Diagnózu 'mušie krídlo' odstráni laser

, 31.10.2013 14:00

Pre zákaly sklovca sú typické priehľadné útvary, ktoré pripomínajú poletujúce predmety. Najčastejšie sa objavujú pri pohľade na bielu plochu alebo do svetla.

Najmenšie čiastočky pripomínajú mušky, preto sa diagnóze hovorieva aj „mušie krídlo“. Niektoré menšie zákaly nie je potrebné liečiť, často sa spontánne vstrebú a zaniknú. Problémom sú tie, ktoré podstatne znižujú zrakovú funkciu a prekážajú pri práci, šoférovaní a pri bežných každodenných činnostiach.

„Menšie, priaznivo lokalizované zákaly je možné odstrániť pomocou špeciálneho YAG lasera. V Európe je takýchto prístrojov iba osem,“ zdôrazňuje MUDr. Peter Žiak z martinského očného centra UVEA.

Zákaly v sklovci netreba podceňovať, ich liečba nie je v súčasnosti časovo ani finančne náročná. Počas zákroku má pacient oko znecitlivené kvapkami a nasadenú stabilizačnú šošovku. Po zacielení dvoch laserových lúčov vzniká v ich ohnisku mikrovýbuch plazmy a všetko, čo sa nachádza v jeho blízkosti, sa premení na plyn. Takýmto spôsobom sa dosiahne, aby prekážajúce útvary v sklovci zmizli. Zákrok je bezbolestný a trvá 45–60 minút.

#oko #oči #zrak #sklovec #zákal #mušie krídlo
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk