Zhrubnuté päty môžu bolestivo praskať

Na rôznych častiach tela má naša koža rôznu hrúbku. Najjemnejšia je na viečkach, najhrubšia na chodidlách. Zhrubnutá koža sa totiž vytvára najmä na miestach najväčšieho tlaku. Pre malú elasticitu môže ľahšie prasknúť a vytvoriť bolestivú, hlbokú trhlinu. Človek má pocit, akoby chodil po žiletkách.

16.08.2014 06:00
koža - päty - masáž Foto:
Koža na pätách nevyzerá príliš vábne - často je suchá, stvrdnutá a popraskaná.
debata

Pokožka sa tvorí po celom povrchu tela tzv. keratinizáciou. „Stupeň rohovatenia závisí aj od genetických daností či rozloženia váhy na chodidlách,“ vysvetľuje podologička Ing. Milada Nádašiová, ktorá je školiteľkou pedikúry v Centre pedikúry v bratislavskej Rači. „Preto je u niekoho koža na nohách hrubšia a u iného s rovnakými proporciami a starostlivosťou o nohy tenšia.“

O nohy a ich pokožku je nevyhnutné pravidelne sa starať, tým skôr, ak má u konkrétneho človeka tendenciu rýchlo rohovatieť a bolestivo praskať. Hlbokým prasklinám odborníci hovoria ragády. „Praskliny často zasahujú do hlbších vrstiev kože a otvárajú cestu choroboplodným zárodkom do vnútra organizmu,“ vysvetľuje odborníčka. „Navyše sú veľmi bolestivé. V prípade nadmernej tvorby zhrubnutej kože je nutné pravidelne navštevovať odborníka na medicinálnu pedikúru, ktorý nohy odborne ošetrí a poradí, ako sa o ne postarať doma.“

Suchú či mokrú pedikúru?

Dnes si mnohí kladú otázku, čo je to vlastne medicinálna pedikúra. „Tento pojem bol vyhradený pre zložitejšie ošetrenie nohy, kam patrí riešenie zarastajúcich nechtov, otlakov, kurích ôk, odborná rada o základných ortopedických poruchách nohy, plantografické vyšetrenie nohy, výroba špon, individuálnych ortéz a podobne,“ vysvetľuje odborníčka. „Medicinálna pedikúra zahŕňa klasickú aj prístrojovú, čiže suchú pedikúru. Na Slovensku sa však toto pomenovanie udomácnilo najmä ako označenie suchej, prístrojovej pedikúry.“

V rámci suchej pedikúry sa ošetrenie robí za pomoci špeciálneho prístroja „nasucho“, bez odmáčacieho kúpeľa. "Vyjadrenie, že ošetrujeme špinavé nohy, však nie je správne, lebo aj pri suchej pedikúre môžeme urobiť krátky očistný kúpeľ alebo nohu dezinfikovať prostriedkom s protiplesňovými prísadami. Rovnako tvrdenie, že suchá pedikúra je veľmi prašná, nie je pravdivé. Profesionáli v prístrojovej pedikúre používajú na prácu výhradne prístroje s odsávaním alebo s vyfukovaním vodnej hmly, ktoré pohltia všetok prach z opracúvanej pokožky. Mokrá pedikúra znamená ošetrenie nohy za pomoci kliešťov na nechty, pilníkov, skapela, pilníka na nohy.

Pred samotnou mokrou, klasickou pedikúrou, sa nohy namočia do odmáčacieho kúpeľa, ktorý zmäkčí pokožku a nechty. Treba spomenúť aj tzv. kombinovanú pedikúru, ktorá spája prvky suchej i mokrej pedikúry. Ide o ošetrenie nôh, keď sa za pomoci frézok ošetrujú nechty nasucho a následne sa chodidlá ponoria do odmáčacieho kúpeľa. Po ňom sa ošetrujú za pomoci skalpela, na záverečné dohladenie sa však opäť použije prístroj na suchú pedikúru," vysvetľuje Ing. Nádašiová. Z fyziologického hľadiska sú podľa nej na ošetrenie kože najvhodnejšie postupy suchej pedikúry. Po takomto ošetrení totiž na chodidle ostáva jemná vrstva hrubšej kože, ktorá nohu chráni pred nadmerným tlakom. Vytvára predpoklad, že nová pokožka sa nemusí tvoriť vo zvýšenej miere.

Kúpele, píling i balzamy

Okrem návštev pedikérskeho salónu je potrebné starať sa o chodidlá aj doma. Odporúčajú sa pravidelné kúpele nôh, píling a natieranie nôh aj chodidiel špeciálnymi prípravkami. „Na suché nohy odporúčame najmä mastnejšie balzamy alebo balzamy s obsahom urey, na praskajúcu pokožku extrémne mastné prípravky, na nohy so sklonom k poteniu chladivé prípravky s mentolovými prísadami. Na citlivú pokožku nôh so sklonom k mykózam sú vhodné prípravky s mikrostriebrom alebo arnikou,“ myslí si podologička.

Nohám postihnutým ragádami je nutné venovať špeciálnu pozornosť. Môžu ich napadnúť patogény v podobe plesní a kvasiniek, ktoré spôsobujú rôzne mykotické ochorenia s nepríjemnými prejavmi v podobe šúpania, svrbenia, pálenia, vytvárania červených fliačikov či vodnatých vriedkov, ktoré sú mimoriadne nepríjemné najmä v letnom období. „Ak sa na nohe objavia príznaky mykotického ochorenia, možno si v lekárni kúpiť niektorú z voľnopredajných mastí na liečenie mykóz. Ak je postihnutie väčšieho rozsahu, je nutné vyhľadať dermatológa. V každom prípade treba navštíviť pedikúru, kde pedikérka odstráni zhrubnutú pokožku, aby sa liečivo dostalo do hlbších vrstiev. Urýchli tak proces liečenia.“

Samotná pedikúra a domáca starostlivosť občas nepostačujú. Ak sa stav chodidiel nemení, mozole, otlaky a kurie oká sa tvoria naďalej, dôležité je špeciálne vyšetrenie, s pomocou ktorého sa zistí rozloženie tlakov na chodidle počas stoja a chôdze. Na základe toho je možné každému klientovi poradiť vhodnú korekciu.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #koza #päta #pedikúra