Cestovná lekárnička: Nekupujte tabletky v igelitovom vrecúšku!

Najmä v rozvojových krajinách a u individuálnych cestovateľov a dobrodruhov by mala byť cestovná lekárnička taká, že človek si v prípade potreby nemusí zháňať liečivá či zdravotnícke pomôcky v miestnych lekárňach. Zvýšenú pozornosť obsahu lekárničky by mali venovať aj rodičia s deťmi a ľudia trpiaci chronickými zdravotnými problémami. Nemali by zabudnúť zobrať si dostatočnú zásobu "svojich" liekov.

19.07.2014 06:00
lekáreň, Srí Lanka Foto:
Dobre zásobená lekáreň v turistami často navštevovanom meste Kandy na Srí Lanke.
debata

Dá sa povedať, že lekárnička je základ dovolenkovej batožiny. Najmä ak človek cestuje smerom do Ázie, Afriky či krajín Latinskej Ameriky. Iné je baliť sa na dovolenku ako „backpacker“, cestovateľ s batohom na chrbte, ktorý plánuje bývať v hosteloch a stravovať sa v stánkoch na ulici, inak prebieha dovolenka na pláži vo štvorhviezdičkovom hoteli uprostred známeho turistického strediska, kde je k dispozícii hotelový lekár.

„Osobne so sebou na každý typ dovolenky nosievam takmer všetko, manžel sa mi smeje, že nám chýba už len umelá oblička,“ tvrdí Diana z Bratislavy, ktorá chodieva na oba typy dovoleniek – s deťmi na pláž i s priateľmi na cestovateľskú exotiku. „Turecké lekárne v turistických strediskách majú k dispozícii slušný arzenál prípravkov a bez receptu sa tam dajú zakúpiť aj lieky od renomovaných výrobcov, ktoré sú u nás na predpis. Netvrdím, že je to správne, ale naposledy som potrebovala tabletku s obsahom antihistaminika (protialergickej látky) a efedrínu (spôsobuje spľasnutie zdurenej nosovej sliznice), pretože som si sadala do lietadla s boľavými prinosovými dutinami, a po pristátí sa mi stav ešte zhoršil. Nechcela som to riešiť dlhodobým užívaním kvapiek do nosa. Našťastie som vedela názov i množstvo účinnej látky, aké hľadám, a podarilo sa mi nájsť presne tú istú kombináciu v tabletke, len pod iným obchodným názvom. Turecko už pre mňa nie je exotika, ale v exotických ázijských krajinách by som v miestnych lekárňach skutočne nakupovala len v prípade poslednej núdze. Možno s výnimkou Thajska. Dobre zásobené lekárne sa navyše často nachádzajú len vo väčších mestách.“

Predstavte si samého seba v rôznych situáciách

Pred odchodom na dovolenku je najlepšie mať spísaný cestovný zoznam – a nerobiť ho v poslednej chvíli. Zvlášť zoznam oblečenia a iných vecí, osobitne obsah lekárničky. Dobre poslúžia aj zoznamy odložené z minulých dovoleniek, základné veci sa totiž stále opakujú a vhodné je hneď po návrate dopísať na zoznam veci, ktoré aktuálne chýbali (aby sa to neopakovalo ďalší rok). Optimálne je vizualizovať si samého seba v rôznych situáciách: na pláži, v miestnom autobuse, počas trekingu v horách, na lodi… Aký zdravotný problém môžem mať v konkrétnej situácii? Popŕhlenie medúzou počas kúpania? Cestovná nevoľnosť na mori? Boľavý členok počas výstupu na horu?

Skúsení cestovatelia odporúčajú prejsť si v mysli rad-radom aj rôzne časti tela: hlava (môže bolieť), krk (škriabanie v hrdle), hrudník (kašeľ), brucho (tráviace problémy), nohy (mykóza medzi prstami nôh) a podobne. Zloženie cestovnej lekárničky závisí od cieľa cesty, jej účelu, zdravotného stavu jej majiteľa alebo od toho, či ide o dospelého, alebo dieťa. V prvom rade je najdôležitejšie zobrať si so sebou lieky, ktoré pravidelne užívate, a skontrolovať, či vám ich zásoba vystačí v predpísanom dávkovaní na celé dovolenkové obdobie. Pred odchodom si treba prečítať príbalové letáky užívaných liekov, prípadne si ich zbaliť do lekárničky. „Z priestorových dôvodov so sebou nenosím škatuľky od liekov,“ hovorí Diana. „K liekom, ktoré dobre nepoznám, si však brávam príbalové letáky a na niektoré blistre si nalepím malú nálepku s poznámkou o užívaní.“

Nezabudnite na repelent

„Základom lekárničky je okrem liekov proti bolesti, horúčke, hnačke a alergii repelent,“ tvrdí doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., z Ostravy, ktorý sa venuje problematike cestovnej medicíny. „Najmä v exotických krajinách patria ku najväčším rizikám horúčka dengue a ďalšie tzv. arbovirózy, proti nim iná ochrana ako kvalitný repelent s obsahom látky DEET nie je. Miestne repelenty sú často špinavé, zle skladované, bez čitateľného zloženia či exspirácie. Nemálo cestovateľov si myslí, že lokálne repelenty sú na miestny hmyz lepšie ako tie naše. Lepší je však kvalitný repelent od nás.“

Lieky, ktoré aktuálne potrebujete, resp. dávky na prvé dni, vrátane antikoncepcie, si treba vždy zbaliť do príručnej batožiny (pozor, repelent nie, spreje sa nesmú brať na palubu lietadla). Treba počítať s tým, že kufor sa môže dočasne stratiť a niektorí cestovatelia čakali aj dva-tri dni, kým sa zistilo, kam omylom odletel. Ak sa ho vôbec podarí ešte počas trvania dovolenky vypátrať a doručiť.

Pozor na falošné lieky

„V niektorých krajinách predávajú tzv. falošné lieky, ktoré neobsahujú účinnú látku uvedenú na obale. Ak si teda v zahraničí – najmä v ázijských či afrických krajinách – potrebujeme kúpiť liek, je vhodné rozhodnúť sa pre medikamenty od známejších európskych alebo severoamerických farmaceutických spoločností, aj keď ich cena je často o niečo vyššia,“ odporúča doc. Maďar. "Súčasne je nevyhnutné skontrolovať dátum exspirácie lieku na škatuľke a aj to, či sa v lekárni dodržali podmienky skladovania. Niektoré lieky je napríklad potrebné skladovať v chladničke.“

Nikdy nekupujeme lieky, ktoré sú navlhnuté a úplným hazardom je kupovanie lieku bez originálneho obalu (napr. tabletky v igelitovom vrecúšku) – hoci by aj obsluha lekárne tvrdila, že určite ide o požadovaný liek. „V niektorých krajinách vám aj antibiotiká vydajú voľne, bez predpisu, ba dokonca niekde ich predávajú po jednotlivých tabletách – podľa finančných možností kupujúceho. To by však nemalo viesť k podceneniu významu správneho dávkovania akéhokoľvek lieku,“ upozorňuje odborník.

Čo je dôležité

  • základom lekárničky sú lieky, ktoré užívate pravidelne, plus lieky proti bolesti a teplote, plus obväzový materiál a repelent
  • pri kúpe liekov v zahraničí si vždy overte dátum exspirácie lieku a podmienky skladovania (vyžaduje liek skladovanie v chlade?)
  • nikdy nekupujte lieky bez originálneho obalu v igelitových vrecúškach, prípadne lieky v navlhnutých škatuľkách
  • poznačte si ešte doma účinné látky liekov, ktoré by ste mohli potrebovať, v zahraničí sa predávajú pod inými obchodnými názvami

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #lieky #lekárne #cestovateľ #lekárnička