V dýchacích cestách hyalurónová kyselina udržiava vlhké prostredie, znižuje opuch a zmierňuje zápal. „Takisto urýchľuje hojenie poškodenej sliznice v podobe rôznych mikrotrhliniek, obmedzuje tvorbu chrást, zlepšuje jej prirodzené vlastnosti a zvyšuje jej obranyschopnosť,“ vysvetľuje ORL lekárka MUDr. Renáta Kučerová z Centra Kramáre v Bratislave.
Rozpad kyseliny hyalurónovej v ľudskom tele je pomerne rýchly, pri dýchacích a iných infekciách je preto vhodné dodávať ju zvonka – exogénne. Horné a dolné dýchacie cesty sú pokryté sliznicou dýchacích ciest, tzv. respiračným epitelom, ktorý je tvorený viacvrstvovým epitelom s riasinkami. Pod sliznicou sa nachádza podslizničné tkanivo, ktoré je bohato prekrvené a obsahuje množstvo hlienových žliazok. Práve v tejto vrstve dochádza pri zápaloch k opuchu, čoho následkom je vysušenie nosovej sliznice a zhoršenia dýchania cez nos.
Kyselina hyalurónová sa preto dnes pridáva aj do roztoku morskej vody používanej na nosové či ušné výplachy v spreji (na to slúžia rôzne nástavce). Ide o zdravotnícku pomôcku slúžiacu na podpornú liečbu pri ochoreniach dýchacích ciest, v rámci liečby závislosti od nosových kvapiek (tzv. sanorinizmus), na výplachy po odstránení nosohltanovej mandle, úrazoch nosa, po krvácaní z nosa či na bežnú hygienu nosa a uší ako prevencia mazovej zátky – aj pre ľudí používajúcich načúvacie aparáty. Takýto sprej s čistiacimi a regeneračnými účinkami je výhodou aj pre detských pacientov, ktorí ešte nevedia smrkať, pretože je možné použiť ho už od jedného mesiaca veku a takisto pre tehotné i dojčiace ženy.
Táto látka je aj súčasťou ampuliek na inhalovanie pre dolné dýchacie cesty s použitím kompresorového inhalátora (cez masku). Kyselina hyalurónová obsiahnutá v ampulkách zlepšuje stav medzibunkových priestorov a slizníc dýchacieho ústrojenstva pri chronickom zápale priedušiek, napr. pri astme či chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, ale aj podpornej liečbe ochorení horných dýchacích ciest. Ocenia ju aj ľudia s povolaním namáhajúcim hlasivky ako učitelia, speváci či moderátori. „Hlasivky, čiže svaly hrtana, majú u zdravých ľudí vysoký obsah kyseliny hyalurónovej,“ dodáva MUDr. Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tbc a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. „Pri akútnom nedostatku teda dopĺňame len to, čo tam chýba.“
Roztoky na výplach nosa
- Hypertonický: koncentrácia soli je vyššia ako v bunkách nosovej sliznice, odoberá nadbytočnú vodu z opuchnutej sliznice
- Hypotonický: koncentrácia soli je nižšia ako v bunkách nosovej sliznice, množstvo vody v bunkách sliznice zvyšuje
- Izotonický (fyziologický): koncentrácia soli je rovnaká ako v bunkách nosovej sliznice, nemá vplyv na množstvo vody v bunkách sliznice