Toto je moja krv: Zadarmo som dostal, zadarmo dávam

Na Miestnom úrade v bratislavskej Dúbravke sedia na jednom poschodí dvaja kolegovia, držitelia najvyššieho ocenenia za darcovstvo krvi - Kňazovického medaily. Žena a muž. Krvné skupiny A mínus a B mínus.

17.01.2015 06:00
Gabriel Kosnáč Foto: ,
Ing. Gabriel Kosnáč má za tridsať rokov za sebou vyše stodesať odberov.
debata

Ona vysmiata extrovertka, on skôr zdržanlivejší introvert. O nej, Ivane Bruncvikovej, sme už písali. O Ing. Gabrielovi Kosnáčovi ešte nie.

Kňazovického medailu dostávajú muži za vyše sto odberov. Ženy nad 80. Ing. Kosnáč ich má za tridsať rokov vyše stodesať. Kým krv po prvýkrát nedaroval počas základnej vojenskej služby v Brne, ani nevedel, že je B mínus, druhá najvzácnejšia kombinácia krvnej skupiny a Rh faktora na Slovensku. Má ju len 2,7 percenta ľudí (najvzácnejšia je AB mínus). „Nespomínam si, či vtedy robili nejaký nábor, počul som výzvu v rozhlase alebo niečo podobné,“ hovorí. „Je to už veľmi dávno, v roku 1984. Chcel som to asi skúsiť, možno ma hnala aj prvotná zvedavosť, či to zvládnem. Neodpadol som, nijaká dráma sa nekonala.“

Šesťročná prestávka od prvodarcovstva

Pravda je, že po svojom prvom odbere trvalo ďalších šesť rokov, kým išiel na ďalší. A potom sa už „rozbehol“. „Začínal som na Klinike hematológie a transfúziológie v Bratislave na Partizánskej ulici, tú poznal každý darca,“ vraví. „Neskôr som bol párkrát na Kramároch, ale poznám predovšetkým transfúzku v Ružinove. Za tie tri desaťročia sa pri odberoch krvi toho dosť zmenilo. Kedysi to bolo veľmi neosobné, len ste prestrčili ruku cez taký otvor, dnes je kontakt s darcom bezprostredný, sestrička si sadne priamo k posteli, aj prístroje, odberové súpravy sú modernejšie a celkovo je lepšia zdravotná kontrola.“

Približne v roku 2003 začal so separátorom a odvtedy darúval väčšinou špecifické zložky krvi, najmä krvné doštičky. Zatiaľ čo odber celej krvi trvá približne 10 minút a darcovi sa odoberá asi 450 ml krvi, odber na separátore trvá podľa typu prístroja aj množstva jednotiek, ktoré sa odoberá, od 30 do 90 minút. Chodia naň len pravidelní, osvedčení darcovia. „Niekedy som tam bol aj dve hodiny. Teraz sú separátory aj na jednu ruku, ale kedysi bol z jednej ruky odber, do druhej ruky návrat a naozaj ste sa nemohli ani poškriabať. Pridusili ste ihlu a prístroj hneď signalizoval, že prietok nie je v poriadku. Priznám sa však, radšej som mal separátor na obe ruky. Ten cyklus, keď vám z jednej ruky odoberajú a do druhej hneď vracajú, je rýchlejší.“

Volania na separátor

Fungoval často na zavolanie. "Keď potrebovali vyrobiť transfúzny liek z mojej krvnej skupiny, telefón zazvonil najčastejšie ráno, ale niekedy aj počas dňa. Nadriadení v práci mi nikdy nerobili problém, vždy ma uvoľnili.

Posledný raz bol darovať pred rokom. Zistili mu totiž niekoľkokrát po sebe vyšší tlak, najmä ten spodný, a poslali ho k obvodnému lekárovi. Zatiaľ lieky neužíva, dúfa v to, že sa mu to ešte podarí znormalizovať pohybom a úbytkom na váhe. Zamladi hrával vodné pólo za Sláviu UK, teraz sa už len občas chodí pozrieť na zápas. Raz týždenne chodí plávať a s partiou si zahrať futbal. Cez víkend sa rýpe v záhradke.

Zážitky z odberov? „Nič zvláštne si nepamätám. Občas niekomu prišlo nevoľno, to áno. Ja som však odbery krvi vždy dobre znášal, bez problémov hľadím aj na ihlu, keď mi ju pichajú do žily. Ani modriny som často nemal, to by som sestričkám krivdil. Boli veľmi šikovné. Darovať bol už aj môj starší syn – v deň svojich 18. narodenín. Mladší by to asi znášal horšie, ten pohľad na krv neznáša,“ vraví otec štyroch detí. Dvaja synovia už pracujú, dve dcéry ešte študujú.

Pozitívna závislosť

„Som dobrovoľným darcom krvi,“ odpovedá na otázku, čo sa týka výhod darcovstva. „Áno, spomínam si, že po darovaní dávali kedysi najesť, dokonca aj dve deci vína vypiť, čo si ja už nepamätám,“ smeje sa. „Ja si dám dve deci červeného nanajvýš doma s manželkou. Gastrolístok? Urobil by som to aj bez neho. Je pravda, že po odbere mi vždy viac chutilo a rád som sa najedol hoci aj v nemocničnom bufete.“ Potvrdzuje, že od darovania krvi môže vzniknúť niečo ako pozitívna závislosť. „Ak niečo dávate zadarmo, vaša duša sa poteší. A každé dobro sa raz vráti, skôr či neskôr. Rovnako ako každé zlo. Preto je lepšie robiť viac toho dobra.“

Celý život bol relatívne zdravý, nemal nič zlomené, absolvoval len jeden stomatologický zákrok. „Prispôsobil som si biblické heslo: Zadarmo som dostal, zadarmo dávam. Ak potrebovali moju krv, tak som ju prosto išiel dať.“

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #Toto je moja krv #darcovstvo krvi