Bolia vás uši po plávaní?

Sú situácie, keď sa voda našim ušiam nepozdáva. Zápaly vonkajšieho zvukovodu sú preto z hľadiska výskytu typickejšie pre letné dni a obdobie kúpania. Jeden z častých dôvodov vzniku problémov je mazová zátka v uchu, ktorá vo vlhkom prostredí napučí a vzniká tam ideálne prostredie na množenie plesňovej a bakteriálnej infekcie. Bolesť sa zvýrazňuje pri manipulácii s ušnicou. Dôležité je tento zápal odlíšiť od zápalu stredného ucha.

28.09.2014 06:00
voda, bazén, plávanie, potápanie Foto:
Ilustračné foto.
debata

Zápal vonkajšieho zvukovodu máva pozvoľný nástup. „Obyčajne to má niekoľkodňovú postupnosť, nie je to tak, že už večer po prvom kúpaní začne bolieť ucho,“ vysvetľuje MUDr. Alena Staníková, PhD, z Medicínskeho zariadenia Mlynská dolina v Bratislave.

„Častejšie ho spôsobujú plesňové a bakteriálne infekcie a jedným z dôvodov, prečo tento problém vzniká po kúpaní, je cerumen, mazová zátka v uchu. Obyčajne nejaký čas trvá, kým sa v tomto prostredí rozmnožia plesne a kvasinky, niekedy v kombinácii s baktériami. Problém sa môže začať svrbením a pálením, časom sa zápal zvýrazňuje a rozvíja bolesť, až opuchne zvukovod a nepríjemné príznaky sa stupňujú. Obyčajne zápal vonkajšieho zvukovodu nesprevádza teplota.“

Pred dovolenkou preplach uší

Ľudia, ktorí v súvislosti s kúpaním častejšie trpia bolesťami uší, by si mali dať pred každou dovolenkou uši skontrolovať a dať odborne očistiť zvukovod od mazovej zátky. Ľudovo sa tomu hovorí aj „výplach uší“ a podľa doktorky Staníkovej je doménou ORL špecialistov. „Nie som si istá, či by mali všeobecní lekári alebo pediatri preplachovať uši, to už nepatrí do ich kompetencie.“

Dva druhy zápalu vonkajšieho ucha
zápal vonkajšieho zvukovodu (môže byť ohraničený alebo v celom rozsahu zvukovodu)
zápal ušnice

Odborníčka odporúča zobrať si so sebou na cesty Betadine jódový roztok, dáva ho aj deťom na doliečenie zápalov vonkajšieho zvukovodu. „Najlepšie je kvapnúť si ho do ucha, potom nechať chvíľu pôsobiť, vytriasť, zobrať fén a zvukovod vysušiť. Nikdy ucho nedráždime mechanicky s pomocou vatových tyčiniek. Niekedy ako prvú pomoc do lekárničky predpisujem aj antibiotické kvapky a mastičky do uší. Pomôcť môže aj kvapkanie známeho Burow alkoholu (octových kvapiek do uší), ktorý sa dá aj vyrobiť pomocou octu, vody a bieleho alkoholu, napr. Alpy (jeden diel octu, dva vody a tri alkoholu, dá sa to ľahko zapamätať v postupnosti 1–2–3). Proti bolesti a zápalu je vhodné užívať lieky ako ibuprofén (známy Ibalgin, Nurofen, Brufen) a paracetamol (Paralen, Panadol). Striedať v intervale 4–5 hodín.“

Nekvapkať do ucha v prípade výtoku!

Takisto je dobré mať so sebou kvapky do nosa určené na odpuchnutie zdurenej sliznice, tzv. dekongestíva. Tie je potrebné pravidelne a často si dávať do nosa najmä v prípade, ak ide o zápal stredného ucha. „Tí, čo majú bolesti ucha po prvýkrát, obyčajne nevedia na dovolenke odhadnúť, či ide o zápal vonkajšieho zvukovodu, alebo stredného ucha. Zápal stredného ucha sa začína spoločne s infekciou horných dýchacích orgánov, ľudovo povedané – sopľami, nádchou alebo zápalom prinosových dutín. Človek s nádchou sa kúpe, potápa a infikovaný nosový obsah sa cez sluchovú trubicu dostane do bubienkovej dutiny a spôsobí stredoušný zápal,“ vysvetľuje MUDr. Alena Staníková.

„Ak je zvukovod suchý, netečie z neho žiaden obsah, inými slovami, nehnisá, možno na dovolenke ako prvú pomoc použiť všetko, čo sme vymenovali – Burow roztok, kvapky do nosa, ale najmä tabletky proti bolesti a zápalu. Dôležité je nos smrkať. Ak však máte z ucha hnisavý výtok, znamená to, že na blanke bubienka je dierka. V takom prípade kvapky do ucha nepodávame, pretože môžu zatiecť hlbšie, poškodiť vnútorné ucho a pacient môže dokonca ohluchnúť. Burow alkohol ho môže chemicky poškodiť, takisto sú v takomto prípade rizikové niektoré antibiotiká, napr. gentamycín. Rizikom sú aj lokálne anestetiká ako lidokaín. Ak vtečie do vnútorného ucha, môže spôsobiť silné závraty a vracanie.“

Pri predpisovaní liečby treba najmä v prípade výtoku z ucha prísne odlíšiť zápal vonkajšieho ucha od zápalu stredného ucha. Mali by to zvládnuť aj vyškolení pediatri či všeobecní lekári, ak vedia pracovať s otoskopom (špeciálny prístroj so svetlom, pomocou ktorého vyšetrujú ucho). „Nie vždy, keď je zvukovod opuchnutý, je však vidieť na blanku bubienka. Dôležitú úlohu zohrávajú skúsenosti. Každého pacienta s výtokom z ucha treba preto poslať za ORL-lekárom. Ak nie je v danom čase k dispozícii, radšej do ucha nič nekvapkať, užívať len analgetiká s protizápalovým účinkom.“

Kto ide k moru, mal by sa aj z hľadiska uší... Foto: Dávid Popovič
voda, bazém, plávaníe, potápanie Kto ide k moru, mal by sa aj z hľadiska uší kúpať v mori a nie v bazénoch.

Radšej v mori ako v bazéne

Zápaly vonkajšieho zvukovodu sa v 90 % prípadov liečia len pomocou lokálnej liečby, čiže kvapkami do uší, ktoré uľavujú od bolesti a opuchu (antimykotickými alebo antibiotickými). Celková liečba, čiže v tabletkách, sa predpisuje len pri komplikáciách zápalov vonkajšieho zvukovodu.

Pri zápale stredného ucha je to zložitejšie, môže mať aj vírusový pôvod, keď sa antibiotiká nedávajú. Pri bakteriálnom zápale je optimálne, ak lekár pozná výšku CRP (zápalový parameter, ktorý sa zisťuje z kvapky krvi). „Dobrý klinik to však vie odhadnúť aj bez laboratórnych vyšetrení,“ podotýka lekárka. „Poznám aj bakteriálne zápaly, kde CRP nebolo vysoké, antibiotiká sa nedali a na druhý deň pacient prišiel s ťažkým hnisavým zápalom. Niekedy na to treba mať doslova aj nos, ale určite by sa antibiotiká nemali predpisovať rutinne.“ To, o aký druh vyvolávateľa ide a na aké antibiotiká je citlivý (ak ide o baktériu), sa zisťuje aj odberom určeným na kultiváciu v laboratóriu.

Čo sa týka pobytu na dovolenkách, kto ide k moru, mal by sa aj z hľadiska uší kúpať podľa odborníčky v mori a nie v bazénoch. „Ja tvrdím, že v bazénoch predsa môžeme plávať aj doma. Liečivý účinok mora je totiž nielen inhalačný, slané roztoky používame aj na liečenie zápalov nosa či prinosových dutín.“

Prejavy zápalu vonkajšieho zvukovodu

  • bolesť v okolí ucha, najmä pri žuvaní a hovorení (čiže sťahoch okolitých svalov) a najmä pri potiahnutí ušnice nahor a dozadu
  • svrbenie a pálenie v uchu
  • pocit zaľahnutia v uchu
  • sčervenanie v okolí ucha
  • výtok z ucha
  • bolesť zadných zubov na postihnutej strane
  • pre komplikovaný zápal vonkajšieho ucha je už typická aj horúčka, bolesti hlavy, slabosť a prerušovaný spánok pre výrazné bolesti ucha

Rizikové faktory

  • plávanie
  • teplé a vlhké prostredie
  • nadmerná tvorba mazu vo zvukovode
  • oslabenie imunity (cukrovka, nedostatok vitamínov, akútne a chronické infekčné ochorenia, onkologickí pacienti)
  • načúvací prístroj
  • kožné ochorenia (ekzém, seborea, alergické reakcie môžu podráždiť zvukovod, ktorý je náchylnejší na infekciu)
  • poranenie, prach, cudzie teleso, chemické látky

Prevencia zápalov vonkajšieho zvukovodu

  • pravidelná kontrola u ORL-lekára pred sezónou plávania a odstránenie mazovej zátky
  • používanie plaveckých štupľov do uší (z profesionálnych plaveckých obchodov) pre pacientov s opakovanými problémami tohto druhu
  • dôkladné vysušenie zvukovodu po plávaní (vytriasť z ucha vodu, vytrieť uterákom pri bazéne)
  • v prípade začínajúcich problémov dezinfekčný roztok do ucha a po krátkom pôsobení vysušenie (napr. fénom)
  • niekomu pomáhajú spreje určené preventívne na čistenie uší, pri suchých zátkach v ušiach je však potrebné rozkvapkanie olejom
  • nešpárať si v ušiach vatovými tyčinkami, pretože hrozí riziko zatlačenia mazovej zátky hlbšie k blanke bubienka

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #plávanie #zápal uší #ucho #MUDr. Alena Staníková