O zuboch: Pomáha žuvačka? A načo používať dentálnu niť?

Čistenie zubov patrí k našim rutinným denným činnostiam. Napriek tomu je v tejto oblasti ešte veľa nezodpovedaných otázok.

, 12.11.2015 06:00
zuby, zdravé zuby, biele zuby Foto:
Ilustračné foto.
1

Alebo prinajmenšom diskutabilných. Myslíme si, že platí to a pritom platí ono. Toto sú najnovšie „zubné“ poznatky.

Zubná kefka

Naozaj zohráva pri čistení zubov takú dôležitú rolu? Samozrejme. Odstraňujeme ňou predsa povlak, každý lepkavý bakteriálny povlak, ktorý sa nám počas dňa nalepí na zuby. Niektoré z týchto baktérií produkujú látky, ktoré dráždia ďasná. Iné premenia cukor na kyselinu, ktorá napadne naše zuby. Baktérie produkujú substacie, ktoré spôsobujú zápach z úst. Takže čo je pre čistenie zubov lepšie? Elektrická alebo mechanická kefka? Britská nadácia pre zdravie zubov odhalila: oscilačná zubná kefka redukuje 21 percent povlaku a 11 percent zápalu ďasien, pričom manuálna kefka obstála v tomto teste horšie. Dôvodom je vo väčšine prípadov jej zlé zaužívané používanie.

Pred alebo po raňajkách?

Poznáte ten čudný pocit bezprostredne po prebudení? Dokážete sa s takýmito zubami najesť? Alebo patríte k nadšencom, ktorí si zuby umyjú dvakrát – pred a po raňajkách? Ide vraj o jeden z najspornejších bodov, týkajúcich sa čistenia zubov. Odpoveď znie: Všetko závisí od jedla, ktoré skonzumujeme. Ovocie obsahuje veľa kyseliny, ktorá našu zubnú sklovinu trochu zjemní. Ak si zuby začneme pucovať hneď, riskujeme, že ju narušíme. Takže zuby si nečistite hneď po jedení, chvíľu počkajte. Ak máte zlý pocit, že vám páchne z úst alebo chcete mať jednoducho čisté zuby, vykloktajte si ústa fluoridovou ústnou vodou.

Načo dentálna niť?

Povlak sa hromadí nielen na povrchu zubov, ale aj v medzizubných priestoroch, kde môže spôsobiť zápal a ochorenie ďasien. Skúmanie odhalilo, že ľudí, ktorí si pravidelne odstraňujú časti potravy a zubný povlak dentálnou niťou, menej trápi krvácanie ďasien či paradentóza.

Pomáha žuvačka zubom?

Spravidla je žuvačka pre zuby dobrá, pretože žuvaním sa stimuluje tvorba slín. Obzvlášť vhodná je žuvačka, ktorá obsahuje náhradné sladidlo xylitol, ktoré pôsobí proti vzniku zubnéhu kazu.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
1 debata chyba
Viac na túto tému: #zubná kefka #baktérie #sklovina #povlak #kaz #zápal ďasien #dentálna niť