Muži prevenciu prostaty zanedbávajú

Strach z vyšetrenia je najčastejší dôvod nezáujmu mužov o urologické prehliadky, na ktoré chodí len šesť percent z nich. Najviac svoju prostatu ignorujú muži v Banskobystrickom kraji, kde ich nepríde na preventívnu prehliadku ani tisíc ročne.

16.10.2013 06:00
urológ, vyšetrenie, prostata, ultrazvuk, sono Foto:
Predísť problémom s prostatou a zníženej kvalite života pomáha krátke bezplatné urologické vyšetrenie.
debata (6)

„Urologické ochorenia sú pre mužov chúlostivá téma. Mnohí sa hanbia a z návštevy urológa majú strach. Neopodstatnene. Práve odkladanie riešenia problému vedie k ďalšiemu zhoršovaniu stavu, zatiaľ čo včasná diagnostika a liečba im môžu pomôcť vyhnúť sa vážnejším komplikáciám. Navyše preventívne vyšetrenie prostaty je jediným spôsobom včasného odhalenia vyliečiteľného štádia ochorenia na rakovinu prostaty,“ zdôrazňuje profesor Ján Kliment, predseda Slovenskej urologickej spoločnosti.

Rakovina prostaty však nie je jediným dôvodom, pre ktorý by nemali muži urologické vyšetrenie ignorovať. Tohtoročný Európsky týždeň urológie upriamil pozornosť na najčastejšie urologické ochorenie mužov – nezhubné zväčšenie prostaty (tzv. benígnu hyperpláziu prostaty).

„V minulom roku sa naň liečilo 75-tisíc Slovákov. Hoci nejde o život ohrozujúce ochorenie, dokáže významne ovplyvniť každodenný život nielen muža, ale aj jeho partnerky,“ upozornil profesor.

Zväčšená prostata vyvíja tlak na močovú trubicu a spôsobuje okrem trápenia s močením aj problémy s erekciou. Často dochádza k nekontrolova­teľnému úniku moču. Muž i jeho partnerka môžu trpieť poruchami spánku, ktoré sú spôsobené častým chodením na toaletu aj v noci.

Predísť spomenutým problémom a zníženej kvalite života pomáha krátke bezplatné urologické vyšetrenie a včasná diagnostika možných komplikácií. Napriek apelu odborníkov sú preventívne prehliadky u urológa pre slovenských mužov stále tabu.

Odborníci zároveň varujú pred nahrádzaním odbornej konzultácie s lekárom samoliečbou formou rôznych výživových doplnkov. „Ťažkosti s močením môžu byť rovnaké pri nezhubnom zväčšení prostaty ako aj pri karcinóme prostaty. Bez odborného vyšetrenia sa môže zanedbať včasná diagnostika práve rakoviny prostaty,“ varuje profesor Kliment.

„Preventívne prehliadky, ktoré by mali byť po 50. roku života samozrejmosťou, sú kľúčové pri ochoreniach, ktoré sú v raných štádiách bezpríznakové a môžu tak pacientovi doslova zachrániť život. Aj preto je naším cieľom, čo najviac šíriť povedomie o prevencii a liečbe urologických ochorení,“ dodal.

Na čo by ste sa mali pýtať u lekára

Ak pociťujete nejaké problémy, ktoré by mohli byť príznakom zväčšenia prostaty, prekonajte svoje obavy a zájdite k lekárovi. Pomoc môže byť jednoduchá. Možno budete mať pocity hanby, keď sa budete musieť pred lekárom vyzliecť. Mnoho mužov má navyše veľký strach aj z vyšetrenia prstom cez konečník. Obavy ani hanba však nie sú namieste. Uvedomte si, že urológ je špecialista, ktorého práca súvisí s pohlavnými orgánmi, vyšetrenie cez konečník je preňho každodenná rutina.

V ordinácii lekára si možno nebudete vedieť hneď spomenúť na všetky otázky, ktoré by ste sa chceli opýtať, preto si ich môžete premyslieť vopred, napríklad:

  • Aké mám ochorenie a čo to pre mňa znamená?
  • Aké vyšetrenia ma čakajú a ako sa mám na ne pripraviť?
  • Kedy a ako sa dozviem výsledky?
  • Aké príznaky mi môže ochorenie vyvolať?
  • Čo mám robiť, ak by sa ťažkosti zhoršovali?
  • Aký spôsob liečby mi odporúčate a prečo práve taký?
  • Aké výsledky liečby môžem očakávať?
  • Hrozia aj nejaké komplikácie liečby alebo nežiaduce účinky?
  • Mám dodržiavať nejakú diétu alebo špeciálnu životosprávu?
  • Kedy mám prísť na kontrolu?

© Autorské práva vyhradené

6 debata chyba
Viac na túto tému: #prevencia #urológ #prostata #urologická prehliadka