Nedajte letnej chrípke šancu, veľa pite a vetrajte

Chrípka nás dokáže prekvapiť nielen v zime, ale aj v teplom ročnom období. Chrípková infekcia je spôsobená studenými vírusmi, ktoré sa prispôsobili letným teplotám.

, 02.06.2015 06:00
1
Chrípka v lete je ešte o čosi nepríjemnejšia. Foto: SHUTTERSTOCK
letná chrípka Chrípka v lete je ešte o čosi nepríjemnejšia.

Nemecký špecialista na hygienu, doktor medicíny Ernst Tabori, dal zopár tipov, ako sa pred nimi chrániť.

Strava

Nech je predovšetkým v lete ľahko stráviteľná a plná vitamínov. Kurací zeleninový šalát je vhodnou voľbou. Aj v lete užívajte dostatok vitamínu C a zinku. Treba veľa piť, pretože nedostatok vody spôsobuje hustú krv – telo bude tým pádom náchylnejšie na baktérie a vírusy.

Hygiena

V lete je potrebné umývať si ruky s mydlom alebo špeciálnym dezinfekčným prostriedkom niekoľkokrát denne. A nielen to. Vyčistite všetky plochy, s ktorými prichádzate často do kontaktu, môžu sa na nich držať studené vírusy. Najháklivejšími sú diaľkový ovládač a kľučky.

Na cestách

Kúpanie v bazéne alebo v jazere môže naštrbiť imunitný systém. Klimatizácia v aute je tiež nezdravá, lebo vysušuje sliznice. Radšej si otvorte okno…

Spôsoby

Nekýchajte do ruky, radšej si pri tom zaborte nos do podpazušia. Vyhnete sa nebezpečenstvu preniesť vírus do očí a takisto zmenšíte riziko prenosu infekcie do svojho okolia. Namiesto látkovej vreckovky voľte papierové – a tie po každom použití zlikvidujte.

Vetrajte

Pravidelne vetrajte, pretože ohriaty vzduch vysušuje sliznice. To vírusom len umožní ľahký vstup do vášho tela.

Teplo oslabuje

Príliš veľa času na balkóne či v záhrade netrávte. Teplo oslabuje telo a podporuje vznik letnej chrípky. Zanedbateľný príjem tekutín, nadmerné potenie alebo prievan majú rovnaký efekt.

Naparovanie éterickými olejmi

Naparovanie éterickými olejmi ako je levanduľa, mäta alebo tymián zmierňuje ťažkosti letnej chrípky. Nosový sprej uľahčí dýchanie a zvlhčí sliznice. Šalvia upokojí zápal v hrdle.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #hygiena #bazén #vírus #prechladnutie #vetranie #kýchanie #letná chrípka