Existuje umelá krv?

Keby existovala plnohodnotná umelá krv, mnohé problémy s darcovstvom krvi i s podávaním transfúzií by sa vyriešili. Hoci táto snaha trvá už dlhé roky, tekutinu s rovnakými vlastnosťami ako krv sa doteraz vyrobiť nepodarilo.

, 11.10.2015 06:00
lekár - vyšetrenie - cirhóza - test - skúmavka Foto:
Ilustračné foto.

O náhradách krvi laici najčastejšie diskutujú v súvislosti s Jehovovými svedkami, ktorí odmietajú transfúzie z náboženských dôvodov. Dôvodov, prečo sa už dlho hľadá náhrada krvi schopná zabezpečiť prenos kyslíka a oxidu uhličitého v ľudskom tele, je však omnoho viac.

ČÍSLO

2–6 stupňov Celzia je teplota, pri ktorej sa skladuje celá krv a červené krvinky

Dopyt po krvi rastie aj z dôvodu narastajúceho počtu operácií pre starnutie populácie. Zatiaľ čo klasické krvné konzervy sa môžu uchovávať maximálne 42 dní pri presne stanovenom teplotnom rozmedzí, aj preprava krvi vo vozidlách transfúznej služby je časovo aj teplotne obmedzená, optimálny roztok umelej krvi by nevyžadoval chladenie a neexspiroval by tak rýchlo. Umelá krv nemá antigény, ktoré určujú krvné skupiny, takže je možné podať ju komukoľvek bez nutnosti zisťovať krvnú skupinu a robiť krížovú skúšku. Možnosť sterilizácie zabezpečuje bezinfekčnosť umelej krvi, pretože aj pri dodržiavaní tých najprísnejších kontrol je podávanie krvných prípravkov istým rizikom. Umelá krv by mala mať okamžitú schopnosť prenášať dýchacie plyny, pretože máloktorý laik vie, že krv, ktorú pacient dostane transfúziou, má 24 hodín od podania túto schopnosť zníženú.

„Takáto tekutina by mala byť stabilná pri izbovej teplote, nehrozil by pri nej prenos infekčných zárodkov, bola by vždy k dispozícii, nemusela by sa komplikovane pripravovať pred podaním pacientovi a mala by byť finančne prijateľná,“ píšu v Knižke o krvi pre darcov a pacientov tri odborníčky na hematológiu a transfúziológiu Fábryová-Cupaniková-Sviteková.

Vývoj vo výskume sa uberá troma cestami:
1. Prípravky na báze krvného farbiva hemoglobínu: Hemoglobín ako látka prirodzená telu by mal byť ideálnym nosičom kyslíka. Zvierací hemoglobín sa však na výrobu takýchto prípravkov neosvedčil, lebo ľudské telo si proti nemu vytvára protilátky. Genetickým inžinierstvom sa dá vytvoriť umelý hemoglobín. Napriek tomu sa nepodarilo vyrobiť taký, čo by bol úplne bezpečný a spoľahlivý.
2. Prípravky s vysokým obsahom fluoridov: Ide o organické zlúčeniny, kde sú atómy vodíka nahradené atómami fluóru. Výborne sa v nich rozpúšťajú dýchacie plyny. Kvapky emulzie sa dostanú do najtenších kapilár tela. Sú zatiaľ rezervované len pre výnimočné štúdie v obmedzenom množstve.
3. Univerzálne červené krvinky: Vývoj sa zameriava na snahu vyvinúť univerzálne červené krvinky, čiže bez antigénov, aby ich cudzí organizmus toleroval. Nové perspektívy prinášajú červené krvinky vypestované z kmeňových buniek. Ich širšiemu využitiu zatiaľ bráni vysoká cena.

Bezradní v poradni

Mám celiakiu, darúvam krv, ale obmedzili mi to len na dvakrát ročne. Prečo?
Celiakia je celoživotné ochorenie spôsobené neznášanlivosťou lepku. Ak pacient dodržiava bezlepkovú diétu, zápalové zmeny na sliznici čreva ustúpia a je možné darovať krv. Celiatici však majú oslabenú sliznicu čreva, preto sa im po darovaní neodporúča užívať preparáty so železom, ktoré dráždia sliznicu. Znížením počtu odberov v roku sa snažíme nespôsobiť u nich anémiu alebo nedostatok železa.

Trpím na extrémnu obezitu, niekoľkokrát som daroval krv, teraz však beriem statíny pre zvýšený cholesterol a na odber ma nezobrali. Aký je dôvod?
Človek s vysokým stupňom obezity užívajúci lieky proti zvýšenej hladine tukov v krvi vo všeobecnosti neodovzdáva kvalitnú a bezpečnú krv, preto je z darcovstva vyradený. V krvi sa nachádza veľa tukov a krv nie je ani z hľadiska spracovania vhodná na použitie. Nedá sa nič robiť, len sa pokúsiť znížiť svoju hmotnosť.

Kedy dostanem preukaz darcu krvi?
Po prvom darovaní sa vystaví preukaz darcu krvi, pri ďalšom odbere sa doplní o krvnú skupinu a evidenčný čiarový kód. Na terénnom odbere sa preukazy nevydávajú, ale posielajú darcom do 14 dní na adresu trvalého pobytu.


Čitateľská hra k seriálu Tisíc a jedna kvapka

Denník Pravda (magazín Dobré zdravie) a zdravotná poisťovňa Dôvera (projekt Mojakrvnáskupi­na.sk) vyhlasujú súťaž:

ZOŽEŇ ČO NAJVIAC PRVODARCOV A VYHRAJ VÍKEND PRE DVOCH

logo Pravda
logo Dôvera - nepoužívať

Čo môžete vyhrať?

shutterstock 205318744

8× víkendový pobyt pre dve osoby, ktorý zahŕňa:

  • pobyt na 3 dni/2 noci;
  • ubytovanie v luxusnej dvojlôžkovej izbe Liečebného domu Poľana v Brusne;
  • plná penzia formou bufetovych stolov;
  • služby lekára: vstupná prehliadka, predpísanie procedúr;
  • procedúry: 3 liečebné procedúry denne pre každého;
  • neobmedzený vstup do fitnes, bazéna, sauny a parného kúpeľa;
  • platnosť preukazu do 31. júla 2016.

Cenu získajú piati z vás, ktorým sa podarí v termíne od 28. apríla 2015 do 30. novembra 2015 získať čo najviac ľudí, ktorí pred 28. aprílom 2015 ešte nikdy nedarovali krv. Rovnakým spôsobom budú odmenení traja vyžrebovaní prvodarcovia.

Ako sa zapojiť?
V termíne od 28. apríla 2015 do 30. novembra 2015 získajte čo najviac prvodarcov krvi. Zoberte so sebou na odber, zorganizujte odber alebo priveďte na odber priateľov, priateľky, spolužiakov, spolužiačky, kolegov či kolegyne z práce, kamarátov alebo kamarátky z internátu, rodinu, známych… Takisto môžete ísť darovať krv ako prvodarca bez toho, aby ste kohokoľvek organizovali.

Sú nejaké obmedzenia?
Do hry sa môžu zapojiť iba občania Slovenskej republiky.
Krv treba darovať na Slovensku.
Darcovia môžu byť poistení v ktorejkoľvek zdravotnej poisťovni.

Liečebný dom Poľana. Foto: Kúpele Brusno
Liečebný dom Poľana, Brusno Liečebný dom Poľana.

Čo treba urobiť?
Priveďte čo najviac prvodarcov, teda ľudí, ktorí ešte nikdy nedarovali krv, na odber a pošlite nám kópiu potvrdenia z odberového miesta (Transfúznej stanice), že ľudia, ktorých ste priviedli na odber alebo ste im zorganizovali odber, naozaj darovali krv. Na potvrdení musí byť uvedené, kto krv daroval, kde a kedy a že ide o prvodarcu + dopíšte vaše meno (vďaka komu sa stal prvodarcom). Môžete nám poslať aj spoločné fotografie s ,,vašimi prvodarcami“ z odberu alebo po odbere. Prvodarcov, samozrejme, nemusíte k odberu priviesť všetkých naraz, je iba na vás, ako sedem mesiacov určených na súťaž využijete.

Ak ste prvodarca, pošlite nám svoju kópiu potvrdenia z odberového miesta (Transfúznej stanice). Z potvrdenia musí byť jasné, že ste krv darovali prvýkrát v stanovenom období od 28. apríla do 30. novembra 2015. Môžete nám poslať aj fotografiu zo svojho odberu.

Dokedy potvrdenia poslať?
Do 30. novembra 2015 naskenované mailom (na pravda@pravda.sk) alebo poštou (Redakcia PRAVDA, Trnavská cesta 39/A, 831 04 Bratislava). Potvrdenia od všetkých ,,vašich prvodarcov“ pošlite naraz (v jednom maile alebo jednej obálke). Do predmetu mailu alebo na obálku uveďte Dobré zdravie: HRA – Tisíc a jedna kvapka.

Liečebný dom Poľana v Brusne. Foto: Kúpele Brusno
Liečebný dom Poľana v Brusne. Liečebný dom Poľana v Brusne.

Kedy sa určia víťazi?
V piatok 4. decembra 2015, vyžrebujú ich zástupcovia denníka Pravda a zdravotnej poisťovne Dôvera.

Ako zistím, či som vyhral?
Výhercov bude kontaktovať redakcia, ich mená zverejníme 16. decembra 2015 v magazíne Dobré zdravie denníka Pravda, na webe pravda.sk a na webe mojakrvnaskupina.sk

Ako a kedy môžem použiť výhru?
Je to len a len na vás – na výhercovi. Poukážka na pobyt (preukaz) bude platná vyše sedem mesiacov – do 31. júla 2016, znamená to, že pobyt využijete vtedy, kedy to bude najlepšie vyhovovať vám (po dohovore vopred s miestom pobytu).

Liečebný dom Poľana v Brusne. Foto: Kúpele Brusno
Liečebný dom Poľana v Brusne. Liečebný dom Poľana v Brusne.

Ako a kedy môžem použiť výhru?
Všetci, ktorí sa zapoja do súťaže, súhlasia so zverejnením svojho mena, priezviska, bydliska a fotografie v komunikácii na podporu darovania krvi (napr. v tlačovej správe, v denníku Pravda, magazíne Dobré zdravie, weboch pravda.sk a Mojakrvnáskupina.sk a pod..)

V Bratislave 27. apríla 2015, upravené o počet výhier a podmienky pre prvodarcov 27. augusta.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #krv #darcovstvo krvi #transfúzia #seriál Tisíc a jedna kvapka