Povzbuďte metabolizmus! S týmito tipmi

Stimulovať metabolizmus má zmysel. Viete, prečo sa to oplatí?

04.04.2018 06:00
rodina, prechádzka Foto:
Veľa pohybu a pobytu na čerstvom vzduchu. Aj pri zamračenej oblohe.
debata (1)

Ak sa hovorí o stimulácii metabolizmu, väčšina z nás myslí len na chudnutie. No v skutočnosti má metabolizmus aj iné funkcie, a preto má zmysel stimulovať ho. Metabolizmus označuje všetky biochemické procesy, ktoré prebiehajú v našich bunkách. Pre metabolický proces sú dôležité hormóny a enzýmy, najdôležitejším orgánom je pečeň. Niekedy je však metabolizmus pomalý a ťažkopádny. Vtedy nám neostáva nič iné, ako ho povzbudiť.

Tipy, ako povzbudiť metabolizmus:

Veľa pite
Voda je pre metabolizmus mimoriadne dôležitá. Len tí, čo pravidelne pijú, môžu udržať systém v činnosti. Vypite denne aspoň dva litre vody.

Striedavá sprcha
Metabolizmus môžete stimulovať hneď zrána, a to striedavou sprchou. Mix studenej a teplej vody spôsobí, že sa tkanivo na krátko stiahne. Pritom sa vytvára tlak na cievy, čím sa aktivuje metabolizmus.

Získajte svaly
Kto chce povzbudiť metabolizmus, potrebuje silu. Čím viac svalov, tým viac aktivity látkovej výmeny. Preto formuje silový tréning postavu viac ako kardio. No najlepšia je kombinácia oboch tréningových foriem.

Ostaňte v pohybe
Pohyb je pre organizmus motorom a tým pádom najlepším povzbudzovačom metabolizmu. Ak sedíme dlho v kancelárii, musíme sa občas postaviť, prejsť sa, vymeniť výťah za schody, vystúpiť jednu zástavku pred domom a odkráčať si ju. Využite každú príležitosť, ako povzbudiť metabolizmus.

Dbajte o stravu
Priaznivé pre vitálne funkcie a metabolické procesy sú balastné látky ako zelenina, vitamín C, nenasýtené mastné kyseliny a pikantné koreniny. Dôležité sú aj proteíny! Telo potrebuje viac energie na spracovanie proteínov, ako obsahujú, okrem toho na dlho zasýtia a zabraňujú rozpadu svalovej hmoty. Ak navyše koreníme jedlá pikantnými koreninami, povzbudíme metabolizmus.

Vyhýbajte sa „metabolickým brzdám“
Na náš metabolizmus negatívne pôsobia cukor a alkohol. Radšej sa im vyhýbajte, alebo ich aspoň minimalizujte.

Veľa spánku
Aj spánok vplýva na metabolizmus pozitívne. V tomto prípade je hlboký spánok počas prvých troch hodín najdôležitejší. Prerušovaný alebo príliš krátky spánok môže viesť k obezite a vo všeobecnosti negatívne ovplyvniť metabolizmus. Nekvalitný spánok môže navyše stimulovať hormón hladu, ghrelín a zároveň znížiť hladinu sýtosti, leptínu. To môže vysvetľovať, prečo sú ľudia, ktorí málo spávajú, často hladní a majú problém schudnúť.

Natankujte slnečný vitamín
V lete nám rýchlejšie rastú nechty, lepšie sa hoja rany, vo všeobecnosti sa cítime ľahšie. Prečo je to tak? Slnečné svetlo privádza náš metabolizmus do švungu. Odporúča sa tráviť čo najviac času na čerstvom vzduchu, a to aj pri zamračenej oblohe.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #pohyb #spánok #vláknina #metabolizmus #svaly #proteíny #ghrelín