Krvný test odhalí melanóm

18.07.2018 11:00
znamienko, rakovina, koža, melanóm
Krvný test by mal uľahčiť zistenie rakoviny kože skôr, ako sa vyvinie do smrteľného štádia. Ilustračné foto. Autor:

Austrálski vedci vyvinuli krvný test, ktorý podľa nich dokáže odhaliť melanóm už v jeho raných štádiách.

Test, ktorý je podľa nich prvý na svete, by mal uľahčiť zistenie rakoviny kože skôr, ako sa vyvinie do smrteľného štádia a mohol by tak zachrániť množstvo životov. Neodhalí však iné typy rakoviny kože. Výsledky výskumu publikovali v magazíne Oncotarget, informácie priniesol spravodajský portál bbc.com.

Test, ktorý vyvinuli na Edith Cowan University v Perthe, zisťuje prítomnosť autoprotilátok, ktoré telo produkuje v počiatočných štádiách melanómu. Vedci jeho účinnosť vyskúšali na vzorke 200 ľudí, z ktorých polovica mala rakovinu. Výsledky testu boli správne v 81,5% prípadov.

Teraz ho čakajú klinické testy, ktoré by mali trvať tri roky. Výskumníci by počas tohto obdobia zároveň chceli zvýšiť jeho presnosť na 90 %. Dúfajú pritom, že používanie testu by mohlo byť schválené do piatich rokov.

V súčasnosti sa lekári pri diagnostikovaní melanómu spoliehajú na vyšetrenie kože a biopsiu. I keď špecialisti dokážu odhaliť zmeny na koži, podľa profesorky Mel Zimanovej, ktorá viedla výskum, by mohol ich test diagnózu urýchliť. A práve včasná diagnóza je v prípade melanómu nesmierne dôležitá.

„Ak dokážeme melanóm odstrániť, kým je tenší ako jeden milimeter, má pacient šancu na prežitie 98 až 99 %,“ vysvetlila s tým, že v momente ako sa rozšíri ďalej, pravdepodobnosť prežitia prudko klesá.

#rakovina kože #melanóm #klinické testy #krvný test
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku