Alergici pozor! Vo vzduchu sa kumulujú vysoké koncentrácie peľu

22.04.2018 15:26
alergia, nádcha, nos, vreckovka
Ilustračné foto. Autor:

Pretrvávajúce teplé počasie prispelo v uplynulých dňoch k rýchlemu vyvrcholeniu peľovej sezóny brezy.

Jej peľ sa na väčšine územia Slovenska vyskytoval v extrémne vysokých koncentráciách, hovorí Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku.

Teplé počasie a občasné zrážky urýchľujú nástup kvitnutia ďalších stromov a krov, čím prispievajú k rozširovaniu druhového spektra peľu a kumulácii jeho vysokých koncentrácií v ovzduší. Peľ, ktorý je distribuovaný vetrom, spôsobuje, že v ovzduší stredného a severného Slovenska sa ešte stále vyskytovali nižšie koncentrácie peľu jelše a liesky, hoci v danom regióne už dokvitla. Kumulácia ich peľu spolu s extrémne vysokými koncentráciami peľu brezy, plus vysoké koncentrácie peľu hrabu, jaseňa či topoľa, znamenajú pre alergikov veľkú záťaž. Najvyššie koncentrácie peľu brezy sme v teplejších oblastiach Slovenska zachytili začiatkom týždňa, na strednom a severnom Slovensku až počas víkendu," uviedla Lafférsová.

Najvyššie celkové denné koncentrácie peľu všeobecne boli zachytené v Bratislave, v Banskej Bystrici a v Trnave. Peľ hrabu mala najviac Banská Bystrica, peľ brezy Bratislava, Trnava a opäť aj Banská Bystrica. Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ vŕby, jaseňa, javora, duba a brestu. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a ich denné koncentrácie stúpli.

Pre tieto a nasledovné dni je nepriaznivá predpoveď hlavne pre ľudí alergických na peľ brezy. Jej peľová sezóna vrcholí a peľ tejto dreviny sa bude vyskytovať v ovzduší vo vysokých až veľmi vysokých koncentráciách. Vysoké koncentrácie predpokladajú odborníci ešte pre peľ hrabu a jaseňa, zvýšia sa koncentrácie peľu duba. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok, môžeme očakávať zvýšené koncentrácie rôzneho peľu v ovzduší. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou, doplnila Lafférsová.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#JAR #peľ
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku