Med
Účinok medu sa nepotvrdil len v úli, ale aj v laboratóriu. Sladká šťava je účinná proti baktériám a plesniam a aktivuje imunitný systém. Z toho dôvodu sa med používa aj pri hojení rán. Obzvlášť antibakteriálne pôsobí predovšetkým pravý, medicínsky Manuka med.
Horčičné oleje
Antibiotickými účinkami sa môže pochváliť aj chren. Horčičné oleje, ktoré obsahuje, tlmia rast baktérií v tenkom čreve, a teda konzumáciou chrenu možno vzniku bakteriálnych infekcií predísť.
Štipľavé látky
Aj cibuľa, cesnak a zázvor obsahujú ostré látky (odborne nazývané glukozinoláty), ktoré sú účinné proti baktériám.
Dokážu viac
Zaradiť do jedálnička tieto a mnohé iné potraviny rastlinného pôvodu sa každopádne oplatí nielen z dôvodu ich antibiotických vlastností. Paleta fytochemikálií je široká a dokážu ešte oveľa viac. Znižujú riziko vzniku rakoviny, posilňujú imunitný systém a pôsobia antioxidačne. Skrátka, zelenina je veľmi zdravá a pre všetky tieto vlastnosti môže oddialiť aj proces starnutia.
Zlikvidujú zárodky
Potraviny rastlinného pôvodu dokážu bakteriálnu infekciu zlikvidovať už v zárodku, preto sú tzv. antibiotické potraviny vhodné ako prevencia, aby nás sezónne bolesti (napríklad zápal hrdla), vôbec neprekvapili.