Toto ochorenie s veľmi zlou prognózou nemá nijaký špecifický marker, ako je vysoké PSA (prostatický špecifický antigén) pri podozrení na rakovinu prostaty, hrčka, ktorú si možno nahmatať na prsníku či tzv. okultné krvácanie pri rakovine hrubého čreva.
"Slovensko má celosvetovo druhý najvyšší výskyt rakoviny pankreasu na stotisíc obyvateľov, pričom z 20 pacientov s touto diagnózou len jediný môže očakávať, že bude žiť ďalších 5 rokov,“ konštatuje MUDr. Tomáš Šálek, primár Oddelenia klinickej onkológie Národného onkologického ústavu (NOÚ) v Bratislave. "Je to zanedbaná diagnóza alebo ochorenie v takej biologickej podobe, že máme problém ho efektívnym spôsobom liečiť?“
"Pravda je taká, že v hociktorom štádiu ochorenia je pri tomto type rakoviny prežívanie zo všetkých nádorov najhoršie a u 85–90 % pacientov sa už tento karcinóm nedá operovať,“ konštatuje MUDr. Radovan Barilla z Onkologického centra Nemocnice Štefana Kukuru v Michalovciach. "Karcinóm pankreasu je navyše odolný voči väčšine známych a dostupných foriem liečby, v porovnaní s inými druhmi nádorov sa investuje málo peňazí do výskumu práve pre vysokú mieru úmrtnosti.“
Na Slovensku v súčasnosti s touto rakovinou bojuje približne 800 pacientov. Jednou z nich je aj Božena Hrehová z Michaloviec. Je svetlým príkladom toho, že sa netreba vzdávať. Hoci jej predpovedali 3–6 mesiacov života, s ochorením žije už 10 rokov. Na druhej strane, z dvoch druhov nádorov pankreasu patrí medzi tých 10 % s lepšou prognózou.

"Ochorenie jej po dvoch rokoch bolestí a kŕčov na ultrazvuku diagnostikovali ako akútny zápal pankreasu a až zlomenina ruky, čo už bola kostná metastáza, priviedla odborníkov ku definitívnej diagnóze rakoviny s metastázami v pečeni, chrbtici a pľúcach. Pripúšťa, že keď sa to dozvedela, chcela ešte v nemocnici vyskočiť z trinásteho poschodia, zastavili ju jedine zamknuté okná. "Primár Šálek ma však povzbudil, že je to choroba, s ktorou jednoducho musím žiť a denne bojovať tak, ako diabetici bojujú s cukrovkou. Tiež sa nikdy nevyliečia. Možno je to zľahčujúce prirovnanie, ale mne psychicky veľmi pomohlo,“ tvrdí.
"Sme bezmocní, ale nerezignujeme,“ nevzdáva to Jana Pifflová Španková, prezidentka OZ Europacolon Slovensko. Toto združenie sa po dlhoročných skúsenostiach v boji s rakovinou hrubého čreva a pomoci onkologickým pacientom rozhodlo pomôcť informovať aj o rakovine pankreasu a okrem zvyšovania povedomia aj pomáhať v už existujúcich Kluboch podpory. Na webovej stránke www.europacolon.sk už možno nájsť aj časť venovanú práve rakovine pankreasu. Europacolon vyzýva verejnosť, pacientov, médiá aj politikov: Alarmujúcu situáciu v diagnostike a liečbe tohto druhu rakoviny treba riešiť. Pomôžte nám ju zvrátiť…