Jarná únava alebo vážnejšie ochorenie?

Jarná únava sa nezaraďuje medzi klasické diagnózy, ale aj napriek tomu ňou trpí väčšina populácie. Je to pocit fyzickej a psychickej únavy, vyčerpania v období na konci zimy a začiatku jari. Na vzniku jarnej únavy sa podieľajú viaceré faktory: mesiace chladného počasia, ktoré nás nútia viacej času zotrvávať v prekúrených priestoroch, menej času venujeme aktívnemu relaxu na čerstvom vzduchu, znížené množstvo slnečného žiarenia cez deň počas zimných mesiacov, nižšia hladina vitamínov, antioxidantov…

08.04.2018 06:00
únava, muž, práca, vyčerpanie, jarná únava Foto:
Zdravý životný štýl je alfou a omegou aj v prípade boja s jarnou únavou.
debata
MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. Foto: Robert Hüttner, Pravda
Katarína Bergendiová MUDr. Katarína Bergendiová, PhD.

Únavu však môžu mať na svedomí aj rôzne ochorenia, s ktorými si sami neporadíme. Ak dodržiavame všetky zásady zdravého života a aj napriek tomu sa necítime dobre, treba zájsť za odborníkom. V prvom rade treba pri dlhodobej únave urobiť krvné testy a vylúčiť anémiu, rôzne vírusové a metabolické ochorenia. Za únavou sa môžu skrývať aj poruchy štítnej žľazy, prípadne iné hormonálne poruchy. Ak sa rozhodnete únavu ignorovať, môže prejsť až do únavového syndrómu, keď je už organizmus natoľko unavený, že vás vyradí úplne zo života a vy nevládzete ani vstať z postele.

Ako proti jarnej únave bojovať? Zdravý životný štýl je alfou a omegou. To znamená, že prácu by sme mali kompenzovať piatimi známymi S – zdravá strava, dostatok spánku, smiechu, športu a spokojný život v kruhu svojich blízkych.

Pokiaľ ide o stravu, do svojho jedálneho lístka zaraďte veľa čerstvej zeleniny a ovocia s obsahom vitamínu C, ktorá obsahuje enzýmy. Tie spolupracujú pri transporte vitamínov, a tým sú tieto prírodné vitamíny v nich účinnejšie. Tiež treba dbať na dostatočný prívod minerálov, stopových prvkov, dostatok bielkovín a vlákniny. Dodržiavajte pitný režim, denne vypite dva až tri litre tekutín – najmä minerálky, ovocné a zeleninové šťavy, nesladené bylinkové čaje.

Obmedzte spotrebu tukov – ako sú napr. transmastné kyseliny (v sušienkach, pečive, zákuskoch, šiškách, hranolčekoch a väčšine margarínov), nasýtené mastné kyseliny, ktoré sú v tučnom mäse a plnotučných mliečnych výrobkoch, v loji, bravčovej masti či vo vaječnom žĺtku. Zvýšte príjem nenasýtených mastných kyselín, ako sú napr. mononenasýtené v olivovom oleji, orechoch, avokáde. Zvýšte príjem omega 3 mastných kyselín , ktoré sú súčasťou mnohých dôležitých metabolických procesov v tele. Telo si ich nevie samo vytvoriť, preto je nevyhnutné ich prijímať v potrave, ako sú zdravé morské ryby – losos, ľanové semienka. Ich nedostatok môže mať nepriaznivý vplyv na zdravie ciev a srdca a správnu funkciu nervového systému.

Zvýšte príjem vitamínu D, alebo sa viac pohybujte na slnku – ten hrá kľúčovú úlohu v podpore takzvanej vrodenej imunity proti vírusom a mikróbom. Prijímajte antioxidant prítomný v červenom víne a v hrozne – resveratrol. Dokáže zabrániť abnormálnemu rastu buniek, ktoré vedú k rakovine prsníka a prostaty.

Pohyb spomaľuje proces starnutia

Dostatok spánku je dôležitý na regeneráciu tela a mysle. Všetci vieme, že keď sa dobre vyspíme, cítime sa lepšie, sme veselší, aktívnejší, životaschopnejší. Ak budeme nedostatkom spánku trpieť dlhšie, môžeme si spôsobiť okrem zvädnutej pleti aj vážne zdravotné problémy, napríklad oslabenú imunitu, zvýšený krvný tlak, zvýšenú chuť do jedla s následným priberaním, poruchy v sexuálnom živote a mnohé ďalšie. Potreba spánku pre ľudský organizmus je individuálna, ale aby človek normálne fungoval, potrebuje priemerne dospelý jedinec aspoň päť-šesť hodín spánku, ideálom je sedem až osem hodín.

Pocit pohody, ba dokonca eufórie, ktorý sa často dáva do súvislosti s pohybovou aktivitou, má podľa najnovších poznatkov svoj pôvod v intenzívnom vylučovaní hormónov nazývaných endorfíny, ktoré organizmus produkuje v priebehu každej činnosti vytrvalostného charakteru. Endorfíny sú látky podobné morfínu, ktoré sa uvoľňujú z hypofýzy pri rozličných situáciách vrátane intenzívneho pohybového zaťaženia. Majú priaznivý vplyv na prevenciu chorôb. Správnym pohybom prebiehajú v organizme pozitívne zmeny a taktiež sa nám výrazne prekrví mozog, čo sa prejaví pozitívne na psychike a nálade.

Pohyb okrem už spomínaných vecí spomaľuje proces starnutia a zabezpečuje dobrú vitalitu. Najdôležitejšou pohybovou aktivitou pre všetkých je pohyb na čerstvom vzduchu v prírode. Najvýraznejší efekt na spomalení starnutia zistili vedci u ľudí, ktorí sa pravidelnému športovaniu venujú niekoľko desaťročí. Predpokladá sa, že ovplyvnenie mechanických a hormónových zmien v dôsledku cvičenia môže znížiť riziko rakoviny čreva, prsníka a prostaty. Optimálny je pohyb na čerstvom vzduchu, kde vlastne telo aj otužujeme, čo má pri liečbe porúch imunity a alergických ochorení veľký význam. Postupným otužovaním môžeme v slizniciach vytvoriť obranné mechanizmy, ktoré zmierňujú alebo regulujú alergie a výskyt častých ochorení horných dýchacích ciest. K tomu, samozrejme, patrí smiech a dobrá nálada a spokojný život v kruhu svojich blízkych.

Autorka je klinická imunologička a alergologička, ImunoVital Centrum Bratislava

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #MUDr. Katarína Bergendiová #jarná únava #zdravie a prevencia