Kašlete sucho alebo vlhko? Podľa toho sa liečte

V sychravom jesennom období ho počuť prakticky všade: v triedach, kanceláriách, dopravných prostriedkoch aj obchodoch. Občasné decentné odkašľanie je také bežné ako dýchanie. Záchvaty dráždivého alebo "chrchľavého" kašľa sú už dôvodom zostať doma a preliečiť sa z vírusovej či bakteriálnej infekcie. Pri kašli totiž dosahuje rýchlosť vzduchu silu uragánu a kvapôčková infekcia sa tak rýchlo šíri.

, 14.11.2015 06:00
kašeľ, dieťa, vyšetrenie, stetoskop Foto:
Ilustračné foto.

Detskí lekári evidovali v minulom roku takmer milión pacientov. Medzi najčastejšie diagnózy, ktoré trápili deti a mladých ľudí, patrili práve choroby dýchacej sústavy. A práve ich najčastejším príznakom je kašeľ. Zatiaľ čo deti do 1 roka priemerne navštívia pediatra 20-krát ročne (dôvodom sú však najmä častejšie preventívne prehliadky), vo veku do 5 rokov je to 8-krát a do 18 rokov približne 5-krát ročne. S bežným kašľom navyše nie je nevyhnutné hneď utekať k lekárovi.

Kašeľ je prudké uvoľnenie vzduchu z dýchacích ciest oproti uzatvoreným hlasivkám. Ide o automatický pokus tela vyčistiť dýchacie cesty, reflex, ktorý slúži na ochranu pľúc. Najčastejšími príčinami kašľa sú infekcie spôsobené vírusmi, prípadne baktériami. Kašeľ môže byť príčinou porúch spánku, bolestí hlavy, problémov s dýchaním, u starších ľudí dokonca porúch srdcového rytmu. So začiatkom chrípkovej sezóny, zvýšeným počtom bežných prechladnutí či infekčných ochorení dýchacích ciest sa kašeľ stáva témou číslo jeden v ambulanciách lekárov. U detí sprevádza kašeľ vírusová infekcia vo viac ako 90 percentách prípadov! U dospelých bývajú častejšie aj iné príčiny kašľa ako akútne respiračné infekcie.

Akútny a chronický kašeľ

„Ak sa do dýchacích ciest dostanú choroboplodné zárodky, riasinky, ktoré pokrývajú ich sliznicu, majú za úlohu tieto nečistoty svojimi kmitavými pohybmi dostať vo z tela. Pri kašli vzniká vysoký pretlak a silným výdychovým prúdom vzduchu sa hlien a cudzie elementy dostanú mimo organizmus,“ vysvetľuje MUDr. Branko Takáč, pneumológ z Banskej Bystrice.

Akútny kašeľ obyčajne sprevádza infekcie horných dýchacích ciest (spôsobené väčšinou vírusovou infekciou, keď kašeľ väčšinou mizne do týždňa bez špecifickej liečby). Infekcie dolných dýchacích ciest sú menej časté, môžu však viesť k vážnejšej infekcii pľúc. Spôsobujú ich tiež vírusy alebo baktérie, pričom bakteriálne infekcie sa liečia antibiotikami. Akútny kašeľ môže sprevádzať aj zápal prínosových dutín, keď zatekajúci hlien dráždi zadnú stenu hltana, príležitostný akútny kašeľ môže vznikať pri astme (niektorých astmatikov dráždi chladný vzduch, námaha alebo kašlú predovšetkým nadránom). Prostredníctvom kašľa sa telo zbavuje aj cudzieho telesa v dýchacích cestách.

Chronický kašeľ spôsobujú závažnejšie ochorenia v podobe astmy, chronickej obštrukčnej choroby pľúc, návratu žalúdočnej kyseliny (tzv. reflux), laici málo vedia o negatívnom vplyve liekov, keď kašeľ môžu spôsobovať napríklad niektoré medikamenty na liečbu vysokého krvného tlaku. Za chronický sa však považuje kašeľ, ktorý trvá týždne až mesiace, v takomto prípade sa už bežná infekcia považuje za málo pravdepodobnú. Typický je napríklad pre fajčiarov.

Je únavne dráždivý, alebo pomáha uvoľniť hlieny?

<A>„Rozoznávame dva základné druhy kašľa,“ pokračuje odborník. „Suchý dráždivý kašeľ sa vyznačuje výraznými až kŕčovitými záchvatmi únavného kašľa. Telo nevykašliava prakticky žiadny hlien. Tento druh kašľa môže vyvolávať napríklad cigaretový dym, prach, rôzne plynové alebo chemické výpary. Suchý dráždivý kašeľ sa vyskytuje aj v prvých dňoch počínajúceho infektu. Druhým typom je produktívny kašeľ charakteristický výraznou tvorbou hlienu rôzneho charakteru. Pri tomto druhu kašľa ide o obranný reflex tela, ktorý má pomôcť pri odstraňovaní choroboplodných zárodkov a hlienu z dýchacích ciest.“

Na suchý a dusivý kašeľ sa používajú lieky, ktorých cieľom je tlmiť tieto prejavy. Nazývajú sa antitusiká a môžu byť kodeínového (na predpis) alebo nekodeínového typu (kodeín je druh opiátu). Ak už sa tvorí hlien, jeho vykašliavaniu treba pomôcť. „Riasinky bývajú pri ochoreniach dýchacích ciest často poškodené, redukované až úplne zlepené hustým hlienom,“ hovorí MUDr. Branko Takáč. „Preto nie sú schopné samy odvádzať vrstvu hlienu, na ktorej sú usadené cudzorodé čiastočky, smerom k hltanu. Pri stagnácii hlienu s choroboplodnými zárodkami sa vytvára ideálne prostredie pre škodlivé baktérie. Produktívny kašeľ tým napomáha prirodzenej obranyschopnosti organizmu.“ Tu pomáhajú lieky, ktoré sa nazývajú expektoranciá. Riedia hlieny a pomáhajú ich vykašľať von z dýchacích ciest. Mnohé z liekov určených na kašeľ sú vyrobené z extraktov rastlín a pri ich použití môžeme hovoriť o fytoterapii – liečbe pomocou liečivých rastlín. Je vhodné si pri výbere vhodných sirupov či kvapiek overiť, čo obsahujú, aby ich súčasťou neboli konzervačné prísady, alkohol či cukor.

Aké lieky na kašeľ

  • antitusikum – na suchý, dráždivý alebo nočný, záchvatovitý kašeľ. Potláča dráždenie na kašeľ. Silnejšie antitusiká obsahujú kodeín, ale také sú už na lekársky predpis.
  • expektorans – obyčajne v kombinácii – na vlhký, produktívny kašeľ. Rozrieďuje hlieny a napomáha vykašliavanie.
  • Nikdy ich neužívame naraz.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
debata chyba
Viac na túto tému: #jeseň #kašeľ #dýchacie cesty #hlien #MUDr. Branko Takáč