Očami obezitológa: Obezitu treba vnímať ako chorobu

Väčšina pacientov, ktorí prichádzajú do obezitologickej ambulancie, priznáva, že ich doterajší život bol trápením a dal by sa rozdeliť na dve fázy.

01.07.2014 06:00
obezita Foto:
Obezita ako príčina predčasnej smrti predbehla aj rakovinu.
debata (3)

Najskôr sa trápili, keď chudli pomocou nejakej drastickej diéty, a potom sa trápili, keď ťažko zhodené kilá kvôli jojo efektu rýchle naberali naspäť. Mnohým sa paradoxne uľaví, keď im lekár povie, že obezitu treba jednoznačne vnímať ako chorobu. Človek by aj chcel schudnúť, ale nedarí sa mu. Okolie ho odsúdi, že nemá pevnú vôľu. Aj sám si tak pripadá. O skúsenostiach zo svojej praxe porozprával internista a kardiológ, MUDr. Ivan Majerčák, ktorý sa obezitou zaoberá už roky.

Dobrá správa podľa jeho slov znie: „Nie je to pravda! Obézny človek má vážnu diagnózu a bez lekárskej pomoci nevie, ako ju liečiť.“ Prirovnal to k tenisu. Ako by sa ho človek začal učiť hrať, no nikto mu neukázal, ako sa správne drží raketa. „Uznáte, taká hra by každého z nás o chvíľu prestala baviť, lebo by sme loptičku vždy posielali na nesprávnu stranu,“ skonštatoval lekár. Dodal, že určite by sme stále prehrávali, no chyba by nespočívala v našej slabej vôli, ale v tom, že sme sa nenaučili hrať tenis. Rovnako je to vraj aj s obezitou. Ak nechudneme, hoci sa s tými kilami navyše snažíme niečo robiť, problém nie je vo vašej slabej vôli, ale jednoznačne v tom, že vo vašich pokusoch schudnúť je niekde chyba, niečo zlyháva. „O tom som presvedčený.“

Odkiaľ má človek vedieť, ako sa lieči obezita, pýta sa obezitológ Majerčák a radí tým, ktorí to skúšali, nájsť inú vážnejšiu chorobu okrem obezity, ktorú si ľudia liečia sami. „Ešte aj s tou chrípkou sa ideme poradiť k doktorovi, lebo nás vystrašia vysoké teploty. Jedine obezitu by sme chceli zvládnuť sami. Neviem si predstaviť, že by si niekto chcel sám vyliečiť infarkt, porážku, vysoký krvný tlak, cukrovku alebo rakovinu.“

Obezita už podľa štatistík ako príčina predčasnej smrti predbehla onkologické ochorenia, čo znamená, že ide o ochorenie, ktoré nám najčastejšie skracuje život. Predbehla dokonca fajčenie, vysoký cholesterol či rakovinu. „No a o tejto najzávažnejšej chorobe, na ktorú najčastejšie umierame, si myslíme, že na ňu stačíme sami, že s ňou netreba ísť k lekárovi. Prečo? Na to nemám vysvetlenie. Môžem len konštatovať, že s každým iným ochorením ľudia bežia za doktorom, len s obezitou nerobia nič alebo si myslia, že im pomôže článok zo ženského časopisu či zázračná náplasť z teleshopingu. Takéto bludy o jednoduchom chudnutí sa na ľudí hrnú z médií. Keď má niekto cukrovku, ide za diabetológom, keď si zlomí nohu, ide na úrazovú chirurgiu, ale keď má nadváhu, myslí si, že sa vylieči na základe rady od susedy,“ uviedol ďalej Majerčák.

Problémom lekárskej liečby obezity je, ako vysvetlil, skutočnosť, že sa pri nej používajú lieky, ktoré sú viazané na lekársky predpis, a preto nemôžu byť predmetom komerčnej reklamy. Z tohto dôvodu si Liga proti obezite dala za cieľ medializovať medicínsky overené informácie o tom, že obezita je choroba, že je to diagnóza ako každá iná.

„Keby sme išli do extrémov, môžeme pripustiť, že existujú aj ľudia, ktorí si sami chcú vyliečiť karcinóm: no sú skôr výnimkou. V prípade obezity je však zatiaľ výnimkou práve ten, kto ide za doktorom. A pritom lekár by vám zaručene povedal, že existujú štandardné, bezpečné a účinné metódy liečby obezity, či už konzervatívna liečba, alebo v ťažších prípadoch obezity chirurgická liečba, dnes už často robená šetrne, laparoskopicky.“

Všetko sú to dostupné a odskúšané metódy, vďaka ktorým človek nielen schudne, ale štíhlejší aj ostane.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #dieťa #chudnutie #obezita #jojo efekt #predčasná smrť #chirurgická liečba