Obličky: Sprievodné ochorenia a možné komplikácie

Obličkové ochorenia sprevádza množstvo súvisiacich zdravotných komplikácií, ktoré nemajú s obličkami zdanlivo nič spoločné.

, 11.12.2013 06:00

Obličky totiž v tele zabezpečujú niekoľko unikátnych funkcií – udržiavajú stálosť vnútorného prostredia, dokážu vyrovnať pokles či prebytok mnohých dôležitých látok, produkujú dva životne dôležité hormóny – renín, ktorý pomáha udržiavať krvný tlak, a erytropoetín, ktorý v kostnej dreni vyvoláva tvorbu červených krviniek a tým zabezpečuje organizmu dostatok kyslíka. Obličky tiež vytvárajú aktívnu formu vitamínu D, ktorý pomáha kontrolovať hladinu vápnika a udržiavať zdravé kosti. Preto pokiaľ obličky zlyhávajú, môže sa objaviť viacero sprievodných ochorení:

Málokrvnosť (anémia)
Vzniká pre nízku tvorbu červených krviniek alebo ak krvinky obsahujú menej červeného krvného farbiva, ako by mali. Anémiu môže spôsobiť aj predčasný rozpad – zánik červených krviniek. Pri obličkovom ochorení sa tieto tri príčiny často kombinujú. Málokrvnosť sa môže prejavovať bledosťou pokožky, únavou, nižšou výkonnosťou, dýchavičnosťou a točením hlavy. Ak trvá dlho, môže spôsobiť srdcovú slabosť a ďalšie srdcovo-cievne komplikácie.

Vysoký krvný tlak
Súvisí s obličkovými ochoreniami natoľko, že podľa mnohých odborníkov by ho mal liečiť nefrológ, nie kardiológ. U ľudí s ťažšou formou obličkového ochorenia sa vysoký tlak objavuje prakticky vždy, choré obličky ho totiž priamo spôsobujú. A platí to aj naopak – nedostatočne liečený vysoký krvný tlak výrazne poškodzuje obličky a rýchlo zhoršuje ich funkcie, keďže likviduje celý cievny systém vrátane jemných krvných ciev v obličkovom systéme. Poškodené cievy potom nedokážu účinne filtrovať krv a zbavovať ju odpadových látok.

Srdcovo-cievne ochorenia
Nielen samotné ochorenie obličiek, ale aj rôzne jeho sprievodné ochorenia spôsobujú zrýchlené kôrnatenie tepien – aterosklerózu. To spôsobuje častejší výskyt srdcovo-cievnych ochorení, ako je infarkt, cievna mozgová príhoda, srdcové zlyhanie, poruchy prekrvenia nôh, a pod.

Vysoká hladina draslíka
Draslík sa z tela vylučuje obličkami. Keďže ide o veľmi dôležitý minerál, udržiavanie jeho hladiny je zložité. Aj vďaka tomu sa jeho hladina obyčajne zvyšuje až pri závažne zníženej funkcii obličiek alebo pri ich zlyhaní. Vysoká hladina draslíka sa môže prejavovať mravčením v prstoch, zníženou silou svalov, a najmä poruchami srdcového rytmu, ktoré môžu vyústiť až do zástavy srdca. Viditeľne sa však zvýšenie jeho hladiny nemusí prejavovať, ani keď je už nebezpečne vysoká.

Poruchy hladín tuku a cholesterolu
Poruchy hladín tuku a cholesterolu, odborne dyslipidémia, sú spôsobené poruchou látkovej výmeny a pri tomto ochorení sú časté. Zvyšuje sa hladina jednoduchých tukov – tzv. triglyceridov, ako aj hladina celkového cholesterolu. Navyše sa zvyšuje zastúpenie nebezpečného LDL-cholesterolu a znižuje sa takzvaný „dobrý“ HDL-cholesterol, ktorý telo chráni. Tuky nebolia, a preto väčšina ľudí nespozoruje ich zvýšenú hladinu. Viditeľne sa prejavujú až komplikácie, ktoré však už signalizujú nezvratné poškodenie organizmu. Poruchy hladín tukov a cholesterolu zrýchľujú rozvoj aterosklerózy – kôrnatenia tepien, čím sa zvyšuje riziko infarktu, cievnych mozgových príhod, dochádza k poruchám prekrvenia končatín.

Vysoká hladina kyseliny močovej
Kyselina močová je odpadová látka, ktorá vzniká pri látkovej premene tzv. purínov, ktoré sa tvoria v tele alebo ich prijímame v strave. Hladina sa zvyšuje pri jej zvýšenej tvorbe alebo nedostatočnom vylučovaní, čo sa deje aj pri poškodení obličiek. Vysoká hladina sa nemusí nijako prejaviť, inokedy sa môžu tvoriť močové kamene, môže vzniknúť poškodenie obličiek v dôsledku ukladania kryštálikov kyseliny močovej v tkanive obličiek alebo dna. Dna je choroba, ktorú spôsobuje ukladanie kryštálikov kyseliny močovej v kĺbe a následný zápal. Prejavuje sa silnými záchvatmi bolesti, najčastejšie kĺbu palca na nohe.

Sklon k infekciám
Pacienti s ochorením obličiek majú oslabenú obranyschopnosť, čo môže spôsobiť častejšie alebo ťažšie liečiteľné infekčné ochorenia. Aby sa znížila ich pravdepodobnosť, chorí sú obyčajne zaočkovaní proti chrípke a pred začatím dialyzačnej liečby aj proti infekčnej žltačke typu¤B.

Obličková choroba kostí
Zdravé obličky regulujú hladinu vápnika a fosforu v krvi. Tieto minerály pomáhajú udržiavať pevnosť a zdravie kostí. Pri chronickom ochorení obličiek je porušená rovnováha týchto minerálov a v obličkách sa netvorí dostatok aktívneho vitamínu¤D, čo zhoršuje vstrebávanie vápnika z potravy. Dôsledkom je, že kosti strácajú pevnosť, objavuje sa bolesť a hrozí vyššie riziko zlomenín. Porucha minerálového a kostného metabolizmu však poškodzuje aj iné orgány – srdce, cievy či pľúca.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #vysoký tlak #obličky #anémia #srdcovo-cievne ochorenia