyspelých krajinách sveta ide o druhú najčastejšiu príčinu slepoty, hneď po vekom podmienenej degenerácii makuly.
Za 15 až 20 percent oslepnutí v Európe môže práve glaukóm. Celosvetovo je príčinou slepoty asi u 45 miliónov ľudí. Približne 50 percent postihnutých ľudí pritom o svojom ochorení spočiatku nevie. Pacienti sa o ňom dozvedia buď z náhodného očného vyšetrenia alebo až v pokročilých štádiách ochorenia, keď nastúpia zmeny zrakového nervu a výpadky zraku v zornom poli.