1. Obmedziť kontakt s alergénom
- Pacienti s alergiou by mali sledovať peľový kalendár a približne 14 až 28 dní pred predpokladaným kvitnutím rastlín, na ktoré reagujú alergicky, začať užívať každodennú preventívnu liečbu.
- Je vhodné vyhnúť sa priamemu kontaktu s peľom a prispôsobiť tomu aj tréning vonku – rizikovým úsekom sa treba vyhýbať – lúky, topoľová aleja, brezový les…
- Pohyb vonku je najlepší skoro ráno a neskoro večer – vtedy je v ovzduší najmenej peľu.
- Za veľmi suchého a veterného počasia treba trénovať v hlbokom lese, tam je alergénov veľmi málo. Ideálne je tiež daždivé počasie a doba po daždi, keď je množstvo peľov v ovzduší minimálne.
- Agresivitu peľov zvyšujú škodlivé látky v ovzduší, napr. dopravný ruch, preto treba čo najmenej športovať v meste.
- Kvalita ovzdušia je lepšia vo vyšších nadmorských výškach – ideálne je nad 1 500 m.
- Ak sa necítite dobre – ste unavený, máte plný nos, horšie sa vám dýcha – treba šport vonku radšej odložiť, mohli by ste si pohoršiť.
- Pri športe, ale aj pri pobyte vonku treba používať slnečné okuliare a pokrývku hlavy – napr. prilbu na bicykli, čiapku so šiltom pri behu…
- Treba obmedziť vetranie oknom a vetrať hlavne nad ránom alebo po daždi, keď je peľu v ovzduší najmenej.
- Po športe sa treba prezliecť (nie v spálni) a osprchovať sa aj s umytím vlasov. Spláchneme peľ z vlasov, obočia aj tváre, kde sa zo vzduchu zachytáva a mohol by vás dráždiť aj v noci.
- Dobré je preplachovať si nos sprejom s morskou vodou alebo vincentkou (dostať v lekárni).
- Nefajčiť – dráždivé elementy ako tabak ešte viac stupňujú silu alergických príznakov.
- Otužovanie a podpora imunity – na zlepšenie imunitnej odpovede je veľmi dobrý Imunoglukan P4H (hlivy ustricovej), ktorý zabezpečuje lepšiu ochranu pred vírusmi, parazitmi, baktériami a pri záťaži organizmu fyzickým alebo psychickým stresom.
2. Odstrániť príznaky (symptomatická liečba)
- Symptomatické lieky – antihistaminiká, lokálne kortikosteroidy uľavujú od príznakov alergie, ale nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby. Antihistaminiká sú lieky tlmiace alergiu, pretože blokujú účinok histamínu, ktorý spôsobuje všetky nepríjemné prejavy alergickej nádchy – svrbenie očí, podnebia úst, opuch sliznice nosa, kýchanie a podobne. Dnešné moderné antihistaminiká 2. a 3. generácie sú bežnými a bezpečnými liekmi a napriek tomu, že každý jedinec na ne reaguje individuálne, väčšinou nespôsobujú ospalosť, majú rýchly nástup účinku a umožňujú dávkovanie len raz denne. Antihistaminikami sa však nerieši podstata ochorenia, preto je najlepšie sa čo najskôr objednať k špecialistovi a liečiť sa.
- Topické intrenazálne kortikosteroidy – sú potrebné hlavne pri výraznom upchatí nosa, spôsobeného opuchom nosovej sliznice, ale tiež nezabránia návratu ťažkostí po prerušení liečby.
3. Riešiť príčinu ochorenia – špecifická imunoterapia
- Je jediná liečba, ktorá lieči samotnú príčinu alergických ochorení, je to vlastne zásah do samej podstaty ochorenia. Pacientovi postupne pridávame alergén, ktorý mu zapríčiňuje najväčšie ťažkosti, od najnižšej koncentrácie po najvyššiu a organizmus si vytvára vlastné protilátky proti alergénu. Môže sa podávať v injekčnej, kvapkovej a už aj v tabletkovej forme. Riziko zhoršenia alergie sa vďaka imunoterapii výrazne znižuje, symptómy alergie poľavujú a klesá spotreba liekov. Tak je možné predísť zbytočnému zaťažovaniu a poškodzovaniu organizmu alergiou a prípadnému rozvoju bronchiálnej astmy.
Alergikom môžu pomôcť kúpele
Ktoré na Slovensku liečia respiračné a kožné ochorenia alergického charakteru?
- Kúpele Štrbské Pleso (alergie dýchacích ciest)
- Kúpele Nový Smokovec (bronchiálna astma)
- Kúpele Horný Smokovec (astma)
- Kúpele Štós (astma, aj u detí)
- Kúpele Tatranská Polianka (astma u detí)
- Kúpele Rajecké Teplice (astma, alergická nádcha)
- Kúpele Smrdáky (kožné ekzémy a dermatitídy)
- Kúpele Bardejov (dýchacie cesty)
- Kúpele Trenčianske Teplice (kožné choroby)
- Kúpele Nimnica (astma, alergická nádcha)
- Kúpele Tatranské Matliare (astma)
- Kúpele Vyšné Ružbachy (dýchacie cesty okrajovo)
- Kúpele Lučivná (dýchacie cesty predovšetkým u detí)