Vysoká hladina inzulínu sa spája s obezitou, srdcovými ochoreniami alebo rakovinou a môže viesť k inzulínovej rezistencii. Tu sú tipy, ako hladinu inzulínu znížiť:
Obmedziť sacharidy
Ak porovnáme sacharidy, bielkoviny a tuky, najviac z nich zvyšujú hladinu inzulínu a krvný cukor práve sacharidy. Preto pri nízkosacharidovej strave nielen chudneme, ale tiež kontrolujeme diabetes. Obzvlášť efektívne môže nízkosacharidová výživa znížiť hladinu inzulínu u ľudí, ktorí trpia inzulínovou rezistenciou alebo metabolickým syndrómom.
Používať jablčný ocot
Predovšetkým v kombinácii so sacharidovými jedlami zvyšuje jablčný ocot inzulínovú senzitivitu a môže znížiť hladinu inzulínu. Podľa jednej štúdie ju znížia dve polievkové lyžice octu do 30 minút po konzumácii vysoko sacharidového jedla. Ak sa vám zdá jablčný ocot príliš kyslý, môžete ho zriediť s vodou.
Pozor na veľkosť porcií
Najmä u ľudí, ktorí trpia inzulínovou rezistenciou, možno po vysoko kalorickom jedle pozorovať zvýšenú hladinu inzulínu. Jedna štúdia porovnávala hladinu inzulínu obéznych a štíhlymi ľuďmi so zdravým metabolizmom po kalorickom jedle (1300 kilokalórií). Vedci pozorovali, že hladina inzulínu v skupine s inzulínovou rezistenciu stúpla po jedle dvojnásobne vyššie ako v skupine štíhlych.
Vyhýbať sa cukru
Istá štúdia pozorovala účinok sacharidových, proteínových a potravín s vysokým obsahom tuku na hladinu inzulínu. Boli vytvorené dve skupiny – v jednej účastníci konzumovalí veľké množstvo sladkostí a v druhej oriešky. Kým hladina inzulínu v „sladkej“ skupine stúpla po dvoch týždňoch o 31 percent, v orieškovej stúpla síce tiež, ale len o 12 percent. Fruktóza je napríklad v mede, marmeláde, agávovom či v kukuričnom sirupe, a často pridávaná do spracovaných potravín. Aktuálne štúdie potvrdzujú, že príjem veľkého množstva fruktózy môže viesť k inzulínovej rezistencii, čo zas vedie k zvýšenej hladine inzulínu.
Pravidelný šport
Inzulínovú aktivitu obéznych alebo osôb s cukrovkou druhého typu zvyšuje najmä aerobic. Avšak najväčší účinok možno dosiahnuť kombináciou vytrvalostného a silového tréningu. Pripomeňme, že šport ako taký má pozitívne účinky na celé telo a dušu, pomáha aj pri chudnutí.
Ochucovať škoricou
Škorica je nielen chutná, ale obsahuje aj veľa antioxidantov. Štúdia potvrdila jej spoľahlivý „inzulín znižujúci“ efekt. Stačí denne zamiešať čajovú lyžičku škorice do jedla, jogurtu, smoothie či ovsených vločiek, avšak netreba to preháňať, pretože látka kumarín, ktorú škorica obsahuje, môže citlivým osobám spôsobiť ťažkosti.
Vyhýbať sa jednoduchým sacharidom
Jednoduché sacharidy sa nachádzajú v sladkostiach, bielom chlebe, cestovinách a bielej ryži, v ovocných šťavách, sladených nápojoch, raňajkových cereáliách, sladenom müsli, aj v marmeláde… Pankreas vylučuje veľa inzulínu, v snahe regulovať hladinu krvného cukru, tým pádom klesne znova rýchlo hladina krvného cukru. Po týchto potravinách rýchlo vyhladneme a znova siahame po potrave. Štúdie potvrdili, že spotreba jednoduchých sacharidov môže viesť k obezite a zvýšenej hladine inzulínu.