MUDr. Igor Moravčík: Amalgámová plomba nepredstavuje riziko

, 26.07.2018 06:00

Od júla tohto roku sa zubný amalgám nesmie používať na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a tehotných alebo dojčiacich žien, okrem prípadov, ak to zubný lekár považuje za nevyhnutné z dôvodu osobitných liečebných potrieb pacienta. O aktuálnej téme hovorí prezident Slovenskej komory zubných lekárov MUDr. Igor Moravčík.

MUDr. Igor Moravčík.
MUDr. Igor Moravčík. Autor: archív SKZL

Ohrozuje používanie amalgámu ľudské zdravie?

Amalgámová zubná plomba nepredstavuje pre ľudské zdravie riziko. Je to skôr otázka ochrany životného prostredia a predovšetkým priorita znižovania záťaže životného prostredia ortuťou. Najlepšou alternatívou akejkoľvek výplňovej terapie vôbec je pravidelná prevencia a návšteva u zubného lekára. Dodržiavanie zásad ústnej hygieny totiž chráni pred zubným kazom, ktorý zuby poškodzuje. Napriek tomu, že amalgámová výplň neohrozuje priamo zdravie pacienta, musíme postupovať v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a rady a snažiť sa o jeho znižovanie a od roku 2030 o úplné odstránenie používania amalgámu v zubnej praxi.

Aké sú náhrady amalgámových plomb?

Slovenská komora zubných lekárov intenzívne rokovala s rezortom zdravotníctva o problematike amalgámu už v čase prípravy návrhu nariadenia o ortuti na európskej úrovni. V tom čase sme riešili skôr legislatívne otázky z pohľadu aplikácie práva a povinností na národnej úrovni. Amalgám je síce dobrý a pomerne univerzálny materiál pre ošetrenie zubov výplňami, ale každý materiál je nahraditeľný. V súčasnosti je badateľné postupné znižovanie počtu amalgámových výplní a tiež lekárov, ktorí používajú amalgám ako výlučný výplnkový materiál. Po intenzívnych rokovaniach s ministerstvom a so zdravotnými poisťovňami sme sa dohodli na náhrade za amalgám. Ide o ručne miešaný skloionomérny cement a pri výplniach v základnom vyhotovení bude hradený zdravotnými poisťovňami tak, aby pacient mal možnosť byť ošetrený bez doplatku. Samozrejme, pacient má možnosť zvoliť si aj kvalitnejšie a estetickejšie výplne v nadštandardnom vyhotovení, čo je otázkou komunikácie a odporúčaní zubného lekára s pacientom.

Pocíti pacient ďalšie zvýšenie platieb u stomatológa v súvislosti s amalgámom?

Nie, čo sa týka základného ošetrenia skloionomérnou výplňou, ktorá je hradená všetkými zdravotnými poisťovňami. Od 1. januára 2019 sú však prevádzkovatelia zubných ambulancií povinní zabezpečiť, aby každá zubná súprava bola vybavená separátorom amalgámu s účinnosťou minimálne 95 %. Toto opatrenie s následnou likvidáciou takto zachyteného odpadu má zabezpečiť zníženie environmentálnej záťaže prostredníctvom odpadových vôd. Tieto legislatívne zmeny si budú vyžadovať niekoľkotisícové investície v zubnej ambulancii, ktoré v prípade nedostatočného vykrytia zo strany štátu a zdravotných poisťovní môže pocítiť aj pacient.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#zuby #zubári #ústna dutina #amalgám #plomba
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku