Keď uši udrú iným do očí

, 21.08.2015 06:00
ucho, uši,
Ušnice je možné operovať už v predškolskom veku. Autor:

Korekcii ušníc plastickí chirurgovia odborne hovoria otoplastika. Najčastejšie sa jej podrobujú deti v čase prázdnin. Odstávajúce uši sú estetickou chybou, keď je uhol medzi ušnicou a hlavou väčší ako tridsať stupňov. Tento problém je pomerne častý a potreba riešiť ho je veľmi individuálna.

Veľmi závisí aj od toho, do akého kolektívu sa dieťa dostane. Ak sa mu kamaráti vysmievajú, môže skutočne zažívať psychickú traumu. „Aj preto je dobré uši odoperovať v čase, keď dieťa mení kolektív, napríklad nastupuje do prvej triedy základnej školy,“ hovorí MUDr. Daniel Mládek, PhD., z Kliniky plastickej chirurgie a laserovej medicíny Avelane v Nitre.

„Najvhodnejšie obdobie je na to počas prázdnin, pretože pooperačná starostlivosť si vyžaduje istý čas nosiť okolo hlavy elastický obväz, neskôr čelenku. Tým však nechcem povedať, že takúto korekciu nerobievame aj u dospelých,“ dodáva. „Raz prišla asi 50-ročná dáma, ktorá sa rozhodla, že už ju jednoducho nebaví nosiť po celý život uši prekryté vlasmi a chcela by zmeniť účes. A tak si dala zoperovať uši.“

Nové uši pre malú tanečnicu

„Mne uši operovali ako 6-ročnej a s manželom vážne uvažujeme nad tým, že ich dáme operovať aj dcérke, ktorá ich, bohužiaľ, zdedila po mne,“ hovorí Alexandra. „Zo zákroku si nespomínam na nič negatívne. Na posmešky detí z obdobia pred operáciou si však spomínam veľmi dobre. O mnohých z nich som mame ani nepovedala. Deti vedia byť veľmi kruté…“

„Samozrejme, operácia by nemala byť výlučne rozhodnutím rodiča,“ upozorňuje MUDr. Mládek. „Musí to chcieť aj samotné dieťa, respektíve považovať odstávajúce uši za problém, ktorý mu prekáža. Zákrok vyžaduje istú psychologickú prípravu, pretože sa robí v lokálnej anestéze a trvá približne hodinu. Stalo sa mi asi dva-trikrát v živote, keď sme kvôli ušniciam dieťa uspávali, ale celková narkóza je zbytočná záťaž. Ak by išlo o nespolupracujúce dieťa, potom je na zvážení, či ho vôbec operovať, pretože aj obdobie po zákroku vyžaduje istú disciplínu. Obyčajne to však vidím už na prvej konzultácii. Raz tu bolo 11-ročné dievčatko, ktoré sa na zákrok vyslovene vypýtalo. Bola tanečnica a nosievala vypnuté vlasy. Odstávajúce ušnice jej veľmi prekážali.“

Vytváranie záhybu ucha

Dotvorenie uší nastáva približne vo veku 4–5 rokov na rozdiel napríklad od nosa, ktorý „dospieva“ až v puberte. Preto je ušnice možné operovať už v škôlkarskom veku. Okrem toho je detská chrupka poddajnejšia, dá sa s ňou lepšie pracovať a zákrok nie je potrebné doplniť tzv. fixačným stehom.

,,Väčšina detí to v pohode zvláda," vraví primár známej nitrianskej kliniky Avelane. „Cítia jedine úvodný vpich za ušnicou, všetko ostatné sa už robí v znecitlivenom priestore. Dieťa nie je potrebné ostrihať, pri zákroku leží, najprv na jednej strane, potom na druhej. Z hľadiska skúseností uprednostňujem, ak v operačnej sále nie je rodič, na ktorého môže dieťa emotívne vplývať. Existujú viaceré metódy na riešenie odstávajúcich ušníc, osobne používam operačnú techniku s najmenším počtom recidív. Áno recidív, pretože povrchové napätie prednej strany ušnice má tendenciu vrátiť ju naspäť do pôvodnej polohy. Preto si urobím prístup zo zadnej časti ušnice, ale chrupku modelujem z prednej časti a tam vytváram tzv. adhelix, čiže nový záhyb.“

Vonkajší zavinutý záhyb ušnice sa nazýva helix. Ten druhý záhyb vnútri ušnice ľudia s odstávajúcimi ušami nemajú.

Približne po hodinovej operácii dieťa odchádza domov s fixačným obväzom okolo hlavy. Ide o elastický obväz podložený vatou, aby tlak na uši nebol prisilný. „Netreba byť hrdinom, ak je to nutné, počas prvých troch dní pacient užíva lieky proti bolesti. Niekoľko nocí treba spať na chrbte s vyvýšenou hlavou. Po dvoch-troch dňoch sa robí preväz, nasadí sa elastická čelenka. Tú treba nosiť tri týždne. Stehy za uchom sa vyberajú na desiaty deň,“ hovorí plastický chirurg Daniel Mládek. Samozrejme, treba počítať s tým, že dieťaťu asi týždeň nebude možné umyť vlasy. Na klinike Avelane stojí otoplastika 690 eur.

Samozrejme, existujú aj iné defekty uší, niekedy dokonca odstáva len jedno ucho. Známe sú tzv. zápasnícke uši, keď „karfiolový“ efekt vzniká opakovanými zakrvácaniami v okolí ušnej chrupavky a následnou fibrotizáciou tkaniva. Aj to sa dá operovať, ale má to význam až po skončení športovej kariéry. V súčasnosti mladí ľudia s obľubou nosia v ušiach tzv. tunely, po ktorých im ostane zdeformovaný ušný lalôčik. „Aj to sa dá chirurgicky riešiť, ale jazvy na lalôčiku ostanú viditeľné,“ upozorňuje MUDr. Mládek. Aj preto je vhodné si podobné „ozdoby“ dobre rozmyslieť.

Operácia odstávajúcich uší

  • dotvorenie uší nastáva približne vo veku 4–5 rokov
  • najvhodnejšie obdobie na operáciu ušníc je počas prázdnin a pri výmene kolektívu
  • zákrok trvá približne hodinu a robí sa v lokálnej anestéze

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#plastická chirurgia #odstávajúce uši #MUDr. Daniel Mládek
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku