Užívanie kokaínu rýchlo mení mozog

Americkí vedci zistili, že užívanie kokaínu môže zmeniť štruktúru mozgu počas niekoľkých hodín, a to môže byť prvým krokom k drogovej závislosti. O novej štúdii informoval server BBC News.

28.08.2013 14:00
kokaín Foto:
Ilustračné foto.

Testy na zvieratách ukázali, že krátko po užití drogy v mozgu začali rásť nové štruktúry súvisiace s učením a pamäťou. Myši s najväčšími zmenami v mozgu potom vykazovali najväčšiu náklonnosť ku kokaínu; vedci to popísali ako „závislosť mozgu od učenia“.

Tím Kalifornskej univerzity a sanfranciskej univerzity sledoval malé výčnelky dendritických buniek v mozgu, ktoré sú spojené s vytváraním pamäti. Vedci zistili, že rozdiel v ich raste nastal už dve hodiny po prvom injekčnom vstreknutí kokaínu myši.

„Naše zábery (mozgu z laserového mikroskopu) poskytujú jasné dôkazy, že kokaín vyvoláva rýchly rast nových výbežkov. Čím viac ich myši majú, tým viac dávajú najavo, čo sa o droge naučili,“ povedala psychologička a neurologička Linda Wilbrechtová z Kalifornskej univerzity.

„To nám ukazuje možný mechanizmus, ako užívanie drog podnecuje ďalšie správanie smerujúce k získaniu drogy. Môže to tiež vysvetliť, ako s drogami spojené impulzy začnú dominovať pri rozhodovaní ľudského užívateľa drog,“ dodala.

Podľa doktora Geroma Breena z londýnskeho Ústavu psychiatrie je vývoj výbežkov dendritických buniek v mozgu zvlášť dôležitý pre učenie a pamäť. „Táto štúdia nám ponúka dôveryhodné vysvetlenie toho, ako dochádza k závislosti,“ povedal BBC. "Ukazuje, ako sa mozog ‚naučí‘ závislosť.

Zatiaľ ale nie je bezprostredne jasné, ako užitočné to bude pri možnom vývoji terapie," dodal.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #mozog #drogy #kokaín #závislosť