Rozlúčka s modrým dymom. Ako fajčiť s menším rizikom?

Podľa oficiálnych štatistík je na Slovensku okolo 600-tisíc fajčiarov. Rozlúčiť sa s modrým dymom pre mnohých nie je jednoduché. Závislosť od nikotínu sa totiž prirovnáva k závislosti od heroínu. Pre tých, čo nevedia prestať, prišiel nedávno na trh nový systém na zahrievanie tabaku IQOS, ktorý by mohol byť podľa doterajších štúdií lepšou alternatívou ako fajčenie cigariet.

25.11.2017 06:00
cigareta, fajčenie, Foto:
Cigareta zabíja dymom hneď dvakrát.
debata (2)

Prestať fajčiť je tá najľahšia vec na svete. Sám som to urobil už asi stokrát. Takto komentoval odvykanie od tabaku spisovateľ Mark Twain. Podľa štatistík by zo sto fajčiarov 70 škatuľku cigariet najradšej hodilo do odpadu. Zabojovať so závislosťou však nie je jednoduché. Okolo 80–85 fajčiarov je závislých. V prípade veľkej väčšiny to teda nie je len smradľavý zlozvyk, ale závislosť, diagnóza F17. Fajčenie sa začína ako psychická závislosť a obyčajne do dvoch-troch rokov sa vyvíja závislosť fyzická od nikotínu.

Nikotín sa viaže na špeciálne receptory v centrálnej nervovej sústave, kde podporuje vyplavovanie prenášačov vzruchov, najmä dopamínu. Práve dopamínu sa pripisuje zodpovednosť za určitý pocit odmeny, slasti fajčiara po vyfajčení cigarety. Každý fajčiar povie, že po vyfajčení cigarety sa cíti lepšie. Pri fajčení sa okrem iných zvyšuje aj tvorba a uvoľňovanie endorfínov známych ako hormóny šťastia. Niektorí autori konštatujú, že je to pravdepodobne moment, keď sa z konzumenta nikotínu stáva človek závislý od fajčenia.

Aktívne a pasívne fajčenie

Cigareta zabíja dymom hneď dvakrát. Hovorí sa, že zabíja oboma koncami, pretože z nej uniká nielen hlavný prúd dymu, ktorý fajčiar aktívne vdychuje do dýchacích ciest a pľúc, ale z jej horiaceho konca uniká po celý čas aj tzv. vedľajší prúd dymu. Podľa prieskumov aktívny fajčiar vdychuje priamo fajčením len 15 percent škodlivých látok z tabakového dymu, 85 percent týchto škodlivých látok uniká do ovzdušia, kde ich pasívne vdychujú fajčiari aj nefajčiari. Hovorí sa tomu nedobrovoľné fajčenie a takíto fajčiari sa nazývajú pasívni fajčiari. Patria sem najmä čašníci, ktorí sú dlhodobo vystavení vdychovaniu škodlivého dymu z cigariet z fajčiarskej časti prevádzok a, bohužiaľ, často deti fajčiarov. Aj keď dnes zákon na ochranu nefajčiarov do veľkej miery chráni, ani dnes nie je výnimkou vidieť fajčiacu ženu, ako pred sebou tlačí kočík a dym vyfukuje nabok vo falošnej nádeji, že ním dieťa nezasiahne. Takisto nie je výnimkou, že fajčiari na balkóne svojho bytu pravidelne obťažujú dymom susedov nefajčiarov.

Riziko úmrtnosti u pasívnych fajčiarov, aj keď nikdy aktívne nefajčili, je o 15 % vyššie v porovnaní so zdravými ľuďmi. Najzraniteľnejšou sociálnou skupinou, ktorá nedobrovoľne vdychuje tabakový dym, sú deti a mládež. U všetkých detí, v domácnosti ktorých fajčili matky, sa v moči našli stopy kotinínu, ktorý je metabolickým produktom nikotínu. Už v detstve sú potomkovia fajčiarok postihnutí zhubným nádorom častejšie ako deti nefajčiarok. Takisto častejšie trpia zhubnými ochoreniami, zápalmi stredného ucha či bronchiálnou astmou.

Nie je určený nefajčiarom a neslúži na odvykanie

Spoločnosť Philips Morris nedávno uviedla na trh elektronický systém na zahrievanie tabaku IQOS, do ktorého sa síce dávajú tabakové náplne pripomínajúce kratšiu cigaretu, sú však bezdymové. Nejde o známe elektronické cigarety. Elektronická cigareta obsahuje tekutinu, do ktorej sa pridáva nikotín extrahovaný z tabaku. Zahrievaním tejto tekutiny sa vytvára aerosól, ktorý obsahuje nikotín. Užívateľ teda nefajčí, ale vaporizuje, inhaluje aerosól.

Značiek elektronických cigariet je veľmi veľa a niektoré bojujú najmä s veľkosťou kvapôčok aerosólu. Ak sú priveľké, človek ich má problém inhalovať a cesta nikotínu k receptorom v mozgu môže byť zložitejšia. Preto niektorých fajčiarov takáto elektronická cigareta neuspokojí, navyše inhalujú častejšie a ťahajú intenzívnejšie, aby si zabezpečili stabilnú hladinu nikotínu v krvi a nemali abstinenčné príznaky. Samozrejme, aj pri vaporizácii elektronickej cigarety sa do tela dostávajú škodlivé substancie – inhalovaná tekutina obsahuje okrem nikotínu aj rôzne chemické príchute. Podľa niektorých štúdií dokonca fajčiari, ktorí sa od elektronických cigariet vrátia k bežným cigaretám, fajčia omnoho viac, aby uspokojili svoju potrebu po dávke nikotínu, na ktorú si ich telo zvyklo.

IQOS je alternatíva bežnej cigarety, ktorá by... Foto: IQOS
IQOS IQOS je alternatíva bežnej cigarety, ktorá by mala prinášať menej rizík nielen pre samotného fajčiara, ale najmä pre jeho okolie.

IQOS systém určite nie je určený nefajčiarom a nie je to ani výrobok určený na odvykanie od fajčenia. Dá sa povedať, že je to alternatíva bežnej cigarety, ktorá by mala prinášať menej rizík nielen pre samotného fajčiara, ale najmä pre jeho okolie. Nemá totiž negatívny vplyv na kvalitu ovzdušia. Do elektronického zariadenia sa vloží tabaková náplň, ktorá výrazne pripomína bežnú cigaretu – má časť so zlisovaným tabakom aj filter obalený náustkovým papierom. Rozdiel je však v tom, že špeciálne upravený tabak sa pri tomto inhalovaní nespaľuje, ale zahrieva. Tabak sa procesom horenia ani nespotrebúva, jednorazová tabaková náplň po použití nevyhorí, čiže sa ani neskráti.

Lepšia voľba ako cigarety, hoci najlepšie je nefajčiť

Pri fajčení bežnej cigarety sa pri potiahnutí pohybuje teplotný profil špičky cigarety okolo 800–900 stupňov Celzia. Dochádza teda k pyrolýze, spaľovaniu tabaku, pričom sa uvoľňuje nikotín, ale samozrejme, aj okolo štyritisíc ďalších látok, z toho minimálne 60 až 100 sledovaných sa považuje za vyslovene škodlivé. Druhým problémom je voľne horiaca cigareta v ruke fajčiara či položená na popolníku. Aj v tomto prípade jej špička horí, prebieha samovoľná pyrolýza a stúpajúci dym vdychuje fajčiar aj jeho okolie. Tento dym sa niekedy považuje dokonca za ešte horší ako „prefiltrovaný“ dym vydýchnutý z pľúc fajčiara, pretože niektoré látky sú tu vo vyšších koncentráciách.

V prípade technologickej novinky IQOS sa tabak v náplni nespaľuje, ale iba zahrieva. Pri približne 300 stupňoch Celzia dochádza k destilácii nikotínu, ktorý používateľ inhaluje, neprebieha však proces pyrolýzy. Podľa výrobcu sa takýmto spôsobom znižuje úroveň škodlivých a potenciálne škodlivých látok v priemere o 90–95 % v porovnaní s dymom zo štandardnej referenčnej cigarety vytvorenej na výskumné účely. Používateľ teda inhaluje tabak – a nie chemické substancie rozpustené v tekutine ako pri elektronickej cigarete. Aj spôsob držania „cigarety“ sa väčšmi blíži klasickej cigarete v porovnaní s elektronickou, vdychovaný aerosól je teplý a nástup účinku nikotínu rýchly. Nezanecháva stopy na prstoch ani na zuboch. Výhodou (pre silného fajčiara zvyknutého zapaľovať si jednu od druhej asi aj nevýhodou) je fakt, že po 6 minútach alebo 14 potiahnutiach sa zariadenie vypne a treba ho dobiť (a, samozrejme, vymeniť náplň).

Rozhodne však nemožno tvrdiť, že ide o nejaké „zdravšie fajčenie“, pretože až budúcnosť ukáže, ako sa v praxi prejaví deklarovaná znížená škodlivosť tohto druhu inhalovania tabaku. Aj samotný nikotín je totiž nebezpečná návyková látka, ktorá má aj bez splodín spaľovania nepriaznivý účinok na srdcové cievy, spôsobuje zhoršenie hojenia rán, impotenciu a podobne. IQOS je lepšia voľba ako bežné cigarety, ale nie je to voľba bezpečná. Stále preto platí, že najlepšie je nefajčiť.

Dym z bežnej cigarety

  • Hlavný prúd dymu: aktívne vdychovaný fajčiarom do dýchacích ciest a pľúc. Tento dym prechádza cez cigaretový filter, ktorého cieľom je zachytávať decht. Bohužiaľ, najúčinnejším filtrom na konci každej cigarety sú vlastné pľúca fajčiara, objektívne možno na špeciálnom monitore namerať zvýšené hladiny oxidu uhoľnatého (CO) v pľúcach.
  • Vedľajší prúd dymu: unikajúci z horiaceho konca cigarety medzi jednotlivými ťahmi. Niektoré látky sú v tomto vedľajšom prúde dymu vo vyšších koncentráciách. Aj preto je také nebezpečné pasívne fajčenie.

Aerosól z IQOS systému

  • Hlavný prúd: aerosól aktívne vdychovaný fajčiarom do dýchacích ciest a pľúc, obsahuje nikotín. Prechádza cez cigaretový filter obalený náustkovým papierom, ktorého úlohou je ochladzovať aerosól, nie filtrovať pevné častice, takže po inhalovaní bezdymovej tabakovej náplne ostáva biely, neobsahuje decht. Hladina oxidu uhoľnatého v pľúcach používateľa sa podľa meraní blíži ku hladine CO nefajčiara.
  • Vedľajší prúd: ide o bezdymovú vaporizáciu (inhalovanie teplého aerosólu), takže vedľajší prúd dymu neexistuje. Je však pravdou, že tento druh inhalovania nie je úplne bez zápachu, istý čuchový vnem okolie má (to však platí aj u elektronických cigariet). Zákon na ochranu nefajčiarov sa preto IQOS systému (ide o bezdymový tabakový výrobok) netýka, tolerantný používateľ by sa však rozhodne mal svojho okolia opýtať, či im pachová stopa v miestnosti neprekáža.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #fajčenie #tabak #cigarety #prestať fajčiť #cigaretový dym