Námestie diabetikov búra mýty o cukrovke

, 29.05.2014 06:00
diabetes, cukrovka
Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné ochorenie. Autor:

Tvrdenia, že cukrovka môže byť nákazlivá alebo že z detskej cukrovky sa vyrastie, sú len zlomkom z množstva mýtov o diabete. Cieľom projektu ViaDIA je uviesť tieto mýty na pravú mieru a ukázať, že aj s diabetom sa dá viesť plnohodnotný život.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí a XXIV. diabetologických dní vznikne symbolicky v Liptovskom Mikuláši na jeden deň vôbec prvé Námestie diabetikov na Slovensku. „Chceme Slovensku ukázať, že diabetes nie je prekážkou plnohodnotného života, ak k nemu človek pristupuje zodpovedne, pravidelne si sleduje glykémiu, spolupracuje s lekárom a využíva najmodernejšiu liečbu,“ vysvetľuje doc. MUDr. Emil Martinka, predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti. „Špeciálne s ohľadom na deti je potrebné zdôrazniť, že deti s diabetom sú úplne rovnaké ako ich rovesníci – môžu športovať, hrať sa a tešiť sa zo života rovnako ako všetky ostatné," dodáva.

Šport učí sebadisciplíne

Každým rokom totiž rastie nielen počet diabetikov, ale aj množstvo mýtov súvisiacich s týmto ochorením. Dlhé roky napríklad pretrvával názor, že deti s diabetom nemôžu športovať. Tento mýtus dnes už neplatí. Diabetes mellitus nielenže nebráni žiť ľuďom aktívny život a robiť všetko, čo robili pred diagnostikovaním cukrovky, ale zároveň sa zistilo, že šport má pozitívny vplyv v rámci vývoja ochorenia. „Skúsenosti ukazujú, že šport pomáha deťom povzniesť sa nad chorobu a podporuje pozitívne myslenie. Šport im môže pomôcť rozvinúť talent, zvýšiť sebavedomie a naučiť ich sebadisciplíne, ktorú si diabetes vyžaduje,“ vysvetľuje docent Martinka. „Jedinou podmienkou je spolupráca s diabetológom, ktorý navrhne vhodný rozsah a spôsob športovania."

Miss s diabetom

Najžiarivejším príkladom plnohodnotného života s diabetom je osemnásťročná Zuzana Hercegová, finalistka Miss Slovensko 2014, ktorá žije s cukrovkou už 12 rokov. „Do súťaže krásy som sa prihlásila práve preto, aby som ukázala, že aj s takouto diagnózou možno viesť normálny život bez väčších obmedzení,“ prezrádza s úsmevom na tvári a dodáva: „Cukrovka by nemala brániť ľuďom plniť si svoje sny.“

7 mýtov o cukrovke

  1. Cukrovku dostane len ten, kto je veľa sladkostí.
  2. Diabetik už nikdy nemôže jesť sladké.
  3. Cukrovka je starecká choroba.
  4. Cukrovka môže byť nákazlivá.
  5. Ovocie obsahuje veľa cukru, diabetici by ho nemali jesť.
  6. Z detskej cukrovky sa vyrastie.
  7. Diabetes je prekážkou športu.

Deti a diabetes

Diabetes mellitus alebo cukrová úplavica (cukrovka) je vážne celoživotné ochorenie. Až 90 % detí s diabetom má diabetes 1. typu. Je to autoimunitná porucha, keď pankreas neprodukuje inzulín, ktorý telo potrebuje na premenu glukózy (cukru) na energiu. Následkom je zvýšená hladina glukózy v krvi, čo môže viesť k závažným a dlhodobým komplikáciám v podobe slepoty, zlyhania obličiek, kardiovaskulárnych ochorení či amputácie končatín. Ich riziko je však možné znižovať pravidelnými kontrolami, dodržiavaním životosprávy a správnou liečbou. Niektoré z porúch je možné odhaliť jednoduchými vyšetreniami. Takým je napríklad aj vyšetrenie neurotestom, ktoré môže pacienta upozorniť na riziko tzv. diabetickej nohy.

Diabetici 1. typu sú doživotne odkázaní na liečbu inzulínom. Aplikujú si ho buď injekčne, prostredníctvom injekčnej striekačky či inzulínovým perom, alebo inzulínovou pumpou, ktorá dodáva inzulín priebežne. Inzulínová pumpa je prístroj menší ako väčšina mobilných telefónov. Do tela diabetika dodáva malé množstvo inzulínu po celý deň, podobne ako ho za normálnych okolností produkuje zdravý pankreas. Na Slovensku má diabetes 1. typu takmer 30-tisíc ľudí. Ročne u nás s týmto typom cukrovky pribudne takmer 1 800 nových pacientov.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#cukrovka #MUDr. Emil Martinka
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku