Diabetikov ohrozuje aj nedostatok cukru v krvi

Hypoglykémiu, nedostatok cukru v krvi, už zažil každý. Bolesť hlavy, nervozita, pocit vlčieho hladu. Pre človeka, ktorý netrpí cukrovkou, sú to nepríjemné príznaky, ktoré však neohrozia jeho život. U diabetika však tzv. hypoglykemický šok môže viesť až k strate vedomia a v prípade neposkytnutia pomoci spôsobí smrť.

26.09.2015 06:00
hlad, jedlo, potraviny, výživa, sendvič, šunka,... Foto:
Ilustračné foto.
debata (3)

Cukrovka je ochorenie, keď má diabetik nadmerné množstvo glukózy, čiže cukru v krvi. To chronicky poškodzuje organizmus. Ale aj jeho nedostatok môže paradoxne spôsobiť akútny stav! Hypoglykémia je najväčším strašiakom najmä pre ľudí s diabetom 1. typu a v prípade detí s týmto typom cukrovky aj pre ich rodičov. „Diabetes 1. typu je autoimunitné ochorenie, keď pankreas úplne prestane produkovať inzulín. Obyčajne sa objavuje už v detstve a počas mladosti, môže však vzniknúť v ktoromkoľvek veku. Pacienti sú doživotne odkázaní na podávanie inzulínu,“ vysvetľuje MUDr. Ľubomír Barák z Detského diabetologického centra v Bratislave. Hovorí sa jej aj juvenilný diabetes.

Na Slovensku žije s cukrovkou 1. typu približne 27-tisíc pacientov, z toho 1 740 detí do 19 rokov. Len v priebehu posledného sledovaného roka ich 193 pribudlo. 90 % pacientov s juvenilným diabetom tvrdí, že hypoglykemický stav už zažili a zažili ho aj tí ostatní, len si ho neuvedomovali. Hypoglykémia je totiž zákerná v tom, že môže byť aj asymptomatická, čiže bez príznakov. Až 30 % cukrovkárov si ju neuvedomuje. Ťažká hypoglykémia vyžaduje zásah inej osoby, pretože diabetik je v takej chvíli slabý, má zníženú koncentráciu, potí sa, môže mať kŕče, zhorší sa mu zrak, bľaboce. Pôsobí, akoby bol opitý. V skutočnosti mu ide o život. Laik na ulici môže pomôcť dávkou cukru do úst, záchranári podávajú glukózu rovno do žily.

„Ja som zažil ťažkú poalkoholovú hypoglykémiu u pacienta, ktorý bol taký agresívny, že pretrhol kožené remene, ktorými sme ho priviazali k nosidlám, doktorke zo sanitky zlomil tri rebrá a mne prehryzol tepnu,“ spomína MUDr. Barák. Známa meteorologička Miriam Jarošová, ktorá je diabetičkou viac ako 13 rokov, zažila hypoglykemický šok na zastávke autobusu a vedľa stojaca pani ju považovala pre chvenie a potenie za narkomanku. Pomohli jej až v susednej lekárni.

Hypoglykémia vzniká, ak sú hodnoty cukru v krvi rovné alebo menej ako 2,5 mmol/l. „Za hraničné hodnoty však považujeme už hladinu v rozmedzí 2,6–3,3 mmol/l,“ dodáva Ľubomír Barák. „Už na medicíne nás učili, že je to stav ťažkej choroby, do ktorej sa môžete veľmi rýchlo dostať z plného zdravia. Ako študent som poskytoval pomoc svojmu prvému hypoglykemickému pacientovi v parku. Stačí, ak to preženiete s dávkou inzulínu, pichnete si inzulín a vynecháte jedlo, k hypoglykémii vedie aj nadmerná fyzická záťaž, niektoré lieky či alkohol. Niektorí diabetici cítia hypoglykémiu už pri hladine 4 mmol/l, keď sa dá včas zasiahnuť, ale pri fyzickej práci ju necítite niekedy ani na dolnej hranici. A od istého štádia si už pacient nevie pomôcť sám.“ Opakované a časté hypoglykémie navyše poškodzujú mozog.

Od júla je na Slovensku dostupná nová inzulínová pumpa MiniMed 640G od firmy Medtronic, ktorá okrem podávania inzulínu dokáže ochrániť pacienta pred hroziacou hypoglykémiou a následnou stratou vedomia. Vďaka zabudovanému inteligentnému systému dokáže predvídať hladinu cukru v krvi a rozpoznať tak hroziace riziká pre pacienta o polhodinu skôr, ako vôbec nastanú. Zároveň je schopná na tieto riziká reagovať a regulovať množstvo a čas podávaného inzulínu.

„Už to nie je len o presnej aplikácii inzulínu. Ako vôbec prvá pumpa na svete poskytuje 24-hodinovú ochranu pred nebezpečnou situáciou, akou je hypoglykémia a jej dôsledky. Medicína tak zaznamenáva ďalší pokrok, vďaka ktorému sme stále bližšie k vývoju umelého pankreasu,“ pochvaľuje si doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti.

„Mnohé hypoglykémie vznikajú v noci, keď si pacient nevie pomôcť. Mimoriadne dôležité je monitorovať napríklad tehotné diabetičky. Takisto si treba uvedomiť, že u rizikového diabetika, ktorý už prekonal cievnu mozgovú príhodu, môže aj malá hypoglykémia spôsobiť úmrtie. Táto inzulínová pumpa dokáže zareagovať a vypnúť dodávku inzulínu ešte skôr, ako sa hypoglykémia rozvinie, s predstihom 30 minút na základe neustáleho premeriavania glykémií. Počas štúdie Pilgrim, keď sa detskí diabetici pokúšali navodiť si hypoglykémiu fyzickou aktivitou, bicyklovaním na rotopedoch, sa dokázalo, že táto inzulínová pumpa dokázala predísť až 80 % hypoglykemických stavov.“ A to je dobrá správa ako bonbónik na záver.

© Autorské práva vyhradené

3 debata chyba
Viac na túto tému: #diabetes #diabetici #hypoglykémia