- Bolesť chrbta je dedičná. Je to iba výhovorka. Človek môže zdediť nesprávny životný štýl, nie bolesť
- Každý pohyb je dobrý. Chrbát sa vám zrejme nepoďakuje za beh po tvrdom podklade
- Chrbát bolí od sedenia. Často súvisí s psychikou. Napätie, úzkosť a stres sa odrážajú aj na svaloch a chrbtici
- Pomôžu tabletky. Lieky proti bolesti neriešia skutočnú príčinu problémov a môžu poškodiť pečeň či vyvolať vnútorné krvácanie
- Spať sa má čo najpohodlnejšie. Veľký vankúš vymeňte za menší. Nadmerný ohýba chrbticu a do stavcov neprúdi dostatok živín
- Ranné vstávanie musíme pretrpieť. Chrbtici prospeje, ak pri vstávaní najprv položíte nohy bokom z postele a až potom sa narovnáte
- Nie je vhodné dvíhať nič ťažké. Ťažkú škatuľu nedvíhajte v predklone, ale pokrčte nohy v kolenách a majte narovnaný chrbát.
Čo spôsobuje bolesť chrbtice
- Zlé držanie tela, obezita, ochabnuté svalstvo. Tieto faktory zvyšujú pravdepodobnosť, že chrbát začne bolieť. Ohrození sú najmä tí, ktorí pri práci dvíhajú ťažké bremená, ale aj tí, ktorí takmer celý pracovný čas presedia. Akútna bolesť zvyčajne pochádza z natiahnutých svalov a väzív. Správnym držaním tela dosiahneme, aby svaly pracovali tak, ako majú
- Vydraté platničky a vysychanie tekutiny v nich. Platničky tlmia nárazy medzi stavcami. Okolo 20. roku života začína rôsolovité jadro platničky strácať svoju pružnosť, vysychá a tým sa platnička zvraští. V tejto fáze ešte chrbtica nebolí, s pribúdajúcimi rokmi sa môžu medzi stavcami vytvoriť výrastky, ktoré spôsobujú problémy a bolesť
- Artritída, osteoporóza. Pretrvávajúce problémy s chrbticou môžu byť spôsobené týmito chorobami. U žien je osteoporóza častejšia a vzniká najmä po menopauze, ale aj pri endokrinných problémoch. Hrozí, že aj po menších pádoch sa stavce môžu zlomiť.
- Dlhodobé vykrúcanie hlavy, napríklad pri sledovaní televízie v ľahu
- Nosenie tašky cez plece. Mali by sme ju nosiť prehodenú krížom. Ideálnejšou alternatívou je nosenie ruksaku
- Sedenie pri počítači. Ak používate myš či často píšete SMS, hrozia vám zápaly šliach a svalov, ktoré sa prejavujú bodavou bolesťou rúk a zápästia.
- Nevhodné topánky zhoršujú bolesti chrbta.
- Preťaženie svalov a väzov. Pri zlom držaní tela, zlých pohybových stereotypoch, pri hypermobilite, nadmerne ťažkej práci vzniká preťaženie pohybového systému. Ide o takzvanú ligamentovú bolesť najmä v oblasti panvy.
- Degeneratívne ochorenie chrbtice. Ide predovšetkým o preťažovanie chrbtice, ale aj prejavy starnutia a prirodzeného opotrebovania. Neustále preťažovanie, ale aj stresy, môžu tieto zmeny urýchliť.
- Úrazy. Po úrazoch je to najmä výrazná bolestivosť, ktorá obmedzuje pohyb. Pri ťažších úrazoch je nebezpečenstvo poranenia miechy.
- Nádory. Aj chrbticu postihujú tak zhubné, ako aj nezhubné nádorové ochorenia.
- Ochorenie vnútorných orgánov. Choroby pľúc, srdca či obličiek vyvolávajú následnú reakciu, vrátane bolestí chrbta.
- Prechladnutie. Ak sa dlhší čas zdržiavate vo vlhkom, studenom a veternom prostredí, môže chrbát začať bolieť z prechladnutia. Preto je dôležité primerane sa obliekať a chrániť si chrbticu.
- Stres. Má napríklad za následok zlé držanie tela. Úzkostný človek chodí s ramenami dopredu a ohýba chrbát. Svaly sú väčšinou napäté a nedovoľujú uvoľnenie zlého postoja.