- Najviac používaným kĺbom v tele sánkový kĺb. Mimochodom, poruchami čeľustno-sánkového kĺbu trpí 20–25 % populácie a príčiny môžu byť fyziologické ako predčasná strata zubov, anomália v postavení zubov, skrížený zhryz, zle urobená protetická náhrada, zvýšená výplň v zube a psychické v podobe škrípania zubami. Sánka je zároveň najpevnejšia kosť ľudského tela, preto je relatívne ťažké ju zlomiť a liečba je veľmi náročná.
- Najväčší a najzložitejší kĺb v ľudskom tele je kolenný kĺb, čiže koleno. Napriek svojmu jednoduchému vzhľadu patrí medzi najkomplikovanejšie kĺby a zároveň ide o najčastejšie poranený kĺb v ľudskom organizme. Jedným z najpohyblivejších kĺbov v ľudskom tele je guľovitý ramenný kĺb. Pohybuje sa nahor, nadol, dopredu, dozadu a dokonca rotuje.
- Najdlhšia kosť v našom tele je stehenná, jej dĺžka predstavuje takmer tretinu dĺžky celého tela. Siaha od bedier po koleno. U muža meria priemerne 46 centimetrov.
- Najväčšie stavce ľudskej kostry sú driekové. Okrem nich ešte poznáme krčné a hrudné stavce. Chrbtica pozostáva z 33 stavcov, krčných je sedem, hrudníkových dvanásť, driekových päť, krížová kosť pozostáva z piatich zrastených kostí a kostrčová kosť zo štyroch. Mimochodom, krk žirafy má rovnaký počet kostí ako krk človeka.
- Ihlica je ako kosť ako funkčná opora bezvýznamná, preto sa využíva pri transplantáciách. Je to tenká vonkajšia kosť predkolenia.
- Najľahšou kosťou ľudského tela, ktorá váži len tri gramy, je strmienok v strednom uchu. Meria 2,6 až 3,4 mm. Kladivko, nákovka a strmienok sú zároveň tri najmenšie kosti v ľudskom tele. Prenášajú vibrácie z ušného bubienka vnútorného ucha, kde sú vnímané ako zvuky.
- Jediná kosť, ktorá nie je spojená s inou kosťou v ľudskom tele je jazylka v krku. Je to kosť medzi bradou a hrtanom. Jej hlavnou funkciou je podopieranie koreňa jazyka. Vďaka tomu umožňuje ľuďom, aby dokázali hovoriť. Ešte v roku 1989 objavili v Izraeli fosíliu jazylky, ktorá vyzerá presne ako súčasná ľudská. Jej vek je približne 60-tisíc rokov. Schopnosť reči sa podľa všetkého neobjavila až u moderného človeka, ale omnoho skôr.
- Tvar panvy u žien a u mužov je rôzny. Ženská panva je širšia a plytšia. Vďaka tomu je stredný otvor, panvový vchod, dostatočne široký na to, aby ním mohla prejsť hlavička novorodenca.
- Malý kúsok kosti unesie deväťtonové bremeno. Táto hmotnosť by rozdrvila kúsok betónu rovnakej veľkosti. Priemerne má človek 206 kostí, niektorí ľudia majú navyše jeden (trinásty) pár rebier.
- Osteoartróza je najčastejším kĺbovým ochorením a súčasne aj najčastejšou príčinou bolestí spojených so znížením pohyblivosti v postihnutej oblasti. Ochorení pribúda s vekom a postihuje predovšetkým váhonosné kĺby – bedrá, kolená, členky, potom chrbticu a drobné kĺby rúk.
Desaťkrát o kostre: Najviac používame sánku
Čo ste možno nevedeli o kostiach vo vašom tele...
Foto: SHUTTERSTOCK
© Autorské práva vyhradené