Lieky proti bolesti a riziká samoliečby

Bežné analgetiká sú často užívané a ľahko dostupné bez lekárskeho predpisu. Používajú sa pri liečbe miernej až stredne silnej bolesti.

, 28.03.2014 06:00
Lieky proti bolesti Foto:
Ilustračné foto.
4

Antipyretiká – kyselina acetylsalicylová pôsobí analgeticky a antipyreticky, nie však protizápalovo. V nižších dávkach pôsobí proti krvnej zrážanlivosti, preto o užívaní lieku treba informovať lekára aj pred malým chirurgickým zákrokom, ako je napríklad vytrhnutie zuba. Medzi nežiaduce účinky patria najmä krvácavé prejavy a pomerne často sa objavujú alergické reakcie. Môže sa objaviť poškodenie žalúdočnej sliznice, pokiaľ sa užíva vo vysokých dávkach alebo dlhodobo.

Paracetamol nepoškodzuje žalúdočnú sliznicu ako kyselina acetylsalicylová a nemá ani vplyv na krvné doštičky.

Antiflogistiká tlmia zápalovú reakciu, ktorá môže byť príčinou bolesti. Patria sem látky ibuprofén, diclofenac, naproxén. Existujú vo forme tabletiek, ale aj mastí či gélov.

Slabé opioidy – lieky proti silnej až krutej bolesti, napr. tramadol, kodeín – ten má zároveň aj výrazný efekt proti kašľu, čo je výhodné pri niektorých typoch bolesti. Najčastejším nežiaducim účinkom je zápcha.

Silné opioidy – lieky proti neznesiteľnej bolesti, najmä morfín. V súčasnosti sa už pomaly prekonávajú mýty spojené so vznikom závislosti, keďže pri správnej indikácii a dodržiavaní určitých pravidiel sa aj pri dlhodobej liečbe dobre znášajú a majú svoje miesto v liečbe bolesti, ktorá nereaguje na bežné analgetiká.

Antikonvulzíva (lieky proti kŕčom) na niektoré typy bolesti účinkujú lepšie ako bežné analgetiká. Používajú sa napríklad pri bolesti spôsobenej poškodením nervov, alebo keď sa bolesť objavuje v záchvatoch.

Podporné lieky. Samotné tlmenie bolesti často nie je dostatočné, keďže vnímanie bolesti je zosilnené psychologickými faktormi, napríklad strachom či depresiou. Preto sa niekedy k liečbe analgetikami predpisujú aj lieky proti úzkosti alebo antidepresíva.

Ak zbadáte nejaký vedľajší účinok, napríklad vyrážky, ťažkosti s dýchaním, prestaňte liek užívať a ihneď upozornite svojho lekára. Pozorne si prečítajte príbalový leták, ktorý vás upozorní na možné komplikácie. Lieky proti bolesti bez lekárskeho predpisu neobsahujú všetky rovnaké účinné látky. Základnou zložkou takmer každého lieku proti bolesti je aspirín, acetaminofen alebo ibuprofén.

Riziká samoliečby

  • Pokiaľ sa lieky proti bolesti užívajú podľa odporúčaní lekárnika a príbalového informačného letáku, je celkový pomer medzi rizikom a prínosom liečby priaznivý. Široká dostupnosť liekov proti miernej až stredne silnej bolesti prináša riziko ich nesprávneho či nadmerného užívania.
  • Tak ako každý schválený liek, aj voľnopredajné lieky proti bolesti prešli klinickými štúdiami, ich odporúčané dávkovanie je overené a prípadné nežiaduce účinky sa pozorne sledujú.
  • Prínos a bezpečnosť pre pacienta sú základnými kritériami pri schvaľovaní lieku.
  • Dlhodobé a nadmerné samovoľné užívanie voľnopredajných analgetík pri bolestiach hlavy, chrbta či kĺbov môže niekedy viesť k vredovej chorobe žalúdka, dvanástnika či poškodeniu činnosti obličiek.
  • Ak trpíte bolesťou, ktorú sa vám nepodarilo utíšiť po užití odporúčanej dávky, alebo bolesť pretrváva dlhodobejšie, mali by ste sa rozhodne zveriť do rúk odborníka, ktorý vám predpíše účinnú a bezpečnú formu liečby a určí aj vhodné dávkovanie s ohľadom na váš zdravotný stav, iné lieky, ktoré užívate, či možné vedľajšie účinky. Je dôležité, aby ste s lekárom konzultovali užívanie akéhokoľvek lieku, pokiaľ ho užívate dlhodobo, a to aj voľnopredajného.

Kedy je čas navštíviť lekára

Pomoc lekára treba okamžite vyhľadať, pokiaľ sa objaví:

  • bolesť na hrudníku
  • silné bolesti hlavy alebo stuhnutý krk
  • bolesť súvisiaca so závažnejším poranením
  • bolesť sprevádzaná slabosťou či otupenosťou
  • akákoľvek chronická – pretrvávajúca – bolesť, najmä ak ovplyvňuje každodenné aktivity, prácu, koníčky či spánok

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
4 debata chyba
Viac na túto tému: #bolesť #lieky