Nesprávne sedenie spôsobuje:
- preťaženie kĺbov, svalov a väzov
- bolesti hlavy, šije, chrbtice a kĺbov
- zvýšené zaťaženie chrbtice, hlavne medzistavcových platničiek
- plytké dýchanie, zhoršené zásobovanie tkanív kyslíkom
- zhoršenú cirkuláciu krvi a lymfy
- negatívne pôsobí na tráviace ústrojenstvo
- fyzickú a psychickú únavu
- svalovú dysbalanciu a chabé držanie tela
- vedie k funkčným poruchám pohybového aparátu, na ktorých podklade sa vyvíjajú štrukturálne poruchy
Prevencia nebolí
- Stojte vzpriamene, držte plecia dozadu a zatiahnite brucho. Ak dlho stojíte, snažte sa pohybovať a prenášať váhu z jednej nohy na druhú, prípadne si jednu nohu oprite napríklad o stôl, tým uvoľníte chrbát.
- Správna stolička je dôležitá. Sedadlo by malo podopierať bedrá, ale nemalo by sa dotýkať spodnej časti kolien. Operadlo by malo byť v uhle asi desať stupňov.
- Posilňujte brucho. Brušné svaly stabilizujú chrbticu. Každé ráno si zacvičte. Štúdie potvrdili, že tí, čo trpeli bolesťami chrbta a cvičili, mali menšie bolesti než tí, ktorí necvičili.
- Sila zeleniny. Istý výskum potvrdil, že krajiny, v ktorých ľudia jedia väčšie množstvo zeleniny, majú najmenej problémov s chrbticou. Zelenina obsahuje všetky látky, ktoré sú potrebné na udržanie zdravých svalov a silných kostí.
- Zverte svoj chrbát fyzioterapeutovi. Masáž je účinnou terapiou.
- Vyskúšajte akupunktúru. Prináša úľavu, ale aj upraví tok energie a zaistí jej rovnováhu v tele.
- Homeopatia. Arnika sa používa na boľavé svaly, na ostré bolesti zhoršujúce sa pri pohybe môžete skúsiť bryoniu a rhus, na trvalé bolesti chrbta rutu.
- Úľava bylinami. Pomáha napríklad odvar z bielej vŕby či kaliny.
Zdroj: ordinace.cz
Pomôcť môže aj pilates
Mladík menom Joseph H. Pilates sa na konci 19. storočia rozhodol bojovať proti ochoreniam, ktoré ho sužovali, po svojom – zlepšovaním svojej fyzickej kondície. Bol presvedčený, že vtedajší moderný životný štýl, nesprávne držanie tela a zlé dýchanie boli príčinou „chabého“ zdravia. Začal preto študovať anatómiu ľudského tela a popritom stále pracoval na zlepšovaní svojej fyzickej sily. Vytvoril tak metódu cvičenia, ktorá telo posilňuje, vypína i vyvažuje.
Cvičenie zapája a precvičuje všetky časti tela rovnomerne, zlepšuje pohyblivosť kĺbov a pružnosť svalov, zlepšuje chybné držanie tela, zlepšuje celkovú ohybnosť tela, pomáha predchádzať vzniku zranení a chronickej bolesti chrbta, zlepšuje koordináciu a koncentráciu