Homeopatia nelieči chorobu, ale človeka

Hovorí sa jej aj kráľovná alternatívnych metód liečby. Jej odporcovia tvrdia, vraj ide len o placebo, pretože využíva natoľko zriedené látky, že z chemického hľadiska v homeopatickom lieku vlastne nič nie je.

02.04.2013 06:00
homeopatia Foto:
Homeopatia funguje na princípe „podobné sa lieči podobným“.
debata (11)

Dokonca platí, že čím je homeopatický liek zriedenejší, tým má väčšiu tzv. potenciu, čiže silu. Zástancovia homeopatie zdôrazňujú jej celostný prístup a absenciu bežných nežiaducich účinkov.

Homeopatii sa hovorí aj liečba minimálnou dávkou. Homeopatické lieky sa totiž pripravujú postupným riedením, a to tak, že základná, tzv. materská tinktúra lieku s označením 5 CH sa riedi v pomere 1:99 päťkrát. Ak má homeopatikum označenie 30 CH, k riedeniu v uvedenom pomere došlo tridsaťkrát. Písmená CH znamenajú skratku „centezimálna potencia“. Paradoxne – čím je číslo potencie vyššie, čiže liek je väčšmi nariedený, tým sa považuje za účinnejší. Liek s potenciou 5 CH sa napríklad dávkuje trikrát denne, ale 30 CH niekedy stačí užiť raz za mesiac.

Samozrejme, princíp homeopatie nespočíva len v riedení látky rastlinného, minerálneho či živočíšneho pôvodu. Výsledkom by bola len obyčajná voda alebo lieh – podľa toho, čo sa použije ako riedidlo. Aby vznikol homeopatický liek, roztok sa po každom riedení pretrepáva, hovorí sa tomu potencovanie.

Tento jednoduchý a podľa homeopatov mimoriadne efektívny spôsob, ako zachovať účinok látky a zbaviť ju zároveň jej toxicity a nežiaducich účinkov, vynašiel zakladateľ homeopatie, nemecký lekár Samuel Hahnemann. Princíp účinku homeopatie dodnes nie je uspokojivo vedecky vysvetlený. Pôsobenie totiž nie je na chemickom základe, ako je to pri klasickej liečbe. Potencovaním dochádza k prenosu informácie a homeopatikum podľa všetkého účinkuje v tele ako informátor.

Princíp podobné sa lieči podobným

Homeopatia funguje na princípe „podobné sa lieči podobným“. Znamená to, že ak nejaká látka ochorenie vyvoláva, v zriedenej forme a pri správnom podávaní ho môže aj vyliečiť. Ako vysvetľujúci príklad sa často uvádza účinok lieku Apis mellifica. Ten sa používa na pálenie, pichanie, bodavú bolesť so silným opuchom, celkové príznaky ako stuhnutosť, stiahnutie hrdla, sťažené dýchanie, nepokoj. Všetky tieto príznaky môže spôsobiť aj bodnutie včelou. A Apis mellifica je liek vyrobený práve zo včely medonosnej. Je to jej latinský názov. Samozrejme, podobné príznaky môže vyvolať aj iná príčina, napr. stuhnuté a opuchnuté kĺby pri reume.

Homeopati pri rozhodovaní sa pre správny liek neuvažujú nad diagnózou, ale vždy nad príznakmi. Desiati pacienti s diagnózou astmy môžu dostať desať rôznych homeopatických liekov, pretože jeden z nich je zimomravý, iný sa ľahko a výrazne spotí a podobne. Homeopati teda neliečia chorobu, ale konkrétneho človeka podľa jeho symptómov na princípe podobnosti.

Na vodnatú nádchu so slzením a pálením očí, ktoré sa zlepšuje pobytom na čerstvom vzduchu, môžu odporučiť Alium cepa, čiže homeopatikum vyrobené z cibule. Látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva určité príznaky, dokáže podľa princípu homeopatie liečiť chorého s podobnými príznakmi vyvolanými z inej príčiny. Dá sa to aj vyskúšať – kúpiť si uvedený homeopatický liek v potencii napr. 15 CH alebo 30 CH a opakovane, každú hodinu užiť zopár granuliek. Mal by vyvolať príznaky spomínané v homeopatickej knihe príznakov Materia medica.

Proti teplu teplom, kyslým proti kyseline

„Princíp podobnosti využívame často aj v bežnom živote, len si to neuvedomujeme,“ konštatuje MUDr. Vladimír Petroci, homeopat z Popradu, ktorý má atestáciu z internej a pľúcnej medicíny. „Predovšetkým v južných krajinách sa zvykne v lete popíjať teplý čaj, taký najväčšmi ochladí a osvieži. Kyslou šťavou z citróna zas možno bojovať proti žalúdočnej kyseline.“

Klasická homeopatka Ing. Soňa Koyšová z Bratislavy sa k homeopatii dostala pred dvoma desiatkami rokov, keď sa jej narodil syn s nedobrými lekárskymi prognózami. Torticollis, hypertonický syndróm, možné neurologické poškodenie, alergia na mlieko, ekzém… Problémové dieťa nespalo, stále plakalo, lekári sa matke vyhrážali, že nebude sedieť, chodiť. Rodine zmenilo život až stretnutie s lekárkou homeopatkou.

Podľa príznakov sa jej podarilo nájsť pre dieťa tzv. konštitučný liek (určený presne na jeho príznaky). Dnes je z chlapčeka zdravý mladý muž, študuje v zahraničí. Podľa Ing. Koyšovej za celé tie roky neužíval nijaké klasické chemické lieky. Dokonca z chrípky vyliečil aj svoju "hostiteľskú mamu“, keď jej podľa príznakov podal homeopatikum a ráno mohla odísť do služby za svojimi pacientmi, pretože pracuje ako lekárka.

Ako uvažuje homeopat pri výbere lieku

Zatelefonovala mi matka 8-ročného chlapca, pretože jej synovi vystúpila horúčka na 39 °C. Je to zdravotná sestra, ktorá sa zaujíma o homeopatiu, a tak má mnohé homeopatiká doma k dispozícii. Povedala, že má červenú tvár, studené končatiny, nemá smäd a pri dotyku ho bolí chrbát. Tieto príznaky som zrepertorizoval a vyšla mi Calcarea carbonica. V potencii 15 CH ju matka začala okamžite podávať, jednu dávku každú hodinu. Teplota do večera celkom ustúpila. Ani ráno ju chlapec nemal, ale poobede a večer sa mu opäť vrátila. Bolo zrejmé, že Calcarea bola len blízky liek, ale nie „simillimum“, a tak nedokázala stav úplne vyliečiť.

Novým príznakom bolo, že horúčka sa zvýšila vždy po spánku a mal chuť na studené mlieko. Okrem toho si mama všimla niečo veľmi zaujímavé! V noci sa jej syn zobudil a všetko sa mu zdalo byť malé. Veľmi ho to vyľakalo. Takéto zvláštne príznaky sú veľmi dôležité pri výbere lieku. Keď som zobral do úvahy všetky menované príznaky vrátane chýbajúceho smädu počas horúčky, ktorá prichádza po spánku, bludu, že všetko je malé, príznak bolesti chrbta – zodpovedajúcim homeopatikom ostala jedine Thuja. Odporučil som podávať Thuju v potencii 30 CH každých 30 minút, kým chlapec nezaspí. O hodinu a pol teplota celkom ustúpila a viac sa neobjavila.

Je dobré mať k dispozícii počítač s vhodným homeopatickým programom, pretože tak môžeme ešte počas telefonátu repertorizovať, dávať otázky potrebné na vylúčenie alebo potvrdenie liekov, ktoré nám vychádzajú, a nakoniec zvoliť ten najvhodnejší. To najdôležitejšie však za nás žiadny počítač neurobí. Nedokáže sám nájsť príznaky, ktoré najviac vystihujú individualitu stavu pacienta, jeho jedinečnosť a odlišnosť od všetkých podobných stavov.
(Kazuistika podľa zdroja: MUDr. Vladimír Petroci, homeopat)

Dva druhy homeopatík

Jednozložkové: Pozostávajú z jednej aktívnej zložky, napr. z cibule kuchynskej. Názov je väčšinou odvodený od latinského pomenovania látky – Alium cepa. Používa sa na rôzne symptómy, napr. svrbenie, štípanie, pálenie v očiach, pocit únavy očí spojený s odporom k svetlu. Príznaky sa, samozrejme, netýkajú len očí, ale aj mysle, hlavy, uší, nosa, krku, žalúdku, brucha a podobne. V homeopatii je totiž jeden liek možné použiť pri rôznych ochoreniach a dvaja pacienti s rovnakou klasickou diagnózou môžu dostať celkom odlišné homeopatikum. Preto je dôležité, aby o výbere lieku pre konkrétneho pacienta, dávkovaní a výške riadenia rozhodol kvalifikovaný homeopat.

Viaczložkové: Hovorí sa im aj homeopatické špeciality, resp. zložené homeopatické lieky. Majú svoj obchodný názov podobne ako lieky klasickej medicíny. Pozostávajú z viacerých jednozložkových liekov. Býva k nim priložený letáčik s informáciou pre pacienta, pretože sú vhodnejšie na samoliečbu. Príkladom môžu byť kvapky Drosera composé, ktoré pozostávajú z 10 zložiek a sú určené na liečbu príznakov suchého, dusivého kašľa.

11 debata chyba