Obávaný mikrób na štyri písmená

MRSA je druh baktérie, ktorá odolná voči doteraz používaným antibiotikám. Infekcia vyvolaná týmto organizmom vyžaduje mnohonásobne drahšiu a komplikovanejšiu antibiotickú liečbu a predlžuje pobyt pacienta v nemocnici.

26.08.2013 14:00
Dorota Nvotová Foto: ,
Dorota Nvotová.
debata (5)

Prenáša sa znečistenými rukami, predmetmi vrátane zdravotníckych pomôcok a vzdušnou cestou. Tieto baktérie dlhodobo prežívajú v suchu a prachu, v zaschnutom hnise vydržia aj niekoľko týždňov. Najčastejšími miestami výskytu človeka sú sliznice nosa a kože.

„Ja som sa MRSA baktériou nakazila v roku 2007 v Indii,“ hovorí herečka a speváčka Dorota Nvotová. „Vyhodili sa mi vredy na nohách a v podpazuší. Liečila som sa širokospektrálnymi antibiotikami, ktoré nepomohli. Po príchode na Slovensko mi lekári predpísali penicilínové antibiotikum, ktoré takisto nezaberalo. Po pol roku a asi dvanástich chirurgických zákrokoch mi objavili stafylokoka, ktorý je citlivý na jeden druh antibiotika. Preliečila som sa, ale o dva roky sa mi infekcia vrátila – na tvári. Opäť som užívala toto antibiotikum v kombinácii s liekom, ktorý účinkuje proti baktériám a prvokom. Ochorenie sa mi však po čase vrátilo, mala som teploty, tvár mi opuchla. V Nepále som objavila antibiotikum, ktorým som sa doposiaľ liečila, v masti. Natieram sa ňou už 11 mesiacov a mám pokoj. Bojím sa však, že táto liečba časom prestane účinkovať…“

Primár oddelenia dospelých Kliniky infektológie a geografickej medicíny v Bratislave MUDr. Vladimír Rolný tvrdí, že ani zďaleka sa denne nestretávajú s pacientmi prinášajúcimi z exotiky baktérie, s ktorými si medicína nevie poradiť. „Väčšinou ide o parazitárne infekcie, hnačky, infekcie močových ciest. V rámci odbornej verejnosti sa často spomína MRSA, najmä jeho podtyp, ktorý sa na juhu Spojených štátov rozšíril v určitých skupinách ľudí, v odreninách hráčov amerického futbalu a podobne. MRSA sa vyskytuje aj v rámci nemocničných infekcií. V slovenských pomeroch sa však na infektologických oddeleniach sústreďujú skôr pacienti, ktorí vyžadujú antibiotickú liečbu v infúziách, keďže u nich zlyhala ambulantná antibiotická liečba napríklad pri zápaloch pľúc či infekciách močových ciest.“

Primár Rolný pripúšťa, že odolnosť mikróbov voči antibiotikám stúpa. „Určite by som však nehovoril o konci antibiotickej éry, ako hlásajú niektoré bombastické novinové titulky. Je pravda, že sa vraciame aj k niektorým starým antibiotikám, pretože naozaj platí, že ak nejaké antibiotikum prestaneme používať, mikroorganizmy sa naň stanú opätovne citlivými. Príkladom je kolimycín, ktorý používame prakticky v tom istom dávkovaní ako pred 40 rokmi. V posledných rokoch pomáha pacientom s ťažkými infekciami na JIS-kách. A mnohí pacienti – aj na našom oddelení, napr. s kožným ochorením ruža – sú úspešne liečení základným penicilínom!“

5 debata chyba
Viac na túto tému: #antibiotiká #mikrób #MRSA #Dorota Nvotová